DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Yapılan Yeterlilik Sınavı Yerine ÖSYM’nin Yapacağı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) Sınavına Kimler Katılabilir?

2024 yılında yapılacak olan DHBT Sınavının Başvuruları ile ilgili tüm şartlar ve tarihler diğer yazılarımızda mevcuttur.  Buna rağmen siz kıymetli okuyucularımız için 2024 DHBT Sınav Başvurusuna  dair bilinmesi gereken her şeyi bu yazımızda daha kapsamlı bir şekilde yer verdik.

DHBT Başvuru Şartları Nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler öncelikle KPSS  ve DHBT Sınavlarına girmek zorundadırlar.

Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan Diyanette İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Bunun neticesin de Diyanet İşleri Başkanlığı (DHBT) Mülakat ve Diğer işlemlerle (Diyanet Akademi vb) devam eden bir süreç vardır.

DHBT Sınavına Kimler Başvurabilir ?

DHBT Sınavına Başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyetidir.

Dolayısıyla;

1- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

2- İlâhiyat Önlisans mezunu

3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Yukarıdaki üç okulun herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT Sınavına Başvuruda bulunamazlar.

Bunun için başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açık öğretim İHL’ den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler. Önceleri İlahiyat Ön Lisans mezunu veya Lisans okuyup imam hatip lisesi okumayanlar İHL diploması alamazken şimdi bu sistem değişerek farklı liseden mezun olanlar dahi İHL diplomasını alabilmekteler.

Bunun için hafta sonu ders veren, bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan bir İmam Hatip Lisesine giderek Açık öğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahiyat ön lisans diploması için de, TYT’ YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahiyat ön lisansı tercih edebilirler. Bunun için TYT’ den baraj puan alınmış olmalı ve aşılmadığı durumda ek tercih- ek kontenjandan başvuru yapılmalıdır.

TYT’ ye girmeyen ancak, TYT başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahiyat Ön lisans tercihinde bulunabilir.

Ön lisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterliyken son güncellemelerle birlikte AÖF- Ön lisans İlahiyat programlarına yerleşebilmek için; lise veya meslek lisesi diplomasına ek olarak, ÖSYM tarafından yapılan TYT’ den alınan puan, öğrencinin yaptığı tercihe ve “Ortaöğretim Başarı Puanı(OBP)” na göre yerleştirme yapılmaktadır.

İlahiyat diploması için de ya TYT ‘ ye girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık ön lisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkün.

Bu üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan ek olarak sahip oldukları bazı durumlar onları avantajlı kılabilir.

Bu durumlar; Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında ön lisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmaktır. Bu durumları sağlayan adaylara DHBT’ ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlanmaktadır. (Konuyla ilgili kategorilere ÖSYM kılavuzundan bakabilirsiniz.)

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani;

Şu an üniversite okusun yahut okumasın, okula devam etsin- etmesin;  İHL, AİHL ve Açık öğretim İHL’ den mezun olanlar ile,

İlahiyat Ön lisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DİKAP’ tan mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2024’de yapılacağından ve 2023’te DHBT  sınavı yapılmadığından şu an İHL, AİHL’ de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’ de okuyup 2024’e kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir.

Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde, hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat ön lisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKÖB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

Yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Ön lisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

DHBT başvuruları 00.00.2024 – 00.00.2024 tarihleri arasındadır. Ancak; DHBT’ ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan;

Lisans düzeyinde DHBT’ ye katılacak adayların 00.00.2024 – 00.00.2024 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 00.00.2024 – 00.00.2024  tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Şuan Diyanette görevli olan İHL veya 2 yıllık İlahiyat ya da 4 yıllık İlâhiyat, DİKAB mezunu kişiler, Diyanette İmam, Müezzin veya Kur’an Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum İçi Yeterlik Sınavlarına girmeleri gerekir.

Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Zira, KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

00.00.2024 – 00.00.2024 tarihlerinde 2024-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2024 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2024-KPSS Orta öğretim / Ön Lisansa başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlanamazlar.

DİKKAT:: KPSS Orta öğretim(07.08.2024)/Ön Lisansa son başvuru tarihi olan 13.06.2024 – 02.07.2024 (09.07.2024 tarihi ile 10.07.2024) tarih aralığından itibaren Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış olan adaylar, sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Bir adayın hem 2024-KPSS Lisansa hem de 2024-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisansa katılması mümkün değildir. 2024-KPSS Lisansa başvurmuş adayların 2024-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisansa da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2024-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisansa başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Not: KPSS – DHBT SINAV Kılavuzu yayınlanmıştır. DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ…

Önemli gördüğümüz ve neredeyse her yazımızda tekrar tekrar vurguladığımız bir bilgiyi bir daha hatırlatmak isteriz:  KPSS  başvurusu olmayan adaylar deneme amaçlı dahi olsa DHBT yazılı sınavına katılamazlar, sistem otomatik olarak başvuru yapmalarını engeller.

Bu sebeple KPSS başvurusunu mutlaka yapmak zorundasınız. Ayrıca belirtmek isteriz ki KPSS ve DHBT sınav başvuru tarihleri farklıdır.

DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

868 Yorum

 1. Yönetici 6 Ekim 2017, 12:00

  arkadaşlar dhbt başvurusu ile ilgili sorduğunuz sorularla ilgili bu başlıktaki yazımızı okumanız sorularınıza cevap olarak yetecektir. !

  Cevapla
  • Selamün aleyküm hocam normal lise mezunu ve hafız olan dhbt ye girebiliyormu kpss ye girdim

   Cevapla
  • Hocam ben 2018 KPSS ye giremedim kacirdim, bi kaç sorum olacaktı
   1-DHBT sınavına girebilirmiyim .(Kpss sinavina girmedim)
   2-Eğer DHBT sınavına girsem basarili olsam. Bana faydası olur mu .
   3. Sınav da başarılı olsam .gelecek Kpss sinavina kadar diyanetin ihtiyaç gördüğü yerde sözleşmeli görev yapabilirmiyim.
   4. DHBT kaç yıl geçerlidir . Eger girersem Kpss den önce girmiş olacağım .bana bi faydası olur mu
   Teşekkür ederim
   Allah razı olsun
   İi çalışmalar

   Cevapla
  • Selamın aleyküm bı sorum olacak imam Hatip çıkışlı deilim ama ilahiyat fakültesnde 2.sinif öğrencisiyim anladığım kadarıyla dhpt sınavına girmeye hak kazanıyorum.bu durumda dhpt 1 ve dhpt 2 diye bişey var ben bu iki gruba da çalışmak zorunda mıyım .ilk defa gireceğim için hangi kitapları alacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim

   Cevapla
   • Yönetici 28 Haziran 2018, 18:58

    Aleykümselam hocam dhbt sınavına ön lisans olarak girebilirsiniz. Dhbt 1 ve dhbt 2 den sorumlusunuz. Kitap olarak aof ilahiyat ve diğer materyalleri öneririm para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Sitede diğer yazılarıma bir bakın hocam.

    Cevapla
 2. Selmamun Aleykum simdi. Hafız olan ve açıktan İHL okuyan birisi diyabette görev alamazmi ?

  Cevapla
 3. Ama şuanda hafız ve hala imam hatip lisesinde açıktan okuyor mezun değil yapabilrmi diyabette görev

  Cevapla
 4. 16 Ocak 2018, 16:34

  2016 KPSS SONUCUNA GÖRE 2018 DHBT YE GİRİLEBİLİRMİ.ZİRA KPSS SONUÇLARI 2 YIL GEÇERLİ DİYE BİLİYORUM.YOKSA 2018 DHBT YE GİRMEK İÇİN 2018 KPSS ŞARTI KESİNLİKLE VARMI.
  TEŞEKKÜRLER………….

  Cevapla
  • Yönetici 17 Ocak 2018, 02:30

   kpss iki yıl şartı var.elbette ama 2018 yılı icinde kpss ve dhbt ye girmek zorundasınız aynı dönemin kpss puanı bulunmalı hocam ! zaten dikkat edersen dhbt sınavı da kpss sınavından önce oluyor.Dhbt sıanvında sizlere başarılar şimdiden.

   Cevapla
 5. 19 Şubat 2018, 12:19

  bende bilgilendirme alamak istiyorum benim kategorim düz lise+ diğer lisans+ ön lisans ilahiyat
  lisans ve önlisanstan 2019 haziranda dönem sonunda mezun olacağım inşallah 2018 kpss ve dhbt ye hangi düzeyde girmeliyim kuran kursu öğreticisi veya diyanette memur olmak için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Yönetici 19 Şubat 2018, 13:45

   bu tür sorular cok geliyor hocam öncelikle aslı itibari ile en son mezun olduğunuz okula göre kpss ve dhbt sınavlarına girilebilir lakin mezun olma durumunda olanlar diye bir madde var sınavlarında iki yıl gecerliliği olduğuna göre şimdiki şartlara göre dhbt ye kpss hangi düzeyde ise ondan yani son mezun oldugunuz en yüksek dereceli okul olan lisanstan girebilirsiniz.ama dediğim gibi 2018 dhbt başvuru bilgileri yayınlanmadı.Değişilikler olabilir.o yüzden kesin söyledir böyledir diyemiyoruz.

   Cevapla
   • merhaba ben de düz lise *lisans* ve şuan 2.sınıf ön lisanstayım.bu sene ön lisans bitecek inşallah. temmuzdaki lisans sınavına girdim. şuan dhbt ye önlisans olarak mı lisans olarak mı başvurmalıyım. teşekküer ederim

    Cevapla
    • Yönetici 16 Ekim 2018, 20:27

     Dhbt yazılı sınavına kpss de hangi branştan girdi iseniz o şekilde giriceksiniz yani lisans olarak. Ama dhbt mülakat sınavında ilerde olursa ön lisans ilahiyat olarak giriceksiniz başarılar dileriz.

     Cevapla
 6. şuan ilahiyat 2. sınıf öğrencisi 2020 de mezun olacak biri 2018’de kpss-lisans ve dhbt-lisansa girebilir mi?

  Cevapla
  • Yönetici 26 Mayıs 2018, 11:06

   askerde olduğumdan son dhbt başvuru bilgisini bilmiyorum.mezun ve mezun olma durumunda olanlar sınava girebilir o yüzden pek zannetmiyorum ama dhbt sınavı başvuruları icin ösym yi bir arayın.

   Cevapla
 7. Selamun aleykum Ben acikogretim duz lise mezunuyum acikogretim ilahiyat önlisans birinci sinifi bitirdim 2019 da mezun olucam bu seneki KPSS ve DHBT sinavlarina basvuru yapabilir miyim ?

  Cevapla
  • Yönetici 2 Temmuz 2018, 21:56

   Son sene ve bitirme durumunda olanlar dhbt sınavına başvuru yapabiliyor. Velakin bu sene dhbt sınavı ile ilgili kılavuz değişebilir. Bakalım ösym dhbt kpss klavuzunu bir yayınlasın net belli olur.

   Cevapla
 8. Selemun aleykum ben dhbt ve kpss ye yurt dışından girebilirmiyim.h

  Cevapla
  • Yönetici 3 Temmuz 2018, 18:41

   Kpss ve dhbt sınavlarına yury dışında girilemez. Madde 19 Yurt dışında sınav uygulamamız yok.kaynak ösym

   Cevapla
 9. hocam imam olmak için sadece imam hatip mezunu olsak üniversiteye gitmesek oluyomu

  Cevapla
  • Yönetici 3 Temmuz 2018, 18:43

   Lise mezunu olarak dhbt sınavına girebilirsin. İmam hatipte olabilirsin velakin ilahiyat ı okumanı tavsiye ederim. Dhbt ve imam alımı icin bir avantaj.

   Cevapla
 10. hocam sadece imam hatip okusam üniversite okumasam oluyomu

  Cevapla
 11. Ben ilahiyat fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim yani 2018-2019 döneminde ikinci sınıfı okuyacağım. Dhbt ön lisans sınavına girmeye hak kazanıyorum sanırım puan 2 yıl geçerli olacağı için ben bu sınava girdikten sonra ön lisans kategorisinde çalışma imkanı sunuluyor mu yani bir görev hakkı veriyorlar mı? (atanma hakkı yani)

  Cevapla
  • Yönetici 3 Temmuz 2018, 18:47

   Evet hocam ilahiyat ön lisans da görev yapabilirsiniz. Velakin atama icin diploma gerekli mezun olma durumunda gecici mezuniyet belgesi vs gerekli. Siz ön lisans ilahiyattan girin.

   Cevapla
 12. Selamun aleyküm. Eşim ilk defa Kuran kursu öğreticiliği için başvuruda bulunacak. 2018 Kpss sınavına da girecek. Çok fazla değişik bilgi var ve bu sebepten anlayamadığım bir kaç nokta var, bilgilendirirseniz çok memnun olacağım.
  1-Sınav, KPSS DHBT olarak geçiyor. Bu şu demek mi oluyor. 2018 KPSS+DHBT=Kur’an Kursu öğreticiliği başvurusu.
  Yoksa KPSS DHBT derken sınav KPSS sorularını da kapsıyor mu?
  2-Bir sayfada; 2018 yılında sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için Mart 2018 tarihleri arasında 2018-KPSS Lisans başvuruları ile birlikte başvurması gerektiği yazıyor. Bir başka sayfada; 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacak 2018 KPSS DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi) sınavının başvuruları 9-17 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak olup geç başvuru tarihi 1 Kasım 2018 olarak belirlendi şeklinde yazıyor.
  3-Şimdi bizim bu DHBT ye martta mı başvurmuş olmamız gerekiyordu? Yoksa 9-17 Ekimde başvuru yapabilecek miyiz?

  Cevapla
  • Yönetici 6 Temmuz 2018, 16:42

   Aleykümselam hocam. Öncelikle 1.sorunuzum cevabı KPSS + DHBT iki sınava ayrı ayrı eğitim. Düzeyi hangisi ise o şekilde girilecek. Netice olarak Kuran kursu öğreticisi mülakat sınavına başvuracak.
   1.sorunuzun cevabı dediğiniz gibi lisans ise lisans başvuru tarihine kpss den yaparsınız lisans kpss önce olur. Daha sonrada dhbt sınavına girersiniz. Dhbt sınav başvuru zamanı ve dhbt başvuru şartları sitede mevcut.
   3.siz lisanstan mı gireceksiniz dhbt sınavına aynı zamanda lisanstan girecek olsanız bilr 9 ve 17 ekim tarihleri arasında DHBT sınavına başvuru yapabilir. Banka üçretini yatırıp. Aralıkta DHBT Sınavına girebilirsiniz. Umarım açıklayıcı olmuştur. Selamlar

   Cevapla
 13. Hocam bu imam hatiple ön lisans konularında nasıl farklılıklar var

  Cevapla
  • Yönetici 10 Temmuz 2018, 21:38

   İmam hatip konuları ile ön lisans konularında farklılık detay ve bilgi fazla olması. Tabi bazı ek derslerde mevcut.

   Cevapla
 14. S.a İmam Hatip mezunuyum (AOL) ve hafizim dhpt ye girmek için KPSS de hangi bölüme basvurmaliyim

  Cevapla
  • Yönetici 11 Temmuz 2018, 08:44

   Dhbt sınavına lise orta öğretim olarak giriceksiniz. Mülakat sınavın da lise + hafızdan dhbt mülakat sınavına giriceksin. Dhbt den az puan bile alsan hafız olduğun icin alımda cok fazla şanşın var.

   Cevapla
 15. selamün aleyküm hayırlı günler
  an itibarı ile ilahiyat önlisans ikinci sınıf öğrencisiyim. lise eğitimimi mesleki (bilgisayar) bölüm olarak bitirdim hafızlık belgem ve önlisans öğrencisi olmam nesebiyle dhbt kaydımı yapabilir miyim? teşekkürler

  Cevapla
 16. 4 Yıllık İşletme ve 2 yıllık ilahiyat on lisans mezunu kişi DHBT için hangi Kpss den girecek KPSS lisans basvurusunu kaçırdıysa KPSS onlisanstan girebilirmi? Cevaplarsaniz memnun olurum.. saygılar

  Cevapla
  • Yönetici 19 Temmuz 2018, 18:19

   Kardeşim kpss ye lisans olarak girmen gerekirdi. Ama nasıl olur bende bilmiyorum ösym yi arayıp bu konuyu sorman gerekli.

   Cevapla
 17. Ben imamhatip mezunuyum 2 yillik baska bi bolum okuyorum 2.sinifa gectim kpss onlisans a girecegim dhbt dn onlisans a mi ortaogretime mi girecegim ?

  Cevapla
  • Yönetici 21 Temmuz 2018, 18:25

   İmam hatip lisesi cıkışlı iseniz dhbt sınavından imam hatip lisesi olarak giriceksiniz Kpss Ön lisans dan sımava giriceksiniz kpss başvuruları bitti. Eylül ayında DHBT SINAVI Başvuruları var. Ozaman ilgili bölümleri doldurun.

   Cevapla
 18. Selamun Aleyküm, sağlık meslek lisesi mezunuyum.Şu anda ilahiyat birinci sınıf öğrencisiyim.Dhbt sınavına girme imkanım var mı 2020 de ki dhbt sınavına girebilir miyim ?

  Cevapla
  • Yönetici 21 Temmuz 2018, 18:28

   DHBT SINAVINA BAŞVURULARDA İMAM HATİP VEYA DENGİ BİR OKUL OLMASI VE AYNI ZAMANDA MEZUN VEYA MEZUN DURUMUNDA OLMANIZ GEREKİR. İLAHİYAT ÖN LİSANS 1.sınıfı gecti iseniz bu seneki dhbt sınavına bile başvurma durumunuz var yok yeni başlıyorsanız. 2020 deki DHBT Sınavına başvurucaksınız. Şimdiden başarılar dileriz.

   Cevapla
 19. Peki ben imamhatip mezunuyum onlisans kpss ye girecegim 2 yillk baska Bölüm okudugum icin bu yil mezun oluyorum dhbt ye de girecegim dhbt sinavi orta ogretim duzeyindenmi basvuru yapacagim yoksa önlisanstanmi

  Cevapla
 20. Hocam ben imam hatip mezunuyum kpss ortaöğretime başvurdum fakat benim gireceğim dhbt sınavına da aynı gün mü giricem veyahut dhbt ye Ne zaman başvuru yapmam gerek bi aciklayabilirseniz cok memnun olucam saygılarımla kolay gelsin

  Cevapla
 21. Selamun aleyküm Ben lisans düzeyinde gireceğim inşaallah Dhbt ye KPSS ye de bugün girdim dhbt için belli bir KPSS puan barajı var mı acaba

  Cevapla
  • Yönetici 22 Temmuz 2018, 22:33

   Aleykümselam Zeynep hocam öncelikle hayırlısı olsun. DHBT için belirli bir KPSS puan barajı yok. Ama ikisinden de özellikle DHBT SINAVINDAN yüksek puan almanız ilerde kkö alımlarında ve dhbt mülakat aınavında cok işinize yaracak. Tekrardan hayırlısı olsun.

   Cevapla
 22. Hocam ben meslek lisesi mezunuyum. 4 yıllık ilahiyat okuyorum. Bu sene 3.sınıfa geçtim. Kpss ve dhbt ye nasıl girecem yani hangilerine girecem, ve mezun olmadan imam olabilirmiyim. İmam hatip mezunu değilim. Detaylı anlatırsanız sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun.

  Cevapla
  • Yönetici 25 Temmuz 2018, 22:13

   Bu sorduğunuz soruların cevapları hep sitemizde var. Detaylı arama yapın.yorumunuza binaen cevap olarak öncelikle mezun olmadan imam olma gibi bir durum söz konusu olamaz cünkü diploma şartı var. DHBT SINAVINA girmeniz icin mezun ve mezun olma durumunda olan başvuru yapabilir diye madde var. DHBT SINAVINA 3 DE İSENİZ ZATEN BİR YIL ARTI 4 YIL OKUYACAKSINIZ. YANİ iki yıl gecerlilik süresinde yakalayabilirmisiniz bilemem. Ama siz yine bir sorun başvuru yapma durumunuz olmayabilir. 19 eylül dhbt sınavına başvurularında haberdar edelim. Şuan askerlik sebebi ile gelen sorulara net cevap vermiyorum. Daha sağlıklı bilgi icin ösym yi arayacam ama siz benden önce ösym yi arayıp dhbt sınavı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Cevapla
   • Ayrıca bizim ilahiyat hazırlıksız yani sadece 4 yıllık. Ben 3. Sınıfa geçtim bu sene. Yani seneye son sınıfım.

    Cevapla
 23. Hocam osym yi aradım, diyanet işleri başkanlığını arayın dediler. Diyaneti aradım, onlarda orta öğretime girebilirsin, lisansa veya ön lisansa giremessin, daha okulunuz bitmemiş dediler. Meslek lisesi mezunuyum imam hatip değilim dedim, onlarda sınava girin bu durum onların insiyatifine kalmış, eğer illa imam hatip mezunu olucak derlerse zaten mülakattan geçemezsiniz dediler. Ben hiç bişey anlamadım onların dediklerinden. Kimse net birşey söylemiyor, internettede net bir bilgi yok. Öyle kala kaldım. Benim bu işe ailevi ve maddi sorunlar sebebiyle çok ihtiyacım var.

  Cevapla
  • Yönetici 27 Temmuz 2018, 19:33

   Şimdi askerdeyim sevgili arkadaşım. Dhbt başvurularının olacağı esnada telefonlaşalım ben detayları güzelce sizden dinler ona göre bilgi veririm. Celp dönemi şuan cok yoğunluk var.

   Cevapla
 24. Selamun Aleykum hocam. Ben imamhatip mezunuyum ve hafızım. Ben kpss ve dhbt ye çalışip kazansam ama ayni zmanda da ilahiyatta ikinci öğretim de okusam görev alabilir miyim?Gündüzleri kuran kursu öğreticisi olup akşamlari da üniversiteye gidip okuma imkanım var mi? Ikisini birlikte yapabilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 27 Temmuz 2018, 19:31

   Aleykümselam hocam benim 20 li yaşlarım gibi şimdi 26 ve 27 sinde imam oldum. Yaparaınız yeterki inanarak düzenli bir şekilde çalışın.aynı zamanda hafızlık 3 sıfır öndesiniz demektir bilginize şimdideb başarılar. Güzel sonuclarınızı bizimle paylaşırsanız sevinirim. Selametle

   Cevapla
 25. Selamun Aleykum hocam peki şu an imamlik yapan birisi dhbtden Kur’an kursu oğreticiligi için girebilir mi.hafız değil ama

  Cevapla
 26. Selamın aleyküm ben imamhAtip mezunuyum kpss ye ve dhbt sınavına gireceğim . Kpss De baraj varmi yani dhbt sınavına girmek için , bi sorun daha var imam olmak istiyorum dhpt 1 e mi gireceğim yoksa dhpt 2 ye mi

  Cevapla
 27. S.a açık lise okuyorum lisenin bitmesine 19 kredim kaldı dhbt ye girebiliyomuyum

  Cevapla
 28. Selamunaleyküm ben imamhatip mezunuyum 2016 ortaöğretim KPSS’den 68 aldım anladığım kadarıyla o puanla giremiyorum dhbtye şimdi lisans 4. Sınıfa geçtim lisans KPSS’ye girip daha sonrasında dhbtye girebilirim doğru mudur? İmamhatip+ Başka 4 yıllık bir bölümün ne gibi bir avantajı olabilir?

  Cevapla
  • Yönetici 9 Ağustos 2018, 03:50

   Aleykümselam Öncelikle dhbt sınavına girebilirsiniz. Birde puan 68 diye olmax falan aklınıza gelmesin dhbt mülakatnve alımlarda 3 katı kaca kadar düşerse o kadar aday sözleşmeli olur. Parca parca cevab veriyorum. Doğrudur. Avantaj olarak alımlarda dhbt mülakat kategorilerinde rakip sayınız az olur ve daha az puanla atanabilirsiniz. Aynı durum imam arkadaşımdan biliyorum. Ama trz avantajı o kategoriden az alım olursa cağırılmaya bilirsiniz dhbt mülakat sınavına başarılar.

   Cevapla
 29. Hocam s.a. ben ilahiyat önlisans mezunuyum kpss#dhbtye gircem inşallah imam olma şansım varmi birde ben yeni mezun oldum ılıtam okuycam okuyabilirmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 13 Ağustos 2018, 12:51

   Aleykümselam imam olma şansın var dhbt kpss sınavlarına başvur ve gir ama yeni mezundan yök duyuru yaptı o tarihten öncesimisen ilitama tamamlayabilirsiniz ama değilsen giremezsin.

   Cevapla
 30. 16 Ağustos 2018, 23:01

  Selamunaleyküm bu yıl ilahiyat mevzun oldum aklıma takılan sorular çok kişi farklı şeyler söyledi var hocam kpss başvurusu sırasında dhbt girmek istiyorum diye bildirmek gerekiyor mu? ( öabt gibi) 2, olarak ortak puanmı alınıyor yoksa mülkata çağrımlar kpss puanına göre mi dhbt ye göre mi

  Cevapla
  • Yönetici 17 Ağustos 2018, 02:09

   DHBT BAŞVURUSU KPSS BAŞVURUSUNDAN AYRI OLACAK KARDEŞİM. Dhbt sınavı sonrası puanlama sitemizde var ve yine dhbt mülakat sınavına alınırken kişi sayısının 3 katı aday yüksek puandan aşağıya doğru olacak şekilde adaylar mülakat sınavına cağrılır. Başarılar dhbt dersleri sitemizdeki özellikle dhbt hakkında bölümünü biraz okur isen daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin. Aleykümselam kardeşim… Başarılar dileriz

   Cevapla
 31. Kpss sınavından kac almak gerekiyor dhpt sınavına girmek icin

  Cevapla
 32. hocam benim kuzenin önlisans 2 yıllık okuyor 1ci sınıfta dhbt 2yılda bir oldugundan girebilirmi kpss girerken dhbt de gireceğim mi demek lazım nasıl olacak bilgi verirmisiniz kpssden düşük puan alsa ne olur daha açıklayıcı yazarmısınız

  Cevapla
  • Yönetici 25 Ağustos 2018, 21:14

   hocam hoşgeldiniz.öncelikle tüm sorularınınzın cevabı sitemizde diğer yazılarımızda mevcut dhbt sınavına girmesi için kpss sınavında gerekli ikisinede başvuru yapacak ve girecek sınava .kpss den sıfır bile alsa dhbt de sadece puanı etkiler cünkü belli bir ortalaması alınıyor.yani kpss sınavından dhbt sınavı icin belli bir puan almasına gerek yok şimdiden başarılar.

   Cevapla
 33. Ben 18 yaşındayım ocakta 18 oldum şuan imamhatip lisesi 4 ögrencisiyim okuyorum son senem imam olmak için yapmam gerekenleri daha detaylı bir şekilde yazarmısınız lütfen size ulaşabileceğim bir sosyal hesabınız varmı hocam?

  Cevapla
  • Yönetici 26 Ağustos 2018, 18:31

   Kpss ve dhbt sınavları na gir öncelikle kardeşim sonrası gelir sıkı calış. Başarılar dileriz genç kardeşim

   Cevapla
 34. Selamun Aleyküm. buna benzer sorular çok soruluyor, biliyorum. fakat net cevabı bulamadım. ben diğer Lisans mezunuyum.
  geçen sene de aof ön lisans ilahiyat bitirdim. Lisans kpss yi kaçırdım. ön lisans kpss ye giremiyorum. en son
  2016 lisans kpss ye girdim. bu şekilde dhbt ye girebilir miyim? Ve dhbt ye girsemde alımlara belki kabul edilmem.
  en azından sadece dhbt ye girmekle vekil imamlığa başvurabilir miyim? Allah razı olsun.

  Cevapla
  • Yönetici 28 Ağustos 2018, 20:41

   Aleykümselam selam değerli kardeşim malesef ki kpss sınavına girmediğin icin dhbt puan türün hesaplanamayacak. O yüzden sadece kendini geliştirmen için sınava girip yarar sağlarsın. Kaldıkı dhbt sınavına kpss başvurusu yapmadığım için girememe durumunda var. Ne yazık ki vekil ve fahri olarak da görev yapamazsın üzücü keşke biraz daha takip etse idin.

   Cevapla
 35. Selamunaleykum ben ziraat lisans mezunuyum aynı znda ikinci üniversite olarak ilahiyat onlisans ikinci sınıf ogrencisiyim kpss ye lisans düzeyinde girdim acaba önlisans olarak da girmem gerekiyor mu

  Cevapla
  • Yönetici 29 Ağustos 2018, 19:40

   Gamze hocam aleykümselam öncelikle ne güzel ilim icin cabalıyosunuz. Kpss ye lisans olarak girdi iseniz zaten artık ön lisans olmaz. Bu sene girdi iseniz dhbt sınavına 2.sınıfta olduğunuz için girebilirsiniz. DHBT Sınavı ön lisans ilahiyat olarak giriceksiniz sakın başvuruları kacırmayın. Başarılar dileriz.

   Cevapla
 36. S.a.hocam ben lisans düzeyinde kpss ye girdim fakat gy den yanlışlar doğrularımı götürdüğü için puanım hesaplamamış.dhbt ye girebiliyormuyum.girersem puanım hesaplanirmi

  Cevapla
  • Yönetici 29 Ağustos 2018, 20:19

   Hocam bir madde var kpss klavuzundada yayınlandı. Dhbt ile kpss yüzdeleri alınıyor yeni hesaplamada değişiklik meydana gelecekmi tam bilmiyorum ama siz dhbt sınavına girin bu konuda özel bir duyuru yapacağım güzel bir soru askerseyim detaylı bilgi sahibi olmadım. Yeni cıktı bu hesap türü.

   Cevapla
 37. Hocam teşekkür ederim.ama bütün hevesim gitti.nasil olacak bende bilmiyorum.girsemmi dhbt ye diye tereddütteyim.puanim hesaplanmaz diye dusunuyorum

  Cevapla
  • Yönetici 30 Ağustos 2018, 02:40

   Kardeşim askerde olduğum için bakamıyorum detaylı şöle bişey var sen sınava yinede gir. Dhbt ile kpss yüzdeleri alınıyor sınav da madde etkili diye okudum ama bakarsın iptali olur nerden ne geleceği bilinmez dedim gibi tavsiyem 60 tl ve sayreden kacmak yerine dene kendini dhbt sınavına başvuru yap ve gir. Umarım dhbt sınavın başarılı gecer.

   Cevapla
 38. İyi gunler ben dikap mezunuyum. Soyle bir duyum aldim dhbt simavina girebilmem icin imam hatip mezunu olmam gerekiyormus boyle bir durum var mi. Ben ogretmen lisesi çıkışlı dikap mezunuyum bu sinava girebilir miyim

  Cevapla
  • Yönetici 30 Ağustos 2018, 14:41

   İlahiyat formatındamı hocam dikab sınız? Aynı zamanda lise imam hatip olmadan da benzer ve dengi branş ise kpss sınavınada girdi iseniz dhbt sınavına girmenizde ve atanmanızda bir beis yok. Dikap mezunu olduğunuz okulda diploma ne diye geciyor?

   Cevapla
 39. Hocam s.a ben KPSS den 63 aldım Arapça yüksek lisans mezunuyum.hafiz değilim kuran kursu öğreticisi olma durumu olur mu sizce. Genelde hafızlar alınıyor diye duymuştum. Arapça hocası olamaz mıyım kuran kursunda

  Cevapla
  • Yönetici 30 Ağustos 2018, 16:40

   Kuran kurslarımızda arapca hocası diye ek bişey yok. Diyanet işleri başkablığında kuran kurslarında hocalarımız arapca dan ziyade hafızlık üzerine eğitim veriyorlar mebde daha kolay görev alabilirsiniz. Kpss ideal dhbt sınavına girmeniz gerekiyor diyanette görev alabilmek icin. DHBT SINAVINA BAŞVURU YAPIN. ama söyle bi durum var diplomanızfa okul mezuniyetleri ne diye geciyor. Dhbt sınavına başvurmak icinde imam hatip ilahiyat ve dengi okul mezunu ibaresi geciyor. Maddede.

   Cevapla
 40. Selamun aleyküm ben geçen yıl mülakatı kazanıp görev aldım lakin bazı sebeplerden ötürü görev yerine gidemedim bu yıl girsem sınava acaba alım olursa atanma ihtimalim var mı

  Cevapla
 41. Selamun aleyküm. Ben ihl mezunuyum ve bu sene İslami ilimler 2. Sınıfa geçtim. Benim hangi kategoriden sınava girmem lazım?

  Cevapla
 42. S.a hocam ben 4 yıllık açık öğretim maliye mezunuyum esktradan AÖF ilahiyat önlisans okuyorum. Bitirdiğim zaman dhbt ye başvurabiliyor muyum? Ve lisans kategorisindemi girmem gerekiyor?. Ve birde imam olmak için yaş sınırı varmı?

  Cevapla
  • Yönetici 5 Eylül 2018, 21:17

   Mezun olma durumunda isen kardeşim dhbt sınavına girebilirsin. Kpss ye girdiğin düzeyde imam olmak icin yaş sınırı yok.

   Cevapla
 43. Hocam ben 6 yıl önce kadrolu olarak imamlığı kazandim. 1 gün sonra ailevi sebeplerden istifa ettim. Yeniden dönme imkanı varmı.

  Cevapla
 44. Hocam ben 4 yıllık ilahiyat mezunuyum imamlığı kalıcı olarak düşünmüyorum. Haseki okumayı çok istiyorum. Haseki şartlarına göre kadrolu olma şartı var. Bu yıl sonu alımları sözleşme olacak galiba. Ve 4+2 kök sistem baya sıkıntı görünüyor. Yani Haseki için 6 yilmi beklenicek.

  Cevapla
 45. Selamun aleykum hocam ben ilahiyat 4.sınıfa geçtim lisans kpss den 66 aldim önümüzdeki aralik ayındaki dhbt sınavina lisans olarak girecegim dhbt sinavindan sonra mulakata cagirirlarsa ben gidebilir miyim ben haziran gibi mezun olacagim diploma o zaman elimde olur

  Cevapla
 46. Selamün aleyküm Allah ın (c.c.) rahmeti bereketi uzerinize olsun
  Ben dhbt sinavi girmeyi dusunuyorum.Ama bir sorunum var. Ben imam hatip lisesi ve isletme lisans mezunuyum. Kpss lisansa girdim. Simdi ben dhbt ye girebilirmiyim?
  Tesekkurler.Selamün aleyküm.

  Cevapla
  • Yönetici 6 Eylül 2018, 12:12

   Aleykümselam selam değerli kardeşim. Herhangi bir sorun yok. Öncelikle dhbt için kpss girme durumunu halletmişsin. Şimdi yakın bi zamanda dhbt başvuruları başlayınca dhbt başvurunu yapıp dhbt sınavına girebilirsin. Şimdiden başarılar dileriz.

   Cevapla
 47. cümleten selam aleykum… ben 2015 eğitim fak. dkab mezunuyum, 3 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum… diyanet biriminde yurt dışında görev yapmak istiyorum… yardımcı olabilir misiniz acaba..? şimdiden çok teşekkür ederim Allah razı olsun…

  Cevapla
  • Yönetici 6 Eylül 2018, 13:19

   Aleykümselam hocam öncelikle başarılar dileriz. Diyanetin hangi biriminde görev almak istiyorsunuz bu bir bi ikiniciside yurt dışında görev almak istiyorsanız belli bir çalışma ve belli şartlara tabi olacaksınız. Önce diyanetin hangi biriminde calışmak isterseniz o birime atama işleminiz olsun. Sonrası gelir.

   Cevapla
 48. merhaba hocam ben 2018 kpss lisans girdim fakat 3.10 kapsamında genel kültür katagorisinde puanım bir netin altına olduğu için hesaplanmadı bu durum dhbt sınavına girmeme engelmi girdiğim taktirde puanım değerlendirilir mi?

  Cevapla
  • Yönetici 7 Eylül 2018, 17:32

   Yeni sisteme göre bir madde var ama dhbtye eklenirmi tam bizde anlayamadık. Sınava girmenizde engel yok sitede dhbt puan hesaplaması diye bi yazı var okuyun onu bi. Yazıdan anladığımız puan hesaplaması olmayacak yönünde.

   Cevapla
 49. Selamun Aleykum
  ben imam hatip lisesi mezunuyum.ayriyetten lisans mezumuyum kpssden lisansa girdim ama dhbtden liseden giricem simdi kpss orta ogretimden girmem mi gerekiyor ama lisans mezunu oldugum icin lise kpss ye de giremiyorum .
  Tesekkurler

  Cevapla
  • Yönetici 10 Eylül 2018, 10:56

   Lise kpss ye girmenize gerek yok dhbt başvuruları başlayınca sistem otomatik olarak yönlendirir sizi. Dhbt mülakat ta da lise + diğer lisans şeklinde girilecek başarılar dileriz.

   Cevapla
 50. s.a bir sorum olacaktı ilahiyat ön lisan mezunu kuran kursu öğretici olmak için kpss girecek kaç puan almalı sonra dhbt girecek diyelim bu sınavı kazandı ondan sonramı tercih yapılıyor yoksa önce tercih yapılıp ona göre mi sınav belirleniyor ve sonradan mülakat falan oluyor mu ? rica etsem basit bir dille anlatabilir misiniz ben bu konulara çok yabancıyım internette sadra şifa olacak bilgi yok kafa karıştırıyor eski yeni büsürü şey çıkıyor

  Cevapla
  • Yönetici 10 Eylül 2018, 19:16

   Kpss den şu kadar dhbt sınavından şu kadar alırsan atanırsın diye bişey yok. En iyisini yapın. Ama direk kkö alımı bayanlarda olur erkeklerde genelde bazı şartlar isteyebilir. Şimdiden başarılar dileriz aleykümselam kardeşim.

   Cevapla
 51. 11 Eylül 2018, 12:54

  2004 ilahiyat mezunuyum en sin 4-5 sene once kpssye girmistim imam muezzin veya kuran kursu ogretmenligi icin girmem gereken sınav basvurulari ne zaman? bir de yasim 39 olmasi engek teskil ediyor mu

  Cevapla
  • Yönetici 11 Eylül 2018, 13:45

   Şuan bi yaş sınırı yok. Ama yakında gelecek. Diyanet için yani bu saydıklarınız icin girmeniz gereken sınavlar kpss ve dhbt sonrasında dhbt mülakat Sınavıdır. Sınav tarihleri dhbt sitemiz de mevcuttur. Başarılar dileriz.

   Cevapla
 52. 11 Eylül 2018, 14:20

  DHBT SINAV KLAVUZU TIKLANMIYOR MALESEF

  Cevapla
 53. Yönetici 12 Eylül 2018, 02:31

  Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.

  Cevapla
 54. Selamüm aleykum Hocam BEN KPSS ÖN LİSANS SINAVINA GİRECEĞİM
  BUNUN İÇİN SADECE GENEL KÜLTÜR VE GENEL YETENEK SINAVLARINDAN MI SORUMLUYUM VE BU ALANLAR İKİ AYRI KİTAPÇIK OLARAK MI SAYILIYOR.

  Cevapla
  • Yönetici 12 Eylül 2018, 13:54

   Hayır tek kitapcık halinde. Dhbt sınavına da girmeyi başvurular başlayınca başvuru yapmayı unutmayın.

   Cevapla
 55. Selamun aleyküm hocam.kpss den kaç puan aldığımız önemli mi.dhpt ye girdiğimiz zaman.kpss dhpt puanını etkiliyor mu

  Cevapla
  • Yönetici 13 Eylül 2018, 17:53

   Kpss yüzde otuz etkiler. Bir puan belirlemesi yok kpss ve dhbt de en yüksek puanı almsk icin calışın. 1 net yapma şartı vardır bilginize. Dhbt sitemizde diğer makale ve yazıları okuyun bilgilerin hepsi mevcut.

   Cevapla
 56. 14 Eylül 2018, 13:45

  Dhbt sınavına ben bu sene giremiyorum seneye de dhbt sınavı olacak mı ? Yoksa iki senede bir mi ?

  Cevapla
  • Yönetici 14 Eylül 2018, 14:15

   Ne yazık ki iki senede bir oluyor dhbt sınavı. yani bir daha ki dhbt sınavı 2020 yılında olacak.

   Cevapla
 57. Selam aleykum hocam ben imam hatip mezunuyum kpssde kac cikartmamiz lazim imamlik için ve dhbt kac cikartmamiz lazim imamlık icin ve sinava girdimde kpss a b c verilecek ya imamlik için kpss kac olucak

  Cevapla
  • Yönetici 17 Eylül 2018, 11:20

   İmamlık icin belli bir puan cıkarılacak diye bir şey yok. Kpss yüzde 30 diğer dhbt sözlü sınavı ortalaması baz alınarak puan hesaplanır. İmam alımına göre taban puan değişir. Mülakat için en az 70 puan aılınmalı yer tercihi icin.

   Cevapla
 58. Allah razi olsun sizden peki imam hatip lisesi mezunu imamlik atamasi ne kadar olucak onu merak ettim siz dediniz ya yuzde 30 anlamadim onu kpssde 60 yada 50 cikartsak dhbtye girilecekmiyiz baraj puani kac kpssnin merak ettim herkesin gözü bende ben tam bilgi bilmiyorum bu konuda kimse inanmiyor kazanmami sadece annem inaniyor bende annemin hayalini gerceklestirmek icin imam olucam okula 3 sene verdim onun icin imam olmak istiyorum tam bilgim yok hep calisiyorum imamliga olsun diğer is olsun yeni bu sene imam hatip mezunu oldum allah razi olsun merak ediyorum kac puanla dhbt girecez aciklasaniz allahin izniyle

  Cevapla
  • Yönetici 17 Eylül 2018, 14:48

   İmamlık ataması ile ilgili bir bilgimiz olmamakla beraber 9 bin 500 personel alımı olacak önümüzdeki sezon. Diyanet işleri başkanı açıklamada bulundu.

   Cevapla
 59. Selamunaleyküm hocam ben imamhatip mezunuyum ve ekimde KPSS ye gireceğim Kuran kursu ögreticiliği için KPSS den almam gereken Bi puan varmı yoksa dhbt ye herkes başvurabilirmi

  Cevapla
 60. Arap dılı ve edebıyatı lısans mezunuyum . On lısans ılahıyat ogrencısıyım ve ımam hatıp cıkıslıyım. Kuran kursu ogretıcısı olmak ıstıyorum fakat sadece kendı alanım olan arapca derslerı ıcın. Kpss lısansa gırdım dhbt ye de katılmam mumkun mu? (Dıyanet bunyesınde arapca ogretmenlıgı ıcın.)

  Cevapla
  • Yönetici 21 Eylül 2018, 07:37

   Öncelikle ilim size mübarek olsun kıymetli hocam. DHBT sınavına katılmanız mümkün katılın ve mutlak girin. Şimdi ikinci sorunuz kkö yani kuran kursu öğreticisi olabilirsiniz. Diyanet bünyesinde Arapca hocalığı icin ne gerekiyor tam detaylı bilmiyorum. Vatani görevim 20 Ekimde son bulacak bu konularla detaylı araştırma yapıp sitemizde bilgi paylaşımı yapıcam. Tekardan mübarek olsun.

   Cevapla
 61. Selamın Aleyküm hocam , ben imam hatip mezunuyum ama lisans olarak iktisattan mezunum ve lisans kpss ne girdim ve açıktanda ilahiyat okuyorum. Benim sorum BEn şimdi kpss ye lisans olarak girdiğim için dhbt’ye de mi lisans düzeyindekilerle gireceğim ? yoksa imam hatip muezunu olduğum için imam hatip mezunlarıyla mı yoksa önlisans okuduğum için önlisans mezunlarının seviyesinden mi gireceğim?

  Cevapla
  • Yönetici 21 Eylül 2018, 20:41

   Aleykümselam kübra hocam dhbt sınavına lisans olarak giriceksiniz. Puanlama hepsi icin ayrı ayrı baz alınır.

   Cevapla
 62. Selamun aleyküm Aihl 4. Sınıftayım dhbt kayıt olabilir miyim ? Hafizım KPSS sınavınada girecem inşaAllah.
  Şimdiden Allah razi olsun.

  Cevapla
  • Yönetici 22 Eylül 2018, 15:39

   Evwt kardeşim benim dhbt sınavına mutlaka gir kpss ye girdin gibi dhbt sımav başvurusunu ve Sınavı kacırma başarılar diliyorum sana.

   Cevapla
 63. Selamun aleykum . bi arkadasim aciktan ihl 3.sınıfta hafız diyanet islerini aradik dhbt ye girebilir dedi ama kpss ye de girme şartı varmış kpss ye basvuru yapılmadı hocam suan napmamiz gerekiyor bu arkadas dhbt ye girebilir mi ?

  Cevapla
  • Yönetici 24 Eylül 2018, 05:52

   Dhbt sınavı için kpss sınavına girme şartı var artık bir sonraki dhbt sınavına hazırlanacak. Hayırlısı olsun..

   Cevapla
 64. selamünaleykum ben açıköğretim düz lise mezunuyum kpss 2018 e örtaöğretim düzeyi olarak başvurdum aynı zamanda ilahiyat 2. sınıf öğrencisiyim dhbt sınavına nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…..

  Cevapla
  • Hocam Slm Alykm insallah hayrli Ramazanlar vesselam
   Benim sorum 2018 kpss dhbt 66 orta ogretimden girdim ihl diblomam var;Ayrica iki yillik son sinif ogrencisiyin bu yazin dibloma alcam insallah on lisans dibloma aldigimda bu ou on lisans diblomamla atanma sansim var mi

   Cevapla
  • Yönetici 25 Eylül 2018, 13:11

   Aleykümselam kardeşim kpss sınavına orta öğretimden değilde ön lisanstan başvurasa idin. Mezun veya mezun olma durumundaki adaylar dhbt sınavına başvuru yapabilir. Şimdi kpss ve dhbt puanı ortalaması alınıyor. Ön lisans düzeyinde girmen gerekirdi diye biliyorum. Adaylar kpss de hangi mezuniyete göre girerse dhbt sınavına da o şekilde girebilir. Ki lise düzeyinde kpss ye girsi isen ön lisans ilahiyat düzeyinde dhbt sınavına giremezsin. Şimdi lise düzeyin de de imam hatip diplomasıda yok. Ortalık karmab corban oldu.en detaylı bilgiyi ösym den alabilirsin. Ön lisans düzeyinde girse idin sıkıntı yoktu. Şuan kpss ye orta öğretim düzeyinde girdin imam hatio diplomanda yok dhbt sınavına başvurabilir ve girebilirmisin bilemiyoruz. Bizce olmaz ama bir ösym yi arayıp bilgi alın…

   Cevapla
 65. Selamun aleyküm ben 2018 KPSS ye girmedim ama 2018 dhbt ye girebiliyor muyum

  Cevapla
 66. S.aleyküm. ben 2020 de önlisa s ilahiyatı bitirecem ve düz lise mezunıyum ayrıca başka bir önlisans bölümü mezunu olduğum için kpss önlisans için başvuru yaptım .şimdi bu yılki dhbt ye de girebilirmiyim.yani sınavın geçerlilik süresi geçmeden 3.4 ay önce mezun olabiliyorum ilahiyattan

  Cevapla
  • Yönetici 28 Eylül 2018, 02:31

   Evet dhbt sınavına girebilirsiniz bildim kadarı ile ama dhbt mülakat Sınavı ve alımında ilahiyat ön lisans diploması şart.

   Cevapla
 67. Selamun aleyküm
  Ben düzlise ve çocuk gelişimi önlisans mezunuyum .ilahiyat önlisansa yeni kayıt oldum. Kpss önlisansa girecem kasımda bu yıl dhbt ye de girebilirmiyim. İlâhiyat
  Önlisans 1. Sınıf yeni başlayacak daha .

  Cevapla
 68. Merhabe lisans kpssinden 60in altindada alsak dhbtye girebilirmiyiz puan sinirlamasi varmi

  Cevapla
 69. selamün aleyüm hocam kpss den 49 puan aldım ilahiyatı yurt dışında bitirdim ve denkliğimi aldım ve arapça sertifikamda var dhbt ye girebilirmiyim

  Cevapla
 70. Sa hocam ben diger lisans mezunuyum ve hafizim suan ilahiyat onlisansa kaydoldum bu yil yapilacak olan dhbt sinavina girmek istiyorum sinava girebilirmiyim ama bu yilin kpss sine girmedim 2019daki kpss ye hazirlanicam

  Cevapla
  • Yönetici 29 Eylül 2018, 23:33

   Bu yılın kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavına giremezsiniz. Aleykümselam keşke kpss sınavına girse idiniz.

   Cevapla
 71. Dhbt sinavi icin o yilin kpss sarti dogrumu yani kpss ye girmeden dhbt ye giremezmiyiz

  Cevapla
 72. Düz lise+ön lisans ilahiyat+diğer lisans mezunuyum. Kpss ye lisans düzeyinde girdim tamam dhbt ye lisans seviyesinde gir em anladım ama 2016 alım kılavuzunda +ihl şartı var yani düz lise yok. Gene böylemi olcak? Bizim önlisans bir işe yaramıcakmı? Cevaplarsanız sevinirim kardeşim?

  Cevapla
  • Yönetici 30 Eylül 2018, 08:43

   Siz sınava girin hocam dhbt mülakat sınavlarında 2016 ve son alımlarda kategorilere ihl şartı geldi. O yüzden bu şart göreceli olmakla beraber ön dhbt mülakata bsşvuru hakkınız olacak sitede diyanet personel alımındaki kategorileri düzeltilmesi ile ilgili makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederim. Başarılar.

   Cevapla
 73. Selamün aleyküm şu an ilahiyat 3. sınıf öğrencisiyim DHBT’ye hangi düzeyde katılmalıyım ?

  Cevapla
  • Yönetici 1 Ekim 2018, 15:44

   Aleykümselam kpss sınavına hangi formatta girdi iseniz o düzeyde dhbt sınavına girmeniz gerekir.

   Cevapla
 74. Kuran kursu hocasi olmak istiyorum kpss sınavı ne zaman bilen varmo lütfen yardimci olun

  Cevapla
 75. 2 Ekim 2018, 11:58

  Hocam bu seneki kpss notum çok kotu ben yine de dhbt sınavına girsem onumuzdeki yıl kpss de yuksek puan alırsam bu yılki dhbt puanımı kullanabilir miyim ıkı yıl geçerli dıye biliyorum dhbt . Sız ne tavsiye edersiniz bu yıl kpss den çok düşük puan almış biri gırneli mi dhbt ye aralık ayında teşekkürler

  Cevapla
  • Yönetici 2 Ekim 2018, 13:29

   Kesinlikle girmelisin kpss yüzde 30 etkiler cok takılma dhbt sınavına güzel calışın. Aksi taktirde iki yıl beklemek zorunda kalırsınız.

   Cevapla
 76. 4 Ekim 2018, 10:32

  İhl diploması ile kpss de kaç puan almamız gerekiyor ki dhbt sınavına girebilelim

  Cevapla
  • Yönetici 4 Ekim 2018, 11:04

   Belli bir puan yok misal 40 puan bile alsanız dhbt sınavına girebilirsiniz kardeşim. Ama genel yetenek ve genel kültür kpss den 1 ham net puan olması gerekli.

   Cevapla
 77. Hocam ben kppsye orta öğretimden girecem dhbt ilahiyat önlisans olarak başvurabilirmiyim

  Cevapla
 78. Merhaba ben imamhatip lisesi 12.sınıf öğrencisiyim dhbt sınavından bir yere yerleşebilmek için illaki hafızmı olmam lazım kuran okumam yavaş bana mülakatta neler sorucaklar

  Cevapla
  • Yönetici 6 Ekim 2018, 12:46

   Sevgili kardeşim hafız olmana gerek yok kpss sınavına başvuru yapıp girersen dhbt yazılı sınavınada girersin. Sonası dhbt mülakat sınavına giricen orada neler soruyor merak ediyorsan sitemizde dhbt mülakat bölümünde detaylı acıklama var.

   Cevapla
 79. S.a kardesim benimde bir sorum olacak. Esim acik lise ihl son 2 dersi kalmisti bugun girdi insallahda yarin kpss ye girecek benim sorum insallah diplomayi bu sene alicak dhbtye basvurabilirmiyiz

  Cevapla
  • Yönetici 6 Ekim 2018, 23:11

   Kpss girer ise evet dhbt sınavına girebilirsiniz. Dhbt başvurularını sakın kacırmayın.

   Cevapla
 80. Hocam sözlü mülakatta mezun olduğun duruma göre çağrmıyorlarmı öyle olurmu ilâhiyat önlisans mezunu olarak tercih edebiliyormuyuz

  Cevapla
 81. hocam ben kpss sinavina 5dk gec kaldigim icin giremedim dhbt sinavina katilabilirmiyim katilsam da puan alabilirmiyim

  Cevapla
 82. 9 Ekim 2018, 16:10

  HOCAM BEN A.İ.H.L MEZUNUYUM. KPSS’YE LİSANS OLARAK GİRDİM. DHBT’YE HANGİ ÖĞRENİM DÜZEYİNDE BAŞVURU YAPICAM?

  Cevapla
  • Yönetici 9 Ekim 2018, 16:31

   Kpss ye lisans düzeyinde girdi iseniz dhbt sınavınada aynı şekilde giriceksiniz.

   Cevapla
 83. hocam ben ihl mezunuyum ama üniversiteyi farklı bir bölümde okuyorum 1 ay sonra kpss ye gircem sınava başvura bilirmiyim birde başvuruda önlisans düzeyindeki bas vurucam

  Cevapla
  • Yönetici 9 Ekim 2018, 19:21

   Kpss sınavında neye başvuru yaptı isen dhbt sınavına da o branşta başvurabilirsiniz. Kardeşim

   Cevapla
 84. selamün aleyküm hocam ben anadolu lisesi çıkışlıyım sistemden bu sınava başvuru yaptım ilahiyat mezunu değilim bu sınavdan diyanet işlerinde bi şekilde görev alma ihtimalim varmı acaba şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

  Cevapla
  • Yönetici 9 Ekim 2018, 22:55

   İhl lisesi ön lisans ilahiyat veya lisans ilahiyat olursa ancak o şekilde olur.

   Cevapla
 85. Hocam benim genel yetenekten ham 1 puan alamadığım için KPSS puanım hesaplanmadı. Ben dhbt ye girebiliyor muyum

  Cevapla
 86. Selamün aleyküm hocam ben imam hatip 12 sınıfın kpss ye girdim dhbt yede girecem inşallah.takildigimiz bir konu var bizi aydınlatın lütfen yuzumuzu güldürun.biz bu sene mezunuz inşallah diyanet Şubat yada Mart 2019 da imam alımı yapacak büyük ihtimalle bizde 2019 Haziran’da diploma alcaz.eger biz kazanirsak bize atanma şansı varmı yoksa 1,2 ay bekleyip diploma alıp helemi atanacagiz yada kazansak bile elimizde diploma olmadığı için hakkımız gecermi hocam.bizi aydinlatiniz Allah’a emanet olun

  Cevapla
  • Yönetici 10 Ekim 2018, 01:37

   Sevgili kardeşim dhbt yazılı sınav notu iki yıl gecerli ne zaman atama yapılacağı belli değil ama atanırsan diploma şartı var.yani haziran ve sonrası alımlar icin diplomanı alınca sınav işibe yaracak. Calışmaya devam inşallah Allah’a emanet ol kardeşim.

   Cevapla
 87. ben ihl mezunuyum kpss 75 üstü olacak dhbt sınavına başvuru yaptım .din görevlisi olabilirmiyim ezberlerim de tam kuranımda iyi .bir dezavantajım var mı hafız degilim ama

  Cevapla
  • Yönetici 10 Ekim 2018, 00:19

   Hafızalara öncelik olmakla birlikte elbette görev alabilirsiniz güzel bir alımda olursa neden olmasın. Calışmaya devam inşallah…

   Cevapla
 88. 10 Ekim 2018, 11:56

  Selamun aleykum hocam..ben 2018 imam hatip lisesinden mezun oldum 2018 ortaöğretim kpss sınavında girdim dhbt sinava girmeye hak kazanmak için kpss den kaç puan almam gerekir. .sonuçlar açıklanmadan dhbt başvurusu yapmam gerekiyor sanırım. .

  Cevapla
  • Yönetici 10 Ekim 2018, 11:59

   Başvurular başladı hemen başvuru yapın. En az kpss den 1 ham net puan yapılması gerekiyor. En kısa zamanda dhbt başvurusunu yapın. Zaten sonuclar yakında acıklanacak.

   Cevapla
 89. 10 Ekim 2018, 12:38

  Selamun aleyküm. İhl mezunuyum açıköğretim önlisans okuyorum kpssye girdim fakat sonuçlar henüz açıklanmadı ve bu sene mezun olacağımın garantisi yok . Din görevlisi olmak istiyorum ihl çıkışlı olarak dhbtye girebılır miyim? Görev alma şansım nedir?

  Cevapla
 90. 10 Ekim 2018, 14:49

  DHbt sınavı için köşeden en az kaç puan almak gerekiyor

  Cevapla
 91. ben imam hatip mezunuyum kpss başvurularını kaçırdım diyanet sınavına girebilir miyim kpss girmesem olur mu

  Cevapla
 92. selamun aleykum
  ben giresunluyum. sınav merkezi olarak samsun ve trabzon gözüküyor. ben kpss dhbt test sınavına trabzon da girip, eğer çağırırlarsa samsun da mülakat a girebiliyor muyum. yani ben dhbt test sınavına trabzon da girdim diye mülakata da trabzon da mı girmek zorundayım.

  Cevapla
  • Yönetici 10 Ekim 2018, 17:16

   Dhbt test Sınavı ile dhbt mülakat sınavları aynı yerde olma zorunluluğu yoktur. Tercinize en ideal yer neresi ise onu yapabilirsiniz.

   Cevapla
 93. Selamun aleyküm
  1.soru (Daha yeni kpss ye girmiş bulunmaktayım yani puanım belli deil DHBT ye girebilirmiyim )
  2.soru (İHL mezunuyum bu sene yeni önlisans başladım ihl olarak girmem gerek sınava öle değilmi?)

  Cevabınız için şimiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Yönetici 11 Ekim 2018, 06:49

   Kpss sınavına hangi branşta girdi isen dhbt yazılı sınavına da o branşta girersin.

   Cevapla
 94. Sa hocam bir sorum olacaktı ben yurtdışından mezun oldum ama hala denklık alamadım ayrıda kpss sınavınıda kacırdım acaba dhbt ye gırebılır mıyım ?

  Cevapla
  • Yönetici 11 Ekim 2018, 12:08

   Denklik alınır ama kpss sınavına girmedi iseniz dhbt sınavı için bişey yapamayız.

   Cevapla
 95. 11 Ekim 2018, 11:57

  EsSelamun aleykum.
  Sayın hocalarım.Benim bir sorum olacak.Hafizim.Acik ogretim lisesi mezunuyum.ilk defa DHPT ye gircem.35 yaşındayım.Müezzin kayyum luga başvura bilirmiyim yeterli bir puan alırsam..

  Cevapla
 96. selamun aleykum bisey sorabilirmiyim size ben kpss ye girdim bu yilkine diyanetin sinavinada girmeyi dusunuyorum kpssden 60 alma sarti varya alamassan diyanetin sinavina giremiyor muyuz ? kpss sinavida 8kasimda aciklaniyor ondan oncede dhbt basvurusu tarihi bitiyor ne yapmaliyim kpsse puanima gore diyanet sinavna basvuru yapmam lazim

  Cevapla
  • Yönetici 11 Ekim 2018, 12:19

   Hemen başvuru yapın kpss de belli bi puan alma zorunluluğu yok. En a 1 ham puan net olması gerekir. Dhbt yazılı sınavına başvurun.

   Cevapla
 97. İşte hocam soyle yapsam bu sene ben lisans branşından girsem dhbt sınavına zaten iki yıl gecerlı kpss lısans duzeyınde her yıl yapılıyor zaten ona da seneye gırerım o zamana denklıkte alınır inş bu ıkısı o zaman degerlendırılmez mı acaba ?

  Cevapla
 98. Hayırlı günler. Ben imamhatip mezunuyum aynı zamanda 4 yıllık iktisat lisans mezunuyum. Kpss ye de lisansdan girdim. Bu durumda ben dhbt lisansa mı gireceğim ortaöğretime mi

  Cevapla
  • Yönetici 11 Ekim 2018, 15:32

   Kpss sınavına ne branşta girdi iseniz o şekilde giriceksiniz dhbt yazılı sınavına. Dhbt mülakat sınavına diploma kategorisine göre giriceksiniz alımlarda.

   Cevapla
 99. Íhl +diger önlisans mezunuyum ögrenim duzeyine diger önlisans olarak mi yoksa ihl olarak mi gircem

  Cevapla
  • Yönetici 11 Ekim 2018, 22:19

   Dhbt yazılı sınavına kpss den hangi şekilde branşta girdi iseniz o şekilde katılırsınız.

   Cevapla
 100. 12 Ekim 2018, 00:39

  Benim Hazırlıkla beraber ilahiyatta 4.yilim 3.sınıfım dhbt lisans mi önlisansa mı girecegim

  Cevapla
  • Yönetici 12 Ekim 2018, 00:44

   Kpss sınavına hangi düzeyde girdi iseniz dhbt yazılı sınavınada öyle girersiniz.

   Cevapla
 101. Selamum aleyküm hocam ben ilahiyat 4. siniftayim suan lisanstan kpss ye girdim dhbt ye de lisanstan girecem. Benim sorum şu ocak ta bi alım var ben de daha mezun olmadim ama son dönemin içinde oluyorum bu alıma girebiliyormuyum

  Cevapla
  • Yönetici 13 Ekim 2018, 11:20

   Dhbt mülakata girersinüz ama kazanırsınız. Diyanet İşleri Başkanlığı atamada diplomayı ister.

   Cevapla
 102. Selamun aleyküm hocam ben 4 yıllık uluslar arası ilişkiler mezunuyum
  Şuan 2 yıllık ilahyat okuyorum ikinci sınıfım
  Ve kamu yönetimi okuduğum için lisans kpss ye girdim dhbt sınavına girebilirmiyim
  Girebiliyorsam hangi kategoriden giricem lisansmı yoksa orta öğretim dhbt mi ? Acil cevabınızı bekliyorum teşekkürler…

  Cevapla
  • Yönetici 13 Ekim 2018, 19:59

   Kpss ye lisans girdi iseniz dhbt yazılı sınavınada lisans giriceksiniz. Dikkat etmen gereken şey dhbt mülakat sınavında

   Cevapla
   • Benim lisans üzerindeki diplomam ilahyay değil ama hocam dhbt mülakat için benden lisans düzeyinde ilahyat diploması istemiyceklerimi yani iki yıllık ilahyat diploması atamalara hak kazandırıcakmı

    Cevapla
    • Yönetici 13 Ekim 2018, 20:31

     Yazılı sınavınada kpss ye ne şekilde girsi isen dhbt sınavına öyle girersin. Dhbt mülakat sınavında desin gecerli ve onunda başvurusu daha sonra

     Cevapla
 103. hocam ben duz lise mezunuyom ,2018 kpss ortaogretime girdim ve DHBT kpss ortaogretime basvurdum gircem ama sadece duz lise mezunuyom puanim yettigi halde gorev yapabilirmiyim

  Cevapla
 104. 15 Ekim 2018, 14:15

  hafızlık diplomam var lise açıköğretim alan yok üni versite sosyoloji böl mezunuyum bu yıl anadolu ilahiyat önlisans a kayıt yaptırdım sınava katılabilirmiyim hangisine

  Cevapla
 105. Selamın Aleyküm hocam benim eşim hafız belgeside elimizde fakat kpss sınavına girmedi şimdi dhyt sınavına başvura bilir miyiz başvuru yapsak bir şeye yararmı ?

  Cevapla
  • Yönetici 15 Ekim 2018, 16:00

   Dhbt sınavı için kpss sınavı şart hocam. Aleykümselam iki sene bekleyeceksiniz malesef…

   Cevapla
 106. Selamün aleyküm hocam ben öğretmen lisesi mezunuyum suan aöf İlahiyat ikinci sınıf öğrencisiyim 2020 de sınava girebilir miyim

  Cevapla
 107. 15 Ekim 2018, 22:06

  Selamin aleykum imam hatip okudum sonra 4yillik iktisat okudum dhbt sinavina girebilirmiyim??

  Cevapla
 108. Merhaba.Ben bu yıl ilk kez ortaogretim kpss ye girdim.şimdi de dhbtye girmek istiyorum lakin dhbtden geçerli puan alamazsam sadece kpss ortaogretimde memurluk tercihi yaoabilirmiyim ? Bide iki sınavdan da ayrı ayrı tercih yapabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  • Yönetici 16 Ekim 2018, 20:30

   Merhaba hocam dhbt sınavına girin mülakat icin olmasa bile kpss ortaöğretim den farklı memurluk icin tercih yapabilirsiniz..

   Cevapla
 109. Hocam Selamünaleyküm,
  Ben dört yıllık maliye bölümü mezunuyum yani diğer lisans kapsamındayım. Bu sene 2018 kpss ye de girdim. DHBT ye ön başvuru yaptım fakat ödemesini daha yapmadım. İlahiyat ve hafızlık dışı sınava girilemiyorsa başvuru sırasında neden siz başvuru kriterlerini karşılamıyorsunuz diye uyarı almıyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Hayırlı günler dilerim.
  Syg.

  Cevapla
  • Yönetici 18 Ekim 2018, 14:54

   Uyarı vermez sistem ancak kpss sınavına girmezseniz uyarı verir. Şimdi sınava girseniz nile dhbt mülakat sınavında diploma elinizde olmadığı icin otomatik bi hakka sahip olamazsınız uyarı vermemesinin bir sebebi de mezun olacaklar olanların sisteme girilmemesi ve 2 yıl gecerli ancak 2 yıl icinde diploma alınacağı icin sistem uyarı vermiyor.

   Cevapla
 110. Açiköğretim düz lise mezunuyum dhbt ye girebiliyor muyum acaba internetten net bilgi alamadim yardimci olursaniz sevinirm hocam

  Cevapla
  • Yönetici 19 Ekim 2018, 08:43

   Girebilirsiniz ama ihl ilahiyat ve dengi okul diploması dhbt mülakat sınavında lazım olur aksi takdirde atama işlemi gercekleşmez…

   Cevapla
   • Peki hocam bu diplomayı nasıl alacaz yani kaç defa diploma alacaz ki daha hocam?

    Cevapla
    • Yönetici 20 Ekim 2018, 00:58

     sayın hocam dhbt ile ilgili bu dediniz tüm bilgiler var.dhbt yazılı sınavına girseniz bile dhbt mülakat ve atama işlemlerinde ihl ilahiyat veya dengi diplomanız olması gerekir.doğal olarak bu okullardan birini bitirip diplomanızı almanız lazım.diğer yazılarımızı okuyun .

     Cevapla
   • Peki hocam o diplomayi nerden alacam bide hocam ben dün diyeneti yani çağri merkezini aradım bana sadece şunu dediler düz lise mezunları girebiliyor yani diplomadan falan bahsetmediler yani anlamiyorum neden net bilgi verilmiyor millet sınav ücteti yatiriyor yazik gunah dğl mi ya neyse hayırlı geceler.

    Cevapla
 111. Selamın aleyküm abi ben imam hatip lisesi mezunuyum önlisansı ormancılık okudum ve kpss önlisans düzeyinde girdim dhbt girebilir miyim önlisans düzeyinden

  Cevapla
 112. Selamün alyküm hocam ben şuan 4. Sinif ilahiyat ogrencisiyim kpss ye girdim ve 9 aralikta dhbt ye girecegim . Dhbt yi de kazanip daha mexjn olmadan mulakata girebilirmiyim 2019 mayis ayinda mezun oluyorum . Diploma yerkne baska bir belge versem mezjn olacagima dahil olurmu acaba ?

  Cevapla
 113. 5 Kasım 2018, 23:25

  5 yıl kadar once kpss ye gırdım ve 61 puan aldım.suan halen gecerlımıdır?ayrıca hafızım, acıkogretım lısesı mezunuyum. Hangı sınavlara gırebılırım? Hangı haklara sahıbım? Bılgılendırırsenız sevınırım

  Cevapla
  • Yönetici 5 Kasım 2018, 23:33

   yok hocam kpss sınavı süresi beş yıl değil iki yıl boyunca gecerli herhangi bir hakka sahip değilsiniz ama tüm sınavlara başvuru yaparsanız girme hakkına sahip olabilirsiniz.

   Cevapla
 114. Merhaba! Ben önlisan muhasebe mezunum önlisans Kpss ye girdim aralıkta da dhbt gircem ama ben dhbt 1 ve dhbt 2 konusunu analyamadım. Ben simdi sadece dhbt1 sınavına mı gircem. Bi memurluk için hangi memurlukları secebilirim sonucta ilahiyatla ilgili bi bölüm okumadım. Simdiden tesekkürler

  Cevapla
  • Yönetici 7 Kasım 2018, 16:17

   ilahiyat ve dengi okul mezunu olmanız gerek.DHBT 1 VE DHBT 2 AYNI KİTAPCIKTA İKİSİNİDE yapıcaksınız.DHBT Konu ve soruları mevcut sitemizde başarılar dileriz.

   Cevapla
 115. Benim KPSS puanım hesaplanmamış dhbtye giremeyecekmiyim

  Cevapla
 116. Acil cvplarsanız sevinirim

  Cevapla
  • Yönetici 8 Kasım 2018, 18:09

   sorunuza cevap verdim hocam dhbt sınavına girdikten sona puanınınızın hesaplanıp hesaplanmadıgını bize yazarsanız seviniriz.

   Cevapla
 117. 2018 kpss ye girdim ama puan hesaplanmadı yazıyor sonuç olarak dhbt ye girsem puan hesaplanırmı

  Cevapla
 118. İHL mezunuyum 2018 KPSSden 61 aldım DHBTye girebilirmiyim?

  Cevapla
 119. Selamın aleyküm . Ben İlahiyat 3.sınıf öğrencisiyim ama kpssye ortaöğretimden girdim . Ama dhbtye başvuru yaptım bir sıkıntı çıkmadı . Açık lise çıkışlıyım . Önlisans yerine ortaöğretimden girmem mani olur mu ?

  Cevapla
 120. Hocam Ben imam hatip lisesI cikişliyim. Ben buyil 2018de kpss orta Ögret I’m sinav Ina girdim 58 aldim Ben kuran kursu hocaligini yapmak için de dhpt ye girecektim ama başvuru tarihini unutum hocam ne yapmaliyim birde hocam sen eye sadece kpss girdimy bu yil sen eyed dhbt girsem tek sorun olurmu

  Cevapla
  • Yönetici 8 Kasım 2018, 21:33

   bu sene kpss sınavına girip dhbt sınavına başvuru yapmadı iseniz iki yıl beklemeniz gerekmektedir hocam.

   Cevapla
 121. Lise Kpss puanim hesaplanmadi bu sene. Hafizlik belgem var .Dhbt ye girebilecekmiyim. Girebileceksem puan hesaplamasi nasıl olur teşekkür ederim.

  Cevapla
 122. Yani dhbt ye girsem bir faydası olmayacak öylemi

  Cevapla
 123. Hocam kpss puan hesaplaması yapılmamış.dhbt ye gireyim mi

  Cevapla
 124. Yani puan hesaplaması olacaksa gireceğim il dışı bizim sınav yerleri Türkçe tarih coğrafya anayasa yaptım matematik isaretlemedim

  Cevapla
  • Yönetici 8 Kasım 2018, 21:51

   hocam maddeye bakıyorum klavuzdan kafam karıştı :) İlgili testte en az “1 ham puanı (net)” bulunmayan adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124
   puanı hesaplanmayacaktır. ibaresi var ilgili test ile DHBT mi yoksa Kpss mi kast ediliyor hatalı bilgi vermek istemiyorum siz sınava girin.

   Cevapla
 125. Hocam ben 2018kpssye girdim puanım Hesaplanamadı DHBTYE girebilir iyim girsem DHBT PUANUM BİŞEYE YARARMI

  Cevapla
 126. Selamun aleykum belki alakasız olacak ama ben aöf ilahiyat okuyup öğretmen olabilir miyim :)

  Cevapla
 127. Selamın aleyküm ben ihl+ İlahiyat ön lisans mezunuyum KPSS sınavına girdim ama 57/60 arası puan bekliyorum. Şimdi mülakata çağırılmam için en düşük Dhbt den kaç puan almam gerekir. Mülakat barajı kaç puan tam olarak

  Cevapla
  • Yönetici 8 Kasım 2018, 23:48

   baraj diye birşey yok ama 60 ı geçerseniz güzel olur şimdiden başarılar dileriz kardeşim aleyküm selam.

   Cevapla
 128. Selamun aleyküm kpss puanım hesaplanmadı dhbt girsek birsey olur mu acaba

  Cevapla
 129. Bu sene imam hatip hafiz kac puanla cagirilir

  Cevapla
 130. Hocam bir arkadaşımız kpss ye girdiği halde puanı hesaplanmamış. Falan madde
  şartlarını gerçekleştiremedigi için. Şimdi bu arkadaş Dhbt ye giremez mi

  Cevapla
  • Yönetici 10 Kasım 2018, 21:12

   DHBT sınavına elbette girebilir.Puan hesaplaması olayacak sanırım.Madde konusunda bizde ikilemdeyiz.Klavuzda ilgili test diyor KPSS mi yoksa DHBT Belirtmemiş.

   Cevapla
 131. hocam yaşım 18 açık lise okuyorum son sınavıma gircem lise bitcek ama açık lise imam hatip deil düz . ama 7 sene yatılı kuran kursuna gitdim birtek hafızlığım yok arapça dersler çok aldım kuranı kerime mana verebiliyorum osmanlıca dersleride aldım ve vakıa suresine kadar ezberlerim var 30. cüz de dahil kıraatimi herkes begeniyor kıraatimde makamımda güzel çok şükür. imam olmak istiorum tek hedefim bu ne yapmalıyım bana bi açıklarmısınız? teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Yönetici 15 Kasım 2018, 17:07

   değerli kardeşim ilk etapta imam hatip ve dengi bir diplomaya sahip olmasın.Sonrasında kpss ve dhbt sınavlarına girmen gerek.

   Cevapla
 132. 20 Kasım 2018, 00:51

  slm aleykum hocam ben şuan açıktan ihl 4.sınıf okuyorum 2019 yılında sezon sonu mezun olacağım inşallah. Kpss ye girdim 66 puan aldım DHBT sınavına kayıt oldum aralıktaki sınava inşallah gireceğim.
  Sorum şu. şayet DHBT sınavında yüksek puan alsam daha mezun olmadan mülakat sınavına çağrılırmiyim .Teşekkürler

  Cevapla
 133. Selamun aleykum hocam yeni sistemde imamlik baslangici icin yaş sinirlandirmasi var mi bazi imamlardan 35 yas sinirinin getirilmis oldugunu duyduk aslı varmi bu isin….

  Cevapla
  • Yönetici 11 Aralık 2018, 23:30

   şuan asılsız bu haberler böyle bir şey yok bu yönde bizde duyumlar alıyoruz ama kesin bilgi değil.

   Cevapla
 134. Selamun Aleykum Hocam Öncelikle şimdiden tessekkur ederim Allah razi olsun Ben ilahiyat onlisans mezunuyum imam hatip hizlandirilmis okuyorum ve Haziranda imam hatipte bitecek insallah sorum şu ben mulakata ihl+ilahiyat onlisans olarak girebilirmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 12 Aralık 2018, 13:22

   DHBT Mülakat tarihinde mezun olmuş isen kardeşim ihl + ilahiyat ön lisans olarak sınava girebilirsin.DHBT Mülakat zamanında sadece elinde İlahiyat ön lisans diploman var ise tek ilahiyat ön lisanstan girmelisiniz mülakat sınavına .

   Cevapla
 135. Ben hem 2017 hem de 2018 kpss lisans duzeyine girdim. 2017 puanim daha yuksek. Hangisi baz alinarak dhbt puanim hesaplanacak, bi bilginiz varsa lutfen paylasir misiniz

  Cevapla
 136. Ama hocam bizim imam hatip hocası dedi ki eğer ki okul bitmesine yakın alım olursa size okul bitirmeye yakın olduğuna dair bir belge veririz onunla basvuru yapabilirsiniz mülakata girebilirsiniz ama muhakkak bitirmeniz lazim dediler

  Cevapla
 137. selamun aleyküm hocam ben ihl 12. sınıf öğrencisiyim kpss ye de dhbt yede girdim puanım yeterse mülakata çağırılır mıyım bu sene

  Cevapla
  • Yönetici 15 Aralık 2018, 23:23

   Puanınınız yeterse diye bir şey söz konusu değil başvuru yaparsınız DHBT Mülakat icin puanınız tutarsa acıklanır ve sınava girebilirsinizç

   Cevapla
 138. 19 Aralık 2018, 00:44

  Selam hocam bende ticaret lisesi+diger lisans+ilahiyat ön lisanstayim 2 dersim var
  lisans dhbt girdim 2018 mezun olunca imam olabilir miyim

  Cevapla
  • İlahiyat önlisans diploman olmadan diğer diplomalar imam olmak için işe yaramaz. İmam olma şartlarında ihl-ilahiyat önlisans-ilahiyat lisans tan birini bitirme şartı var.

   Cevapla
  • Yönetici 19 Aralık 2018, 00:55

   olabilirsin kardeşim.aleykümselam

   Cevapla
 139. Selamün aleyküm hocam ben açık ihl den yüz yüze eğitimi tamamladım fakat kredim yetmediği için diplomam yok hafızlık belgem var kpss 60 aldım dhbt ye de girdim acaba vekil imam olabilirmiyim..

  Cevapla
  • Yönetici 20 Aralık 2018, 00:29

   Diploma olmadan hiçbir atama işlemi olmaz DHBT Mülakata gir kardeşim.Sonrasında zaten kazanırsan atama işlemlerinde diplomayı isteyecekler.ozamana kadar ayarla kendini.

   Cevapla
 140. Ben İlahiyat 4. Sınıf öğrencisiyim. Haziran gibi mezun oluyorum. DHBT Lisanstan 25 net yaptım. Mülakata çağrılırsam. Atama olur mu diploma olmadan?

  Cevapla
  • Yönetici 20 Aralık 2018, 23:00

   ozamana kadar diplomanı alırsın hocam haziranda bitir ama diploma şart diploma olmadan mülakata girebilirsiniz ama atama işleminde sıkıntı cıkarırlar.

   Cevapla
   • Kıymetli hocam Mülakat Şartlarında Diploma Şartı war yani mülakat başvuru gününde diplomamız olmazsa başvuru yapabilcekmiyiz ? bende ilahiyat 4. sınıf öğrencisiyim haziranda mezun olcam inş.

    Cevapla
    • Yönetici 2 Şubat 2019, 18:51

     ozamana kadar malesef olmaz atanma işlemi olsa bile diploma olmadığında dolayı işlem olmaz.

     Cevapla
 141. Ben daha onceden kamu yönetimini bitirdim. Simdi açıköğretimde 2 yıllık ilahiyat okuyorum. Ben lisans mezunu olduğum için önlisans düzeyinde ilahiyat için tercih yapamıyor muyum. Bunun icin ilahiyatı lisansa tamamlamazsam dhpt sınavlarına giremez miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 25 Aralık 2018, 22:57

   DHBT YAZILI Sınavına hocam LİSANS olarak girersin DHBT Mülakat bölümüne ise Önlisans ilahiyat + lisans kategorisinden giriceksiniz.İlahiyatı lisansa tamamlamak zorunda değilsiniz.

   Cevapla
 142. 26 Aralık 2018, 22:18

  Ben imam hatip lisesi mezunuyum. 2yillik ilahiyat okuyorum. Bu sene 1. Siniftayim. Seneye okul bitmicek kaldigim derslerden dolayi. Size sorum kpss ve dhbtye lise mezunu olarakmi basvurmaliyim.

  Cevapla
 143. Selamun aleykum hocam açiktan imam hatip okuyorum bitirmek uzereyim. Kpps ve dhbt puanim 62 gorev alabilir miyim acaba

  Cevapla
  • Yönetici 27 Aralık 2018, 11:23

   Mülakata çağrılırmısınız bilmem ama FAHRİ olarak bulunduğunuz yere göre görev alabilirsiniz.

   Cevapla
 144. Hocam ben kpss girdim 66 aldim dhbt ye girdim ama puanim hesaplanmqdi ben yazın fahri olarak calisabilirmiyim

  Cevapla
 145. Hocam neden hesaplanmış olabilir ki onu ogrenebilirmiyim

  Cevapla
 146. Sa. Kardeşim. Ben düz lise mezunuyum ayrıca ilahiyat ön lisans+diğer lisans mezunuyum. Dhbtye girdim. Ben imam olabilir miyim yani şu ihl şartı bu alımlarda olacakmı ? Olacaksa bize neden o zaman dhbt sınavına girme imkanı verdiler? İhl olacaksa ilk başta dhbt hakkı tanımasalardı bize. Hemde biz önlisans ilahiyat olduğumuz halde diğer lisans bitirdik diye bizi dhbt den lisans bölümü sorularını sordular bu büyük haksızlık. Madem beni lisans seviyesinden sınava sokuyosun bana ihl şartı koymaman gerek değilmi? Biraz uzun yazdım ama bu durumda çok arkadaş var eğer net bir şekilde yanıtlarsanız birçok arkadaşımız cevabı okuyup konuyu anlayacaklar teşekkürler.

  Cevapla
 147. hocam ben 2018 dhbt ve kpss ye girdim bunlardan iyi puan aldim.hocam birde imam hatip lisesi okuyorum son 1 acik ders kaldi zorunlu normal kredilerim bitti imam hatip dersleride ..hocam beni boyle mulakata cagirirlar mi ve imam olma sansimiz var mi bilgilendirirseniz sevinirim hocam..

  Cevapla
  • Yönetici 30 Aralık 2018, 19:41

   Mülakata girersin kazanırsan atanma işleminde diploma şart kardeşim başarılar.

   Cevapla
  • hocam ben 2018 dhbt ve kpss ye girdim .bunlardan iyi not aldim birde hafizim..hocam birde imam hatip lisesi okuyorum son 1 acik ders kaldi zorunlu normal kredilerim bitti imam hatip dersleride..hocam beni boyle mulakata cagirirlar mi ve imam olma sansimiz var mi bilgilendirirseniz sevinirim hocam..iyi gunler.

   Cevapla
 148. Bizim sorumuzu yanıtlamadınız? Bu konuda bilginiz yok heralde?

  Cevapla
 149. 2 Ocak 2019, 17:19

  hocam selamün aleyküm;
  2018 dhbt sınavından 68 aldım.mülakata çağırılma olasılığım varmı.taban puanlar hakkında bilgi verebilirmisiniz.
  i.h.l mazunuyum,teşekkür ederim……..

  Cevapla
  • 7 Ocak 2019, 12:01

   Hocam teşekkür ederim,Allah(c.c)hakkımızda hayırlısı neyse onu nasib etsin…

   Cevapla
  • Yönetici 2 Ocak 2019, 21:58

   tam sınırdasın iki yıl icinde cağrılırmısın bilmiyorum taban puanlar önceki senelerde 70 ve 75 idi sizin kategorinizden

   Cevapla
 150. Selamünaleyküm. Ben imam hatip lisesinde okudum. . Diğer lisans bölümü mezunuyum. Dhbt ye başvuru yapabilir miyim 2020 yılında. Hangi alanda başvuru yapabilirim

  Cevapla
 151. Merhaba ihl mezunuyum kpss önlisans sınavına girdim kpss puanları iki yıl geçerlidir. Dhbt kaç yıl geçerlidir.2018 de kpss girmiştim 2019 da dhbt varsa sınava girebilir miyim eğer sınava giremezsem 2020 de tekrar kpss girmek gerekir mi teşekkür ederim

  Cevapla
 152. Selamünaleyküm. 2019 lisans kpss ye girsem. Sene ye de dhbt ye girsem oluyor mu. Yoksa iki sınava aynı yıl mı girmem gerekiyor

  Cevapla
  • Yönetici 8 Ocak 2019, 22:36

   yok öyle bi dünya elif hocam yazılar da belirttik aynı dönemde giriceksiniz sınava.

   Cevapla
 153. Hocam mulakat basvurusu başladı mı

  Cevapla
 154. Hocam selamun aleyküm ihl mezunuyum kpss ve dhbt sınavları 2020 yılında mı olacak

  Cevapla
 155. 11 Ocak 2019, 18:08

  S.a Ben kppsden 64 dhpttden 62 aldim mulakata girebilirmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 11 Ocak 2019, 18:43

   mülakat için başvuru yaparsınız kabul edilirse cağrılırsanız girersiniz.Aynı zamanda branş ve alım sayısı önemli …

   Cevapla
 156. Selamünaleyküm hocam ben kpss66 dhbt 59.300ve gorev yapmak istiyorum.ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Hocam ben ticaret lisesi mezunuyum hafizligi yarıda bıraktım ezberim tecvitim ve KUR’AN’IM iyi dhbt sınavına girmek için dışardan ihl ek derslerini versem girebiliyormuyum sınava KUR’AN kursu hocalığı yapmak istiyorum ne yapmam lazım bunun için nerelere basvurmam lazım bana yardımcı olurmusunuz

   Cevapla
   • Yönetici 8 Şubat 2019, 05:53

    İhl veya dengi okul bitmeli iki yılda bir olan dhbt yazılı ve arkasından dhbt mülakat sınavlarında başarılı olman lazım öncesinde de kpss sınavınada girmen lazım.

    Cevapla
  • Yönetici 24 Ocak 2019, 03:12

   aleyküm selam hocam dhbt mülakata girmeniz çok zor, fahri olarak ta en son 60 puan ile alınmatka . hafızlık ve lisans mezunuysanız belki çağrılabilirsiniz , ama çok zor

   Cevapla
 157. 25 Ocak 2019, 21:21

  mülakatlara kendilerimi çağrılacak yoksa dhbt sınavından sonra bir tarih verip mülakat başvurusu mu yapacağız ?

  Cevapla
  • Yönetici 26 Ocak 2019, 02:16

   Yani alımlar yayınlanınca başvuru yapılacak. Sitede dhbt sınavı sonrası işlen süreci ile ilgli yazı var tğm detayları var.

   Cevapla
 158. 29 Ocak 2019, 12:40

  S.aleykum.hocam ihl mezunuyum ilahiyat önlisans okuyorum ama bitmedi. 2018 kpss 77 dhbt 75.3
  Mülakat a çagrilirmiyim.ya da imam hatiplik mi? Müezzinlik mi tercihi yapmaliyim

  Cevapla
  • Yönetici 29 Ocak 2019, 14:14

   güzel soru imam hatipliğe çağrılmayabilirsin ama müezzinlik güzel alım olursa çağrılırsın karar senin.

   Cevapla
   • 6 Şubat 2019, 18:31

    Hocam yorumunuz için icin tesekkur ederim.alimlar belli oldu.imamlik 500 .muezzinlik 60 kişi yazmışlar.bu durumda hangisinin gelmesi muhtemel sizce?

    Cevapla
 159. Hocam ben ilahiyat son sınıf okuyorum dhbty lisans kategorisinde girdim şimdi mülakata başvuracağım hangi kategoriden başvurmam gerekiyor ihl mezunuyum ayrica

  Cevapla
  • Yönetici 1 Şubat 2019, 20:35

   Lİsans bittimi ? bitmedi ise belirtilen tarihlerde biticekmi ? bitmeyecekse belirtilen tarihler den elinizde hangi diploma var ise o şekilde DHBT Mülakat sınavına giriceksiniz.

   Cevapla
 160. Selamu aleyküm hocam dhbt sıralamam 9663 puan 74,78482 hocam imamlik mi yoksa müezzinlik mi tercih edeyim

  Cevapla
  • Yönetici 6 Şubat 2019, 12:52

   hangisinde daha iyisen onu tercih etmelisin ama müezzinliğe daha az başvuru olacak gibi.

   Cevapla
 161. 2018 de kpss ye girdim 62 puan aldım imam hatip mezunuyum dhbt için ayni anda mi giriliyo ?sadece kpss ye girecegim diye biliyordum ve kacirdim 2020 de tekrar deneyeceğim

  Cevapla
  • Yönetici 6 Şubat 2019, 12:53

   ÖNCE KPSS sonra DHBT sınavı olmak üzere iki adet yazılı sınava girmeniz gerekmektedir.

   Cevapla
 162. Selamünaleyküm. Kpss sınavına girdiğimiz en az kaç almak gerekli

  Cevapla
  • Yönetici 9 Şubat 2019, 13:22

   herhangi bir şart yok ama en az 50 ve dhbt en az 60 olursa sınavlara başvuru yapabilirsiniz.

   Cevapla
 163. Selamun ALeyküm Kıymetli hocam 4. sınf ilahiyat okuyorm bu sene biticek inşallah . dhpye girdim bizden 2000 kişi alincakmış ancak mezuniyetim yok. internette arastirdim . Bütün kaynaklar Mezuniyet şartı arandiğini söylüyor. Mezun olamazsaniz başvuru yapamazsiniz diyor. Ayrica alım yapılan sitede de mezuniyet bilgileri istiyor es geçip ilerlenmiyor. Acaba nasıl tavsiye verirsiniz hocam.

  Cevapla
 164. Ben ilahiyat önlisans muzunuyum ihl den mezunum.ayrıca önlisans cocuk gelişim mezunuyum.diğer önlisans + ihl katogorıden basvurabılır mıyım?

  Cevapla
 165. Bu sene ki diyanetin 6100 alımda kpss şartı olacak mı? Yoksa kpss ve dhbt olmadan mı?

  Cevapla
 166. 2020 de ortaöğretim kpss ve dhbt olacak mı?

  Cevapla
  • Selamûn aleykûm hocam
   Ben şu an 3. Sınıf İlahiyat Fakültesi öğrencisiyim imamlık istiyorum bunun için de malumunuz DHBT’ye girmem gerekiyor DHBT’YE girmek için de KPSS sınavına girmem gerekiyor ve düz lise çıkışlıyım DHBT 2020 de aralık ayında olacak inşallah ben o zaman yani gelecek sene son sınıf öğrencisi olacağım ve daha ilahiyat lisans diploması elimde olmayacak bitirmeme kaç ay kalacak ilahiyatı DHBT zamanında ben DHBT’YE girebilir miyim acaba
   Girsem hangi kategoride girebilirim bir kolaylık çıkış yolu var mı düz lise ilahiyat sin sınıf öğrencisi için?
   Benim için çok önemli cevap ona göre çalışacağım ağırlık olarak
   Yazarsanız minnettar kalırım
   Allah razı olsun

   Cevapla
   • Yönetici 15 Ekim 2019, 09:22

    hocam kpss hangi düzeyde girerseniz dhbt sınavınada o düzeyde gireceksiniz.DHBT Sınavınaelbette girin.Diploma cok önemli şuan 3.sınıf öğrencisisiniz.okulunuzu bitirin.Zaten DHBT Mülakat sınavı DHBT sınavından sonra hemen olmaz.Lisans diplomanız olması atanma işinizi kolaylaştırır.Alımlarada bağlı olmak üzere sitemizde DHBT yazılı sınav ve DHBT Mülakat sınavları icin 12 tane kategori var onları mutlak incelemenizi tavsiye ederim.Umarım yetişir.ki yetişecek lisans olarak girin.şimdiden başarılar dileriz.

    Cevapla
  • Yönetici 21 Şubat 2019, 22:38

   şimdilik olacak hali hazırda olmayacak diye bir şey yok gündemde.

   Cevapla
 167. Kolay gelsin. Mülakatta sorulan ezberler her yıl aynı mı oluyor. Çok değişiklik gösteriyor

  Cevapla
 168. İmam hatıp megzunu hafız kpss dhbt ye gir meden diyanette nasıl gorev yapabilir.hafızlık belgesi olan fahri görev alabilir mi?

  Cevapla
 169. Fahri görev nedir? Açıklar misınız.ben imam hatip mezunu hafızım hafızlık belgem var.bu sene ki kpss ile dhbt sınavına girdim puanlarım he saplanmadı hafızlık olaraktan nasıl fahri görev alabilirim hem fahri görev süresi ne kadar

  Cevapla
  • Yönetici 24 Şubat 2019, 17:25

   puan hesaplanmadı ise görev alamazsınız.iki yıl sona tekrar aynı sınavlara girmeniz gerekli.

   Cevapla
 170. 2020 dhbt sınavı ile diyanet alımı yine 50 puan üzeri alan mı başvuru yapacak

  Cevapla
 171. 2019 diyanet 6100 alım nasıl yapılacak 2018 kpss ile mi şart ları neler açıklarmısı nız

  Cevapla
 172. Ben ihl mezunu hafızım hafızlık belgem var 2018 kpss dhbt olmadan hafızlık belgesi ile diyanette geçici olarak bi dahaki sınava kadar nasıl bir görev yapabilirim

  Cevapla
  • Yönetici 13 Mart 2019, 00:49

   DHBT olmadan birşey yapamazsınız hocam.Bu arada sizin sorduğunuz bir cok sorunun cevapları sitemizde mevcut bazılarını tekrar sormuşsunuz o yüzden yanıt ve onaylama vermiyorum bi kısmına bilginize hocam.

   Cevapla
 173. İnternette bazı 2020 kpss kalkacak diyolar gerçek mi 2020 kpss olacak mı

  Cevapla
  • Yönetici 28 Mart 2019, 15:01

   hayır şuanda öyle resmi bir durum söz konusu değil.bu haberler şuan için gercek değil.kpss sınav sistemi hala devam ediyor.2020 de de olacaktır diye düşünüyoruz.

   Cevapla
 174. Sistemde bazı 2020 kpss kalkacak diyor gerçek mi? Öyle bir söz konusu varmı?

  Cevapla
 175. 24 Nisan 2019, 13:10

  Essselamualeyküm hocam ben düz lise+önlisans ilahiyat mezunuyum şuanda dişarıdan 4 yıllık hızlandırılmış İmam-Hatip okuyorum.2020 Kpss ve Dhbt ye orta öğretim düzeyinde girebilirmiyim.

  Cevapla
 176. selamunaleyküm.Ben görsel iletişim tasarımı bölümünde 3.sınıftayım dhbt’ye başvurabilirmiyim? bu arada imam hatip lisesi mezunuyum.

  Cevapla
  • Yönetici 4 Mayıs 2019, 23:17

   Başvuru kpss’nin çift yıllarında.başvuru yapabilirsiniz.kpss şart sitemizde tüm DHBT adına yazılar mevcut.Takıldığınız yerde soru sorabilirsiniz..

   Cevapla
 177. Ortaöğretim kpss ve dhbt sınavı ne zaman yapılacak

  Cevapla
 178. Merhaba. Ben ilahiyat okuyorum şuan ve 2021 de mezun olacağım inşallah. Ama dhbt iki yılda bir yapılıyor bildiğiniz gibi . Ben 2020 de dhbt ye girip mezun olduktan sonra bu puanı kullanmayı düşünüyordum çünkü aksi taktirde 1 yıl beklemem gerekecek. Ama ben mezun olduktan sonra 2020 yılı eğitim öğretim yılı başlamış olacak benim dhbt sınav puanım geçersiz mi olmuş olacak beni bilgilendirir misiniz lürfen aklım çok karıştı?

  Cevapla
 179. 17 Temmuz 2019, 12:11

  Ben sadece imam hatip lisesi mezunuyum. kpss ortaöğretim ve dhbt (yazılı ve sözlü) sınava girmem yeterli değil mi imamlık için.

  Cevapla
  • Yönetici 17 Temmuz 2019, 13:52

   ilk adımları onlar daha sonra dhbt mülakat ve başarılı olunması durumunda atanma işlemleri hayırlı olsun.

   Cevapla
 180. 17 Temmuz 2019, 14:01

  selamün aleyküm ben bu yks sınavında barajı geçemedim acaba seneye kpss ve dhbt sınavına bir etkisi olurmu acaba bu puanın

  Cevapla
  • Yönetici 17 Temmuz 2019, 14:13

   hayır etkisi olmaz.sadece okulunuz ve tercihlerinizi etkiler DHBT ve Diyanet personeli olabilmek icin kpss ve dhbt sınav puanları etki eder.

   Cevapla
 181. MERHABA HCM BEN ILAHIYAT ÖN LISANS VE DÜZ LISE MEZUNUYUM 21 GUSTOSTA IHL ‘YE KAYIT OLCAM 2020 DEKI KPSS VE DHBT YE GIREBILIRMIYIM GIRERSEM DURUMUM NE OLUR..

  Cevapla
  • Yönetici 18 Temmuz 2019, 14:15

   sınava girebilirsiniz.Durumunuz ne olur diye bir şey yok sınav sonrası DHBT ve diyanet personeli olmak icin önünüzde bir engel bulunmamaktadır.

   Cevapla
 182. Hocam ben 2020 DHBT sınavına gireceğim. Şimdiden çalışmaya başlamak istiyorum. Fakat internette 2020 DHBT kitapları yok. Kitapların ne zaman basılacağını biliyor musunuz ?

  Cevapla
 183. 2020 dhbt ile alım 2019 gibi çok mu olacak azmı

  Cevapla
 184. merhaba ben AİHL mezunuyum . aynı zamanla önlisans diplomam da var 2020 yılında kpss önlisans sınavı ve dhbt ye girsem sıkıntı olmaz değil mi ? yoksa kpss ortaöğretim e mi girmem lazım ? şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Yönetici 10 Ağustos 2019, 03:40

   Tabikide ön lisans olarak giriceksiniz. Zaten kpss ve dhbt sistemde otomatik görünür. Olması gereken ön lisans olarak girmeniz. DHBT MÜLAKATA ise lise + ön lisans ilahiyat olarak giriceksiniz. Şimdiden başarılar dileriz.

   Cevapla
 185. 2020 dhbt için hangi kitaplara çalışmalıyım

  Cevapla
  • Yönetici 12 Ağustos 2019, 22:26

   bu konu ile ilgili sitemizde dhbt kitapları ve dhbt tavsiyeleri diye arama yaparsanız ilgili sonucları göreceksiniz.

   Cevapla
 186. 2020 kpss ve dhbt ye ne zaman çalışmalıyım

  Cevapla
 187. 2020 dhbt ne zaman

  Cevapla
 188. Aof ilahiyat son sınıftayım 2 yıllık. 2020 lisans kpss sine girebilirim(mezun olmadım özellikle onlisansa da girebileyim diye) dhbt sinavina girmek istiyorum.ilahiyat 2 yıllık olduğu icin kpss ile dhbt ye 2 yıllık olarak mi başvuru yapmalıyım
  .kafam çok karıştı aydınlatabilecek birisi varsa cvp verebilir mi lütfen

  Cevapla
  • Yönetici 14 Ağustos 2019, 12:00

   mezun veya mezun olma durumundakiler girebilir.siz iki yıllık ön lisans ilahiyat olarak dhbt sınavına girin velakin dhbt mülakat sınavında mezun olup diploma almanız şart atanmak icin.

   Cevapla
 189. ilahiyat okumadan sadece imamhatip lisesi mezunu olarak dhbt sınavına girsem atanabilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 27 Ağustos 2019, 11:34

   Cok zor ama imkansız değil. Bayanlar için ön lisans bile yetersiz.lisanstan ilahiyat bitirmek daha yararlı ve avantajlı. Başarılar dileriz.

   Cevapla
 190. Merhabalar biliyorum sorulmuştur belki ama hala anlayamadım sormak istedim. Lisans tarih bölümünü bitirdim. Ayrıca imam hatip lisesi mezunuyum. Sınava başvuru yaparken LİSANS KPSS ne gircem buraya kadar tamam. Dhbt ye başvuru yaparken ORTAÖĞRETİM dhbt mi yoksa lisans dhbt mi başvuru yapmam lazım? Çünkü kpss sınavı lisans olunca dhbt ortaöğretim düzeyinde giremem diye düşündüm emin olamadım. Uzun oldu kusura bakmayın…

  Cevapla
  • Yönetici 29 Ağustos 2019, 18:00

   DHBT sınavına KPSS de hangi mezuniyete göre girdi iseniz DHBT Sınavınada aynı şekilde giriceksiniz yazılı sınav kpss ve dhbt ‘de lisans olacak.DHBT Mülakat sınavında farklı yapıcaksınız.başarılar dileriz.

   Cevapla
 191. 30 Ağustos 2019, 15:16

  Kuran kursu öğreticisi olmanın başka yolu yok mu dhbt ye girmek şart mı?
  Çünkü konuları çok ağır dhbt nin lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 192. Cevabınız için çok teşekkürler son bir sorum olacaktı kpss lisans sınavı bizler için a grubu mu b kadro mu? Genel yetenek genel kültür ortak sanırım ama yinede sormak istedim.

  Cevapla
 193. Aynen onu sormuştum ama bazı yerlerde b kadro olarak okudum. :( öğretmenlik mesleği genelde a kadro oluyordu bende şaşırdım. Sınava çalışıcam da ona göre kpss kitabı alacaktım. İki kadroda da ortak mıdır genel kültür genel yetenek?

  Cevapla
  • Yönetici 31 Ağustos 2019, 21:32

   tahminen evet hocam :) Başarılar dilerim sizlere.ben epeydir ilgilenemediğim icin geri kaldık biraz bu konularda….

   Cevapla
 194. Selamün Aleyküm bir sorum olcaktıda imam hatip lisesinden mezun olmuş birisi vekil imamlık yapabilirmi yada lisans ilahiyat okumak daha avantajmı katar teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • Hayırlı günler ben ihl mezunuyum.şuan ilahiyat 3. Sınıf okuyorum. Önlisanstan sınava girip ilk alımda atanabilirmiyim. Ya da ortaöğretime girmek mi mantıklı .ilk atamada atanmak istihorum hangisinden girmelihim teşekürler.

   Cevapla
   • Yönetici 2 Mart 2020, 20:59

    ön lisans diploman var ise dedin gibi olur diğer türlü orta öğretim mi lisansmı okulunun bitmesine göre sen karar vermelisin hocam

    Cevapla
  • Yönetici 5 Eylül 2019, 10:22

   Yapabilir ama mutlaka dhbt sınavına girmeniz gerekli.

   Cevapla
 195. Lise mezunü Aihl mezunu olarak atanmak mümkünmü ima olarak kaç puan almamız gerekir .

  Cevapla
 196. Selamün aleyküm hocam en iyi ilahiyat neresi eğitim açısindan şimdiden Allah razı olsun.

  Cevapla
  • Yönetici 5 Eylül 2019, 10:24

   Hepsi güzeldir ankara İstanbul samsun başlıcalarıdır. Hayırlısı olsun sizin adınıza…

   Cevapla
 197. Selamun aleykum hocam ben bu sene lisans ilahiyat. 2.sınıfım eğer altan ders birakmazaam 2020 deki kpss/dhbt sınavına girip yeterli puan alırsam atanirmiyim?teşekkürler?(düz lise mezunuyum)

  Cevapla
  • Yönetici 20 Eylül 2019, 11:17

   dhbt sınavına ön lisans olarak girin. Dhbt mülakat sınavını kazandıktan sonra atanmak icin diploma şart. Ozamana kadar bitirirseniz atama işlemi olur başarılar.

   Cevapla
 198. Selamünaleyküm Hocam. Bu sene DHBT sınavına hazırlanacağım. Daha önce benim yoruma DHBT kitabı almayın diye uyarıda bulunmuşsunuz. Peki, DHBT sınavına nasıl hazırlanayım? Tavsiyeleriniz nelerdir ?

  Cevapla
  • Selamunaleykum kardesim bende bir soru sormak istiyorum ihl mezunuyum artı haziran ayında da 4 yıllık ilahiyat mezunu olacağım kuran kursu öğreticisi olmak için 4 6 yaş egitim sertifikası şartmış diye birseyler dönüyor internette doğruluk payı var mi acaba birde benim kuran kursi öğreticisi olma ihtimalim yuksek midir acaba?

   Cevapla