Fahri Kuran Kursu Öğreticilerine Asla Kadro Verilmemeli !

Değerli ziyaretçilerimiz sayfamızı facebook gruplarımızı takip eden kişilerden olumsuz tepki aldığımız gibi , bazı kişilerden de güzel geri dönüşümler almaktayız.

Samimi niyetle sitemizi takip eden istifade eden yararlanan tüm hocalarımızdan Rabbimiz razı olsun inşallah.

Son zamanlarda facebook gruplarında sitemizin başlatmış olduğu özellikle Diyanetin Sözleşmeli Personel Alımındaki Dağılımına ve bu konuda ki sisteme karşı bir yazı yazıp sosyal medyada paylaşmamız bir çok değerli arkadaşımız ve mağdur olanlardan çok güzel destek aldı.

Ama üzülerek belirtmeliyiz ki sendikalar bu konuda sadece ufak defek sözlü bildiriler yaptı.Sendikalarımızda bu konuda ses çıkarmayıp gerekli çalışmaları yapmamaktadırlar.Umarız onlarda bu konuda çalışma yaparlar.

2020 Yılı içersinde büyük ihtimalle Mart- Nisan arasında yayınlanacak olan Personel Alımında bu adaletsizlik ortadan kalkacağını ve önceki dönemde emsal edilmiş olan alımlar üzerinden olacağını umuyoruz, diye düşünmüştük ama yapılan alımlarla bunun düzeltilmeyeceğini artık anlamış olduk.

Evet bu giriş den sonra son zamanlarda Fahri Kuran Kursu Ögreticilerinden (Bayanlar) dan biz de mağduruz lütfen çalışma başlatın diye feryat eden hatta bu konuda daha önce olumsuz eleştirilerimizden dolayı sitemizi farklı grublar da karalama çalışmasına giden kişilerde var.

2019 yılı itibari ile Fahri ve Vekil olarak görev yapan hoca hanımlar ve hocalarımızın maaşlarında düzeltme olacağı zaten bildirildi.Bu düzeltme işlemi yapıldı.2020 yılı ile de maaşlarda yükselme sosyal haklardan yararlanmalar tekrardan yapıldı.

Bu konuda özellikle bayan hocalarımız yakın bir zamanda Emine Erdoğan’la görüşüp kadro ısrarları devam etmektedir.

Binlerce insan daha yeni DHBT sınavından cıktı verilen emekleri kimse hiçe sayamaz kaldı ki o zaman neden sınav oldu veya olacak ?

Yapılan düzenlemeler 2020 yılı içinde geçerli olup 2021 yılı içerisinde de bu konularla ilgili yeni düzenlemeler yine yapılacak.

Şöyle başlamak istiyoruz bir çok yerde geçici olarak görev yapan fahri kuran kursu hocaları var bunlar bulundukları bölgede 100 bilemediniz en fazla 1000 kişi arasında mülakatlardan geçerek alınıyor. (İstanbul  – Ankara gibi büyük illerde rakamlar farklılık arz edebilir.)

Yine aynı şekilde bazı bölgeler de akraba tanıdık dayı vesilesi ile de malesef geçici olarak görev yapan fahri kuran kursu hocaları da mevcut.Bunu sizlerde bizden daha iyi biliyorsunuz.

DHBT Mülaka Sınav arifesinde fahriler kadroya alınsın gibi söylemler ile mevcut gündemi oyalayan hoca kılıklı şahsiyet olamamış olan insanlar malesef oldukça fazla bunlara karşı güzel hitaplar kullanmak yerine tabirlerimiz oldukça serttir.

Sebebi hasılı 14 bin kişilik gruplarımız da konuştuğumuz hatta telefon üzerinden kuran okuduğumuz ezber soru paylaştığımız insanları artık tanıyoruz.

Tanıdık vesilesi ile alındıkları ve görev yapıp kuranı daha yüzünden Kuran- ı Kerim okuyamayan kişiler mevcut özellikle kuran kursu öğreticisi ihtiyacı olan bazı doğu bölgelerinden bu şekilde insanları malesef ki biliyoruz.Yine aynı bölgeden gerçekten dört dörtlük okuyanlarda mevcut.

Diyorlar ki bu kadar açık var fahri kuran kursu öğreticileri olarak kadroya alınmalıyız ? ve çalışma başlatalım. Bu ne had bilmezliktir ?

Fahri kuran kursu öğreticisi ile Sözleşmeli olarak yapılacak olan kuran kursu öğreticilik sınavı arasında dağlar kadar fark olduğunun bilincinde olmayan ve kadro kadro diye meleyen zihniyet ….

Bundan seneler önce aynı şekilde malesef Fahri kuran kursu öğreticilerine kadro verilmişti. O kadro alımında bile malesef oldukça sıkıntılar cıktı ve halen bunun ceremesini Diyanet işleri başkanlığımız çekmektedir.

Bizlerin en fazla önere bileceği Fahri Kuran Kursu Öğreticilerine asla ama asla kadro gelmemesi sözleşmeli alım tarzında alımların artması ve yine bu konuda mevcut Fahri Kuran Kursu Öğreticilerin biraz olsun maddi imkanlarının düzeltilmesi yönündedir.

Fahri Kuran Kursu Öğreticileri eee işte efendim yıllardır çalışıyoruz ya hakkımız yeniliyor bizi de bu konuda destekleyin diyenlere önerilerimiz şimdilik bu kadar olmakla beraber sizin yerinizde olmak isteyen bir o kadar insan mevcut.

Bulunduğunuz yerde bir çoğunuzun 15 adet öğrencisinden 5 tane 7 tanesini anca tam geliyorlar ve  saatlere bile riyayet etmeyen ve rahat rahat iş yapanlar var siz hak yemekten bahsedeceğinize hastane köşelerinde bir asgari ücret almak için 12 saat -8 saat temizlikçilik yapan bayanlarda var.

Şımarıklığın ve terbiyesizliğin hiç bir önemi yok.Eğer davanızda samimi iseniz zaten Rabbim size bereket ve feyz verecektir.

Yazdıklarımız daha ağır olabilirdi belki bu konuda malesef biraz doluyuz.Ama daha  fazla şeyleri burada yazmak istemiyoruz.

Gördüklerimiz şahit olduklarımız kulaklarımızın duyduğu şeyleri hepsini ayrıntısı ile anlatmak istemiyoruz .

Ama Rabbimiz Herşeyi biliyor.

DHBT Dersleri Site Yönetimi

En güncel DHBT Bilgileri Cep Telefonunuza gelmesi icin abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 Yorumlar
 1. Atilla arvas diyor

  Bilip bilmeden konuşuyorsunuz. Fahri öğreticiler in bir kere maaşı düzeltilmedi. Ve siz terbiyesiz ve hadsizsiniz. İkincisi şuanki fahri öğreticiler hafız ve üniversite dhbt 70 üzeri puan alan kişiler. Atanamamaların sebebide erkeklerde alımın çok olması ve lise imam hatip öğrencilerinin daha çok tercih edilmesi. Ben de öğreticiliği bırakıp sadece sağlık memurluğu yapıyorum. Emin olun sesini çıkarıp sıkıntıları söyleyen fahriler sizden daha terbiyeli. Hadsiz sizsiniz.

  1. dhbtdersleri diyor

   yorumunu yayınlıyorum.terbiyesi ve haddi siz gibilerden ögrencek değilim.calışın atanın.Fahrilerin sıkıntısı yok gayet iyi sıkıntısı varsa yapmasın yapıcak cok insan var gidip asgari ücrete tabi olabilirsiniz.

 2. Şems diyor

  Çok ayıp etmiş aşırıya gitmişsiniz şimdi torpille girecek fahri kalmadı ondan Olsa gerek rahatlığınız bence şimdiye kadar alınanlar yeni sınavdan geçip elenmeli kimin neyi hak ettiğini Rabbim biliyor

  1. dhbtdersleri diyor

   aşırlıkdan kasıt yazıya ise gercekler bunlar.şuan için biraz daha hassasiyet olduğu doğru . son yazdığınız cümle o kadar güzel ki bence şimdiye kadar alınanlar yeni sınavdan geçip elenmeli altına imzamızı atarız.Bu konuda hala sitemizden çalışma yapılsın diyenler için DHBT sınavına girin mülakata girin gerekli puanı alın atanın diyoruz vekillere fahrilere kadro diye bir şey söz konusu olması etik değil.

 3. emıne dogan diyor

  sıkıntı yok gardaşşş biz ömrümüzü hizmete atamış yol yemek parasına hizmet etmiş musab yüreklileriz sıkıntı yok yer yüzü medine bız musab yürekliyiz durmak yok hızmetteyız her daım kodro alanlarında fahrılerden farkı yok bizde aynı sınavlardan defalarca girip cıkmış elhamdülıllah ögrencımıze hızmetın hakkını vererek ömrüümüzü atamışız ve ıyıkı gönullu ve bu hızmetın dık neferıyımmmm…… hızmetımıze hakaretı kınıyorum gönlumuze basamazsınnn……………!!!!!!!!!

  1. EMINE DOGAN diyor

   ALLAH KAFİİİ O TANIDIKLAR DIYORSUN YA HAKIKATEN SENDEMI O KURULDAYDIN AGA..VE YENI KURULDADA DEVAMMISIN SEN KIM VE NESINNNN….EDEPPP YA HUUUU EDEP SAYGI BEKLERIZ SAYGI ISTIYORSANN……!!!!

   1. dhbtdersleri diyor

    Yaranız var ki gocunuyorsunuz.

   2. Havvs diyor

    Bu yaziyı yazan şahsiyet yazdiklarindanda anlaşildigi üzere fahrilerin bir daha kadroyu hak ettiklerine inancim tam oldu. Bu ne küstahlık yazdiklarinida kulagının duymadi gibi anlayışininda kıt oldugu kanaatindeyim senin gibi düşünen bu zihniyette. Rabbim nasip etmesin kimse kimsenin rızkını yıyemez rabbim tez zamanda fahri hocalarimizin yüzüne gülsün . Senin ve senin gibi düşünenlerin planlarını boşa cikarsin inşş

    1. dhbtdersleri diyor

     komiksiniz siz bir daha düşünün 😉

 4. ömer diyor

  bakıyorum burda yorum yapanlara bilgileri olmadıgı konularda yorum yapıyorlar öncelikle şunu belirtiyim ki hakkı olup olmadığını neye göre belirliyorsunur fahri calışanlarda herkez gibi dhptye mulakatlara her yıl giriyorlar her yıl tekrar tekrar sınavlara giriyorlar ve puan sırasına göre yerleşiyorlar aldıkları ücret cok komik sigortaları ise ayda sadece 6 ila 12 gün arasında yatıyor burada bu insanları calıştıranlar hakka giriyorlar asıl bunları eleştirin kursların boş oldugunu söyleyenler devletin murakıı var müftüsü var müfettişi var onlar görevlerini yapınca dediginiz problem ortadan kalkar bu kişiler ayda 600lira ile 1250 civarında ücret alıyorlar bu hakmı peki herkes keseri eline almış kendine yontuyor ve ahkam kesiyor

  1. dhbtdersleri diyor

   sende yapma kardeş zorla tutmuyorlar.Bakıyomuşta yorum yapıyomuş herkes biz hayatın içinden geliyoruz 12 saate asgari ücret alanıda biliriz.Fahirleride selametle kardeş.Nası fahri olduklarınıda kac kişi arasından alındıklarınıda….

   1. EMINE DOGAN diyor

    GENELEMEEEEE YAPAMAZSIN HAKKIMMM HELAL DEGILDİR SANADA ZİHNİYETINEDE

    1. dhbtdersleri diyor

     Biz helal ediyoruz.

 5. Adem diyor

  Diyanette görev yapan Fahri ve Vekil personelin kadro beklentisini anlamaya çalışıyorum ama adil ve hakkaniyetli bir beklenti olmadığını düşünüyorum. Site yönetiminin bazı sözlerini sert bulsam da içerik olarak hepsinin altına imza atarım. Evet on binlerce insan DHBT’ye girmiş ve alım yapılmasını bekliyor. Bu sınava Fahri ve Vekillerde girdi, kendilerine kadro verilmesi yerine bu merkezi sınavla Türkiye genelinde yapılacak mülakatla diğer adaylarla yarışarak ve hak ederek sınavı kazanmalarıdır. Ayrıca yıllarca emekleri ve tecrübeleri olduğunu iddia etmektedirler, şayet böyleyse bu bilgi ve birikimleri kendilerine mülakatta avantaj sağlayacaktır. Sınav Komisyonu heyeti önünde bilgi ve yeteneklerini göstererek yüksek puan alacaklardır ve diğer adaylara göre avantajlı olacaklardır.

  1. dhbtdersleri diyor

   kardeş sen cansın adamın dibisin biz bazen kızmaktan ifade edemedik ama bu ifade süper olmuş.;)

 6. Hasim diyor

  Ya işte hazmedemeyen bir site işte içinde kin besleyen ve kendileri bir şey olmayıp herkesi kendisi gibi cahil gören bir site sahibi siz biraz utansaydınız ne söylediğinizin farkına varırdınız ne demek verilmesinki baksana milli eğitim bakanlığına ne güzel kadroya alıyorlar zorunuza neden bi kadar gidiyor anlamıyorum rabbim ne yazmışsa o olacaktır ve sizin gibi ortalığı fitne fesat a döndüren insanlarıda allaha havale ediyoruz

  1. dhbtdersleri diyor

   En yakın doktora gitmeni tavsie ederim kardeşim yazdıklarımızdan zerre birşey anlamamızsın .Milli Eğitim bakanlığı üçretli öğretmenleri kadroya almıyor hatalı bilgiler verme DHBT Mülakatına az bir zaman kalmış kadro diye yine vervele yapacaksınız Fitne çıkaran biz olacağız.Terbiyesizlik yapmana gerek yok .Rabbim necm 39 demiş İsra 13 demiş ne yazmışşsa o olur dememiş çalış kazan sınavı .Biz sizi Alemlerin Rabbine havale ediyoruz.Selametle.

 7. Hande diyor

  Siz tanıdık vasıtasıyla derken müftülere iftira atıyorsunuz. Eğer tanıdık vasıtasıyla görev alan varsa onlara kadro nasip olmasın. ama bütün fahrileri aynı kefeye koymayı. Sınavlara gelince,dhbt ve mülakat la bu görev veriliyor. Bu arkadaşın birisi fahrilik mulakatinda 75 puanla son sıralarda görev alırken, sözleşmeli KKÖ mulakatinda 85 puan alarak atandı.yani söylediğiniz gibi fahrilik mülakatı sözleşmeli mulakatindan kolay değil. Rabbim hak eden fahrilere kadro nasip etsin.

  1. dhbtdersleri diyor

   İftira ile hareket etmiyoruz. Aynı zamanda bir ilde kkö fahri sınavı için yüz kişi başvurur ve secilir. Ama toplu alımda binlerce insan cağrılır ve alım sayısınca atama olur. Bunları aynı kefeye koyamayız. Selamlar.

 8. Nurcan Bekil diyor

  Bizde fahrilik yaptik ama bu is gonul isi biz uc bes kurusunu dusunmedik Allah rizasi icin evde bos bos oturup mahalle gunlerinde dedikodu yapmamak icin bize gorev verilsin yeter ki deyip butun evraklarimiz tamam oldugu halde muftuluk kapilarindan bazen elimiz bosda donduk.Hicbir zaman pes etmedik ben simdiki fahrilerin bazilarina katilmiyorum sabretmesini de sukretmesinide bilmiyorlar.Rabbim hak edene hakkini zaten verir veriyor .Buna itikadi olmayan burda bosuna kendini oyalamasin baska rizik kapilari arasin saygilar Allaha emanet olun.

  1. dhbtdersleri diyor

   Ne kadar güzel bir yorum dilinize sağlık kıymetli hocam.

 9. 3000 alım diyor

  Yakın zamanda 3000 kkö alındı. Yakın zamanda yine 3000 kkö alınacak. Bu fahri arkadaslar neden bu alımlara muracaat etmiyorlar

  1. dhbtdersleri diyor

   Aynen fahri arkadaşların bir kısmı okumayı bilmeyip tanıdık veya boşluk vasıtası ile fahri kkö oldular. Ama yüksek puanlı lisanslar olamadı. Aynı zamanda dhbt bitimi geldi kadro istiyoruz demektrn başka birşey yaptıkları yok.

   1. Hande diyor

    Tanıdık vasıtasıyla gidenleri ve sizi Allah a havale ediyorum

    1. dhbtdersleri diyor

     Bende sizi Allah’a havale ediyorum. Kadrolu ve fahri artık sonlanmalı.

 10. Necla diyor

  Size hiç bir şey demiyorum sadece Allah’a havale ediyorum. Tmm kadro verilmesini ama bu kadarda aşağılanmasın bu fahri hocalar.Beraber çalıştığım işkur elemanı ilkokul mezunu asgari ücret alıp yüksek tavandan sigortası yatıyor ben 7yıldır önlisans mezunu olarak üç kuruş alıyorum demeden kadrolu hocalarla çalışıp aynı işi yapıyorum. hiçbir şey demiyorum size bu aşağılayıcı yazınızdan dolayı…Allah’a havale ediyorum.Yetersizse sınav yapın almayın haketmeyenlere fahrilik dahi yaptırmayın…Yeter artık bitsin bu psikolojik eziyet.

  1. dhbtdersleri diyor

   Yarası olan gocunur. Üç kuruş falan değil yaptığınız işe göre güzel bir maaş alıyosunuz. Kadrolu kkö sistemi komple değişmeli bu yazımızda kimseyi aşağılama gibi bir niyetimiz yok. Kalem sert olsada gercekler bunlar. Ön lisans mezunu üç kuruş aldığınıxa şükredin yapılan sahtekarlıklarla ilahiyat lisans lar atanamadı kadro diyenlere fahriler kadroya grcsin diyenlerdir bu yazımız.

   1. Şule diyor

    Ben de bir fahri çalışan olarak söylediklerinize kesinlikle katılıyorum.10-12 yıl fahrilik yapıp da hâlâ lise veya en çok önlisans mezunu olarak kalanlar var ve kadroyu sonuna kadar hakettiklerini düşünüp hükümete,sanki bu işe başlarken kadro sözü almışlarcasına veryansın ediyorlar.İçlerinde tabi ki kendini her türlü geliştiren,bu işi layıkıyla yapan arkadaşlarımız da var,olara diyecek sözüm yok.Daha önce fahrilere kadroya alma gibi bir hata yapmış olmaları aynı hatayı tekrar yapmalarını gerektirmez.Onların bir çoğu başa bela olmuş durumda zaten.Velhasıl bu işin yolu belli,çalışıp dhbt sınavından iyi bir puan almak gerekiyor.Ben lisansı yeni bitiriyorum,bitirmeden de kadroyu hak ettiğime inanmıyordum inşallah bu yılki sınavdan sonra atanırım.Ve hakeden tüm arkadaşlara da nasip etsin Rabbim tez zamanda…

    1. dhbtdersleri diyor

     Son zamanlarda okuduğum en kaliteli yorum cansınız hocam tebrik ederim sizi.dua edin