Diyanet’ten Ücretsiz Siyer Kitapları-PDF

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanmış olan Hz.Muhammed (s.a.v) hayatına dair her Müslüman’ın okuması gereken eserleri gerek DHBT sınavı için gerekse de hayatınıza tatbik etmeniz için sizlerle paylaşmak isteriz.

Bu eserler başucu kitapları niteliğindedir. (İleriki dönemlerde bu başlıklara ilave kitaplar ekleyebiliriz.) Şimdi bu siyer-i nebi kitaplarını tanıtalım.

1-HZ. MUHAMMED (S.A.V)İN HAYATI

Mevlana İdris ve Prof. Dr. Casim Avcı tarafından hazırlanmış kitap hakkında bilgi vermek gerekirse : Eser, Hz. Muhammed’in (s.a.s) peygamberliği öncesi dönemden bahsederek başlar.

Bu bölümde Peygamberimizin doğduğu ortama, ailesine, çocukluk ve gençlik dönemine, Hz. Hatice ile evliliğine değinilir.

Sonraki bölümlerde Hz. Muhammed’e vahyin geliş süreci, ilk Müslümanlar, tebliğ hareketinin başlaması, Müslümanlara uygulanan baskı ve yaptırımlar ele alınır.

Medine’ye hicret, yaşanan savaşlar, Peygamber Efendimizin son dönemleri, Veda Hutbesi’yle devam eden eser, “Kültürümüzde Hz. Peygamber” bölümü ile sona erer.

“HZ.MUHAMMED’İN HAYATI” KİTABINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYA TIKLAYINIZ.

Yüklemek İçin Tıkla
HZ. Muhammed (s.a)'ın Hayatı

80,52 KB

2- SİYER-İ NEBİ

Osman Keskioğlu hocamız tarafından yazılan ve yine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan “Siyer-i Nebi” kitabı da başucu niteliğinde bir eserdir.

Kitap hakkında biraz bilgi vermek gerekirse : İslamiyet’ten önce Arabistan yarımadası karanlık bir cehalet devri yaşamaktaydı.

Araplar, birbirleriyle uğraşan, boğuşan kabilelere ayrılmışlar, Hak dini unutmuşlar, türlü adlarla andıkları putlara tapmağa başlamışlardı; koyu bir cehalet vardı.

İşte Mekke’de doğması beklenen ahir zaman peygamberi Muhammed Aleyhisselam hakkındaki en temel bilgilere ulaşabileceğiniz bir kitap!

Kaynak ve ders kitabı niteliğinde olan eser, üniteler şeklinde bölümlere ayrılmış, konulara göre alt başlıklar oluşturulmuştur.

Ayrıca kitabın sonundaki kronoloji cetvelinden de tarihlere göre kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz.

“SİYER-İ NEBİ” KİTABINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYA TIKLAYINIZ.

Yüklemek İçin Tıkla
Siyer-i Nebi

80,49 KB

3-PEYGAMBERİMİZİN HAYATI

Yine çok değerli İrfan Yücel hocamız tarafından yayınlanmış olan “Peygamberimizin Hayatı” kitabı da sizler için seçtiğimiz başucu niteliğinde bir eserlerdendir.

Kitap hakkında yine kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse : Medyûndur o Masûm’a bütün bir beşeriyyet; Yâ Rab, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret” İnsanlığa, dünya ve âhirette mutlu ve doğru yolda olmalarını sağlayacak esasları öğretmek; Yüce Rabbimize nasıl kulluk ve ibâdet edileceğini göstermek üzere, tarih boyunca Allah tarafından peygamberler gönderilmiştir.

Peygamberlerin getirdiği dinlerin en mükemmeli ve sonuncusu olan İslam Dini, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) tarafından tebliğ ve tâlim edilmiştir.

Bu yüce dinin ve Allah’ın son kitabı Kur’an-ı Kerim’in hükümleri, O’nun yaşayışı, sözleri ve uygulaması ile açıklık kazanmıştır.

Bu itibârla, Rasûlüllah (s.a.s.) Efendimizin hayatını öğrenmek, bir bakıma dinimizi öğrenmek demektir.

Çünkü Rasûlüllah (s.a.s.)’in yaşayışı, sünneti, çeşitli olaylar karşısındaki davranışları bilinmeden ne Kur’an-ı Kerim’in anlaşılması ne de diğer İslamî ilimlerin öğrenilmesi mümkün olabilir.

Bu sebeple bir Müslüman için Rasûlullah (s.a.s.) Efendimizin hayatını, örnek yaşayışını ve üstün ahlâkını öğrenmek ve bütün davranışlarında O’nu rehber edinmek dinî bir vecibedir.

Efendimizin hayatının, kısa ve özlü bir şekilde anlatıldığı eser böyle bir görevi yerine getirmek için ideal bir kitaptır.#dhbt #dhbtsiyer

“PEYGAMBERİMİZİN HAYATI” KİTABINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYA TIKLAYINIZ.

Yüklemek İçin Tıkla
Hz.Peygamberimizin Hayatı

80,54 KB

Diyanet’ten Ücretsiz Siyer Kitapları-PDF

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 22 Ocak 2023, 15:03

    testide olsun