Diyanet’in Ramazan İmsakiyesindeki Hata

featured

Diyanet’in Ramazan İmsakiyesindeki Hata

Senelerdir çalışmalarımızda Diyanet İşlerinin bu konuda eksikliğini anlatmaya çalıştık.Malum Gündem çok yogun burada Diyanete karşı hiçbir ark niyetimiz yoktur.Ama imsak konusunda Diyanet İşleri Başkanlığının imsakiyesine uymayacağımızı birkez daha belirtelim.Camia tarafından sevilmesede bu konuda çalışmalarını sürdüren.Abdülaziz Bayındır ve Süleymaniye Vakfının İmsakiyesine uymayı daha uygun bulmaktayız ve bu konuda yapılan gözlem ve açıklamaları burada paylaşmayı uygun görmekteyiz.

12 Haz 2016 tarihinde yayınlandı

Hilal TV televizyonunda 12 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan, Süleymaniye Vakfı tarafından düzenlenen Erdem UYGAN’ın sunduğu, Prof Dr Abdülaziz BAYINDIR, Prof Dr Servet BAYINDIR, Dr Fatih ORUM ve Süleymaniye Vakfı Araştırma görevlisi Abdullah BAYINDIR’ın konuk olduğu Ankara Beynam ormanından yapılan “Mizana Uygun İmsak Vakti” programının tamamı.

ABDÜLAZİZ BAYINDIR’DAN DİYANET’E VE BASINA

İMSAK TARTIŞMALARINI BİTİRME ÇAĞRISI

Değerli Diyanet ve Basın Mensupları,

Bildiğiniz gibi Diyanet, imsak vaktinin astronomik tanla başladığını söylemekte; biz ise o vakitte sahur yemeği için kalkılması gerektiğini, imsakin çok sonra başladığını, bu sebeple sabah namazının, vaktinden önce kılındığını söylemekteyiz.

Astronomik tan, güneş ufkun 18° altında iken başlar ve biter. O sırada gözlemci ile en sönük yıldız arasına bile güneş ışınları girmediği için ufuk zifiri karanlık olur.

Durum böyle iken 26 Temmuz 2013, gece 00.03’te, Diyanet TV’de Faruk BİLGİN’in sunduğu Divan programına katılan Diyanet İşleri Başkan yardımcısı Dr. Ekrem KELEŞ, Din İşleri Yüksek Kurulu eski üyesi Doç. Dr. İsmail KARAGÖZ ile Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit ÖZDEMİR, imsak vaktinin güneş ufkun 18° altında iken başladığı konusunda ısrar etmişlerdir.

Bu vakitte fecr-i kâzibin doğması dahi mümkün olmadığından Sayın KELEŞ ve Sayın ÖZDEMİR, internetten indirdiklerini düşündüğümüz zodyak ışınları ile ilgili fotoğrafları, fecr-i kazib görüntüleri gibi göstermişlerdir. Zodyak ışınları, güneş sisteminin ekliptik düzlemi civarındaki küçük parçacıkların, güneş ışınlarını ayna gibi yansıtması sonucu bazı zamanlarda ve bazı yerlerde ortaya çıkar ama çıplak gözle kolayca görülemez. Fecr-i kazib ise her yerde ve her gün görülür. Çünkü her sabah önce fecr-i kazib, sonra fecr-i sadık, en son da güneş doğar. Bu konuda bütün kaynakların ittifakı vardır.

Sayın KELEŞ ve Sayın ÖZDEMİR, -18°’de çekilmesi mümkün olmayan fotoğrafları da -18°’de çekilmiş gibi göstererek fecr-i sadık konusunda da halkı yanıltmışlardır.

Siz değerli basınımıza ve sizin aracılığınızla Diyanet İşleri Başkanlığımıza bir çağrı yapmak istiyoruz; 28 Temmuz Pazar günü saat 00.00’dan itibaren ışıktan arınmış bir ortamda birlikte gözlem yapıp gerçekleri, canlı yayında halkımıza gösterelim. Gözleme Diyanet ekibi ile birlikte Astronom Prof. Dr. Adnan ÖKTEN, Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN, Ali Rıza DEMİRCAN ve Cübbeli Ahmet Hoca da katılsın ki, elbirliği ile bu konudaki tartışmalara son verilmiş olsun.

Olumlu cevap alınabilirse gözlem yeri netleştirilecektir. 26.07.2013

                        Prof. Dr. Abdulaziz BAYINDIR Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı

2013 Tarinden günümüze kadar pek bir şey değişmedi.Malum bazı sitelerde farklı görüşlere yer verilmiştir.Haktan taraf olmak dileklerimizle hayırlı bereketli ramazanlar.
Diyanet’in Ramazan İmsakiyesindeki Hata

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir