Hacı Uğurlama Duası ve Merasimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HACI ADAYLARINI UĞURLAMA DUASI

DHBT Mülakat sınavlarında, zaman zaman da hacı adaylarını uğurlama duaları sorulabilmektedir. Sınavlarda sorulmazsa bile günlük hayatta imam hatip, müezzin ve kuran kursu öğreticisi olan hocalarımız veya hoca adaylarımız hacı uğurlama anında orada bulunabileceklerinden ve bu tür duayı etmeleri gerektiğinden siz kıymetli kardeşlerimiz için bu duayı hazırlama gereği duyduk. Rabbim hayırla istifade etmenizi nasip eylesin inşallah.

Değerli ziyaretçilerimiz bu dua merasimini genelde erkek hocalarımız veya hoca adaylarımız tarafından okumaları için uygundur. Bayanlar böyle bir uğurlama yapamaz, diye bir şey yoktur. Ancak kendi aralarında yapabilirler.

Hac vazifesini yerine getirmek üzere yola çıkacak olan hacı adaylarını uğurlarken okunması gereken dua metini aşağıdaki gibidir. Dileyen bu duaya ekleme- çıkarma yapabilir.

اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلٰى رَسُولِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِهِ وَاَصْحَابِهِ اَجْمَعِينَ

اَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

اِنَّ اَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ

لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكاً وَهُدًى لِلْعَالَمِينَ

فِيهِ اٰيَاتٌ بَيِّنَاتٌ مَقَامُ اِبْرٰهِيمَ وَمَنْ دَخَلَهُ كَانَ اٰمِناً

وَلِلّٰهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ اِلَيْهِ سَبِيلاً

وَمَنْ كَفَرَ فَاِنَّ اللّٰهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ

Hacı Uğurlama Duası

Hacı Adaylarını Uğurlama Duasının Türkçesi Şu Şekildedir:

Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun. Salât ve selam Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.), O’nun ümmetinin ve sahabelerinin hepsine olsun. Zarar verici sıfatındaki kovulmuş şeylerden Allah’a sığınırım.

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla başlarım. Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi elbette Mekke’de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâ’be’dir.

Onda apaçık deliller, Makam-ı İbrahim vardır. Oraya kim girerse, güven içinde olur. Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse (bu hakkı tanınmazsa), şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir. (Kimseye muhtaç değildir, her şey ona muhtaçtır.) (Al-i İmran, suresi 96-97.ayetler)

Ya Rabbi! Senin emirlerine ve davetine uyarak hac yolculuğuna çıkan, Kâbe’yi ziyarete hazırlanan, Kutlu Elçinin mescidini ve mübarek kabrini ziyarete niyetlenen kardeşlerimize kolaylıklar ihsan eyle!

Hacca giden kardeşlerimize senin rızana uygun vakit geçirmelerini, senin razı olacağın ameller işlemelerini nasip eyle!

Safa ile Merve arasında sa’y yapıp, zemzem suyundan kana kana içmeyi nasip eyle ya Rabbi! Duaların kabul olduğu, günahların bağışlandığı yaşlı gözlerle açılan ellerin boş dönmediği Arafat’ta vakfeye durmayı bu kullarına da nasip eyle Ya Rabbi!

Efendimizin Ravza-i Mutahhara’sını ziyaret etmeyi nasip eyle! Günahlarından arınmış olarak tertemiz bir şekilde evlerine sağlık ve afiyetle dönmeyi nasip eyle ya Rabbi!

Şu anda el açıp dualarımıza amin diyen kardeşlerimize de en kısa zamanda o mübarek yerleri ziyaret etmeyi lütfeyle ya Rabbi! Allah’ım!

Senden bu dünyada ve ahirette iyilik istiyoruz, günahlarımızı bağışla. Sevgili Peygamberimize ahirette komşu olmayı nail eyle bizleri! Âmin.

Kıymetli Kardeşlerimizden bazıları “bu dua Umre Niyeti ile olur mu ?” şeklinde yorum ve sorular gelmiş. Bu sorularınıza binaen burada yazılan dualar moda mod yapılacak diye bir kaife veya farziyet yoktur. Umre Niyeti ile ilgili yerleri düzelterek dua edebilirsiniz.

واَلْحَمْدَُّ لَِِّّٰلَِّّ رََّ بَّ اَّلْعَالَمي۪نََّ. اََّلْفَاتِحَةَُّ مََّعََّ اَّل صلَوَاتَِّ.

Hacı Uğurlama Duası ve Merasimi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir