Hizmet İçi Eğitimden Düşük Not Alanların Sözleşmesi Fesh Olur Mu?

Evet değerli hocalarım şimdi bu yazıyı araştırıp okuyan arkadaşlar demek ki atanmışlar veya atanmak üzereler umarım hayırlısı olur.

Gelelim böyle bir yazı yazmamızın kısa sebebine: Öncelikle memurlar net sitesinde sorduğumuz soru üzerine ve hala soruları sosyal medyadan bizi bulan arkadaşlar dönem dönem sormasına bina en bu konuda bir yazı yazmanın makul olduğuna kanaat getirdik.

Daha önce kendimiz 4-B Sözleşmeli İmam Hatip olarak göreve başladığımızda Hizmet içi eğitim programı ve bazı ilklere şahit olmuştuk. Misal hizmet içi eğitimin dört ay olması ve arkasından da  bir o kadar stajer imam olarak görev yapmamız ve dahası…

Hizmet içi eğitim programı genel olarak amaçlananları şu şekilde sıralamak gerekir. Bunlar : Sözleşmeli personele yönelik hazırlanan mesleğe hazırlık eğitim programı ile personelin;

1. Görevinin gerektirdiği bilgi, beceri ve formasyona sahip olması,
2. Görev şuuru ve kurumsal aidiyet bilincinin artırılması,
3. Başkanlık teşkilatını tanıması,
4. Ana hatları ile mevzuat bilgisine sahip olması,
5.Tecrübe sahibi meslektaşlarının rehberliğinde bilgi, görgü ve uygulama becerisi kazanması amaçlanmaktadır.Bu amaçlarının yanında bu eğitim bizlere oldukça katkı sağlamaktadır.

Sözleşmeli personel eğitimi, görevlinin bağlı bulunduğu kurum veya kuruluşu tanımasına, görevlerini, hak ve sorumluluklarını, teşkilatını ve ilgili mevzuatı bilmesine katkı sağlaması bakımından önemlidir.

İlgili eğitim neticesinde personel, görev mahallinde karşılaşabileceği olumsuz durumlar konusunda donanımlı hale gelmektedir.

Aynı şekilde bu eğitim, yürüteceği hizmetle ilgili personele ufuk çizmesi, görevlinin kurumuyla sağlıklı iletişim kurabilmesi, kurumsal ilişkiler ve hizmet hayatı ile ilgili planlamalar yapmasına olanak vermektedir.

Bu ve benzeri hususlar sebebiyle sözleşmeli eğitim programlarının olabildiğince görev mahallinde ihtiyaç duyulacak unsurları barındırması önem arz etmektedir.

Din hizmetlerinin alt hizmet başlıklarından biri ve en önemlisi olan cami içi din hizmetlerinin etkin yürütülmesinde Kur’an tilaveti, imamlık-müezzinlik becerisi, hutbe-vaaz hazırlama ve sunma becerisi gibi alanların etkisi dikkate alınarak programda bu alanlara daha fazla yer verilmiştir.

Aynı şekilde vatandaşlarımızın dini ve sosyal hayatlarında karşılaşacakları manevi sorunlara din görevlilerinin çözüm bulmaları noktasında daha donanımlı ve bilgili hale gelmeleri için temel dini bilgiler alanına da programda ayrıca vurgu yapılmıştır.

Sözleşmeli personel çeşitli sınavlardan geçmekte ve bu sınavlar neticesinde Başkanlığımızca belirlenen yeterlikleri haiz kişiler seçilerek atanmaktadırlar.

Dolayısıyla seçilen personelin din hizmetleri ile ilgili teorik bilgi ve pratik noktasında belli bir hazır bulunuşluk düzeyinde oldukları rahatlıkla ifade edilebilir.

Geçmiş eğitim yaşantılarında elde etmiş oldukları bilgi ve becerilerin daha da geliştirilmesi, teorik bilgi ve pratik ile ilgili din hizmetlerinin gerektirdiği donanıma sahip olmaları, görev mahallerindeki din hizmetleri ile ilgili uygulamaları tanımaları, bilmeleri, farklı mezheplere mensup vatandaşlarımızın da varlığını dikkate alarak herkese din hizmeti sunabilme becerisi ve formasyonu kazanmaları amacıyla hazırlanan Sözleşmeli İmam-Hatiplere Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı, değişen ve gelişen şartlar göz önünde bulundurularak Sözleşmeli Personele Yönelik Mesleğe Hazırlık Eğitim Programı (İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar) olarak güncellenmiştir.

Hizmet İçi Eğitim Programında Not Alma Durumu ve Sözleşme Fesh Olması Mümkün Mü ? 

En çok merak ettiğiniz konulardan bir tanesi acaba kurs bitiminde 70 ve aşağısında not alırsam ne olacak imamlık veya müzezzinlik sözleşmem fesh mi olur ?

Evet bu konuya açıklık getirmek gerekmektedir. Çünkü daha kursa başlamayan ve bazı bizim gibi takıntılı arkadaşlar stres yapan kardeşlerimiz var.

Şimdi buna da bir açıklık getirelim hocam çok uzattın diyenler var sabırlı olacaksınız arkadaşlar malum biz bunları öğrenmek için aylarımızı senelerimizi verdik.

70 veya aşağısında not alanların sözleşmelerinin fesh olması diye bir durum söz konusu değildir. Bunu öncelikle bilelim arkadaşlar zaten sizler DHBT Mülakat sayesinde belli bir sınava tabi tutulup atanma işleminiz gerçekleşmiştir.

O  yüzden böyle bir şey söz konusu olmamakla beraber şimdi dediğinizi şey e hocam o zaman neden not sistemi var veya bize kalacaksın diye baskı kuruyorlar korkutuyorlar ve daha fazlası …

Şimdi bunlara kısa bir izah getirmek gerekirse bir eğitim ve sonucunda belli bir kriter puanlama ve ölçme işlemi yapılmaktadır.

Devletimiz eğitimin ciddiyeti ve düzenli olarak katılım ve emeklerin neticesini almak için bu şekilde bir sistemi uygun görmüştür.

Malum senelerdir diyanet kurslarında veya çeşitli kurslarda eğitim alanların olduğu ve eğitimi biraz daha zor alan kardeşlerimizin olduğu bir ortam mevcut.

Bunu kendim de bizzat yaşadım 4 ila 5 yaşından beri kurslarda yetişmiş herşeyi yutmuş biri ile 20 yaşından sona veya derme çatma eğitim almış ezberi tam olmayan  veya seneler içinde iş ve hayat mücadelesinden dolayı bilgileri yıpranmış insanların bulunduğu bir yerde , bir kısmı yatıp gününü gün ederken diğer bir kısmı çalışıp öğrenmek için mücadele eden arkadaşlara büyük zarar verildiğini bizzat gördüm yaşadım.

Bu yukarıdaki durum neticesinde ilk önce ilk gün kursa gittiğiniz de yüzüne kuran -ı kerim okuyacaksınız ve bundan durum değerlendirmesi yapılarak sınıflara ayrılacaksınız merak etmeyin bu sınıfların kalitesi ve eğitim düzeyini belirleyecektir.

Bunun neticesinde birde son kurs bitiminde sınava tabiki tutulacaksınız bu sınav yazılı ve sözlü olarak ve akabinde değerlendirme olarak DİBBYS sistemine ve Diyanet İşleri Dosyanıza eklenecektir.

Sınavda 70 ve aşağısında not alanların kalma gibi bir durumu olmamakla birlikte en fazla kursa bir daha çağırılmaktadırlar. İmamlık yapamayacak durumda olanlar var ise bunlar eğitim merkezlerinde rapor edilir ve gerekli işlemler yapılır.

Bu makale ihtiyaca binaen yazılmıştır. Bu konuda soru soran arkadaşlarımız ve konuyu bulamayanlar için tekrardan güncelleme işlemi yapılmıştır. Ayrıca değerli arkadaşlar Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Biriminden bakabilirsiniz.

Eğitim birimi sitesi

https://egitimhizmetleri.diyanet.gov.tr/

 

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 Yorumlar
 1. Ahmet diyor

  Hocam 1 defa kaldım hızmet ici eğitimde ne olacak şimdi detaylı bir şekilde bana bilgi değişimisiniz hocam şimdiden çok teşekkür ediyorum değerli hocam

  1. dhbtdersleri diyor

   sorun yok kalırsan bir daha ki sene bir daha cagırırlar rahat ol hocam.strese sakın girme ortalıktaki dedikodulara da inanmı tecrübe ile sabit bazı şeyler.yönetmelikte değişmedi hali hazırda.

 2. Akıncı diyor

  Sizi tekrar çağırdılar mı kursa.yönetmelikte okudum tekrar çağrılabilir.tekrar katılacak diye
  bişey yok.yani cagrılmayabilirde. Egitime hiç alınmayanlara yapılır öncelik tanır yönetmelikte öyle okumustum.bizim personel müftülügüde tekrar gidersin gideceksin.onun icin dedim kim karar veriyor.Gene kalırsan memuriyeti ne son verilir dedi bana kincisi ben kursta teste 90 aldım onun ortalaması tek neredeyse 50 oluyor bu nasıl bir ortalama degenlerdirmeki 50 veriyor.hicmi Kuran’da puan vermemisler…keşke bekar olsaydım o kursa her sene gitseydim. evli olduğum için sıkıntı yapıyorum.bana çok zor geliyor.gecen sefer zaten hep o psikoloji altında kursta basarısız oldum.çoçuk var eş var gidecekleri yer yok .tek başına da evde kalamazlar.ben çok zorlandım.ve yıprandım kurstayken.Diyanet bunu düşünerek hiç olmazsa herkes kendi memleketinde yada görev yaptığı yerde kursa alınmalı.rast gele her tarafa gönderiliyor.sonra eşimi çocuğumu kime bırakacağım.bir hafta şurada bir hafta orda burda.kurstayken 15 gün ev ayarlamaya çalıştım dedim yanıma getireyim.hazır ev bulamadım .hep sıkıntı yaşadım.onun için bir daha öyle sıkıntı yaşamak istemiyorum.yoksa bekar olsaydım.hemen çağırsınlar bugün giderim.

 3. Akıncı diyor

  Tekrar kursa gitmeye müftülük mü karar verir yoksa başkanlıkmı.yani kimin insiyatifinde.Allah razı olsun epey rahatsız ettim.

  1. dhbtdersleri diyor

   iki tarafda kordineli calışır hocam zamanın var dert edip kendini yeme bende cok yemiştim.sadece rahat ol ve derslerine azda olsa günlük calış

 4. Akıncı diyor

  Gitmek kesinmi.yada bir daha gitmemek durumu varmı.tekrar gitsem aynı kategoride kurs olursa ilkinde genemi yoksa ileriki kursa mı sarkılır

  1. dhbtdersleri diyor

   kesin diye bir şey yok bende kursta üstüme cok geldiler.baskı kurdular 67 de kaldım isteseler gecirebilirlerdi.durumumu da biiliyorlardı.üc yıldır bir şey olmadı.

 5. Akıncı diyor

  Kursta başarısız olmak zararı varmıdır.hiç sebepsiz yere kaldım.oysaki mülakatta ihl mezunu olarak girip 81 almıştım.dhbt 81.nasıl olur bana 50 verir vicdan kabul edermi bunu.Bir egitim görevlisi bana kıcık oldu.benimle alay ederdi hep zoruma gitti.tartıştık.oda sınav komosyonun daydı.ne yaptıysa o yaptı.Hakkımı helal etmiyorum.örnegin kadro verilirse yada o zaman aday memur için yeniden herkes eğitimine katılacak mı.

  1. dhbtdersleri diyor

   dert etme birşey olmuyor ve kalman daha güzel inşallah bir kez daha gidersin.sözleşmene bir şey olmaz.

 6. İbrahim diyor

  Hocam Allah razı olsun

  1. dhbtdersleri diyor

   değerli hocam sözleşmeli imamlık ve diğer konularda sorularınız varsa siteye yazabilirsiniz.Elimizden geldiği sürece bilgi verelim.