DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Yapılan Yeterlilik Sınavı Yerine ÖSYM’nin Yapacağı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) Sınavına Kimler Katılabilir?

2024 yılında yapılacak olan DHBT Sınavının Başvuruları ile ilgili tüm şartlar ve tarihler diğer yazılarımızda mevcuttur.  Buna rağmen siz kıymetli okuyucularımız için 2024 DHBT Sınav Başvurusuna  dair bilinmesi gereken her şeyi bu yazımızda daha kapsamlı bir şekilde yer verdik.

DHBT Başvuru Şartları Nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler öncelikle KPSS  ve DHBT Sınavlarına girmek zorundadırlar.

Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan Diyanette İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Bunun neticesin de Diyanet İşleri Başkanlığı (DHBT) Mülakat ve Diğer işlemlerle (Diyanet Akademi vb) devam eden bir süreç vardır.

DHBT Sınavına Kimler Başvurabilir ?

DHBT Sınavına Başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyetidir.

Dolayısıyla;

1- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

2- İlâhiyat Önlisans mezunu

3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Yukarıdaki üç okulun herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT Sınavına Başvuruda bulunamazlar.

Bunun için başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açık öğretim İHL’ den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler. Önceleri İlahiyat Ön Lisans mezunu veya Lisans okuyup imam hatip lisesi okumayanlar İHL diploması alamazken şimdi bu sistem değişerek farklı liseden mezun olanlar dahi İHL diplomasını alabilmekteler.

Bunun için hafta sonu ders veren, bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan bir İmam Hatip Lisesine giderek Açık öğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahiyat ön lisans diploması için de, TYT’ YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahiyat ön lisansı tercih edebilirler. Bunun için TYT’ den baraj puan alınmış olmalı ve aşılmadığı durumda ek tercih- ek kontenjandan başvuru yapılmalıdır.

TYT’ ye girmeyen ancak, TYT başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahiyat Ön lisans tercihinde bulunabilir.

Ön lisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterliyken son güncellemelerle birlikte AÖF- Ön lisans İlahiyat programlarına yerleşebilmek için; lise veya meslek lisesi diplomasına ek olarak, ÖSYM tarafından yapılan TYT’ den alınan puan, öğrencinin yaptığı tercihe ve “Ortaöğretim Başarı Puanı(OBP)” na göre yerleştirme yapılmaktadır.

İlahiyat diploması için de ya TYT ‘ ye girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık ön lisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkün.

Bu üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan ek olarak sahip oldukları bazı durumlar onları avantajlı kılabilir.

Bu durumlar; Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında ön lisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmaktır. Bu durumları sağlayan adaylara DHBT’ ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlanmaktadır. (Konuyla ilgili kategorilere ÖSYM kılavuzundan bakabilirsiniz.)

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani;

Şu an üniversite okusun yahut okumasın, okula devam etsin- etmesin;  İHL, AİHL ve Açık öğretim İHL’ den mezun olanlar ile,

İlahiyat Ön lisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DİKAP’ tan mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2024’de yapılacağından ve 2023’te DHBT  sınavı yapılmadığından şu an İHL, AİHL’ de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’ de okuyup 2024’e kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir.

Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde, hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat ön lisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKÖB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

Yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Ön lisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

DHBT başvuruları 00.00.2024 – 00.00.2024 tarihleri arasındadır. Ancak; DHBT’ ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan;

Lisans düzeyinde DHBT’ ye katılacak adayların 00.00.2024 – 00.00.2024 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 00.00.2024 – 00.00.2024  tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Şuan Diyanette görevli olan İHL veya 2 yıllık İlahiyat ya da 4 yıllık İlâhiyat, DİKAB mezunu kişiler, Diyanette İmam, Müezzin veya Kur’an Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum İçi Yeterlik Sınavlarına girmeleri gerekir.

Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Zira, KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

00.00.2024 – 00.00.2024 tarihlerinde 2024-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2024 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2024-KPSS Orta öğretim / Ön Lisansa başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlanamazlar.

DİKKAT:: KPSS Orta öğretim(07.08.2024)/Ön Lisansa son başvuru tarihi olan 13.06.2024 – 02.07.2024 (09.07.2024 tarihi ile 10.07.2024) tarih aralığından itibaren Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış olan adaylar, sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Bir adayın hem 2024-KPSS Lisansa hem de 2024-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisansa katılması mümkün değildir. 2024-KPSS Lisansa başvurmuş adayların 2024-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisansa da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2024-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisansa başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Not: KPSS – DHBT SINAV Kılavuzu yayınlanmıştır. DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ…

Önemli gördüğümüz ve neredeyse her yazımızda tekrar tekrar vurguladığımız bir bilgiyi bir daha hatırlatmak isteriz:  KPSS  başvurusu olmayan adaylar deneme amaçlı dahi olsa DHBT yazılı sınavına katılamazlar, sistem otomatik olarak başvuru yapmalarını engeller.

Bu sebeple KPSS başvurusunu mutlaka yapmak zorundasınız. Ayrıca belirtmek isteriz ki KPSS ve DHBT sınav başvuru tarihleri farklıdır.

DHBT Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

868 Yorum

 1. Hocam merhaba ben 3 sene İmam Hatip lisesinde okudum son senem de açık liseye geçtim şimdi yksye hazırlanıyorum kuran kursu hocalığı yapmak istiyorum iki yıllık ilahiyat okusam olur mu

  Cevapla
 2. Selamun Aleyküm Hocam!
  Ben Türk Dili Edebiyatı 2003 Lisans mezunuyum… Aynı zamanda 2021 İlahiyat önlisans mezunu oldum… Aynı zamanda Hafızım…
  Sorum şu;
  1 – Ben, KPSS ye lisans GY-GK alanından mı gireceğim ?
  2 – KPSS ye lisans GY-GK alanından giriyorsam Dhbt nin istediği KPSS puanım bu alanlardan mı gelecek-hesaplanacak ?
  3- Sonra DHBT ye lisans alanından mı gireceğim yoksa önlisans alanından mı gireceğim?
  Sorularıma cevap verirseniz memnun olıurum… Şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  • Yönetici 15 Şubat 2024, 01:15

   KPSS SINAVINA HANGİ DÜZEYDE GİRERSENİZ DHBT SINAVINA DA O DÜZEYDE GİRİCEKSİNİZ.Lisan mezunu bir tane bölüm olsa bile DHBT sınavına Kpss’den lisans olarak girdiğiniz için DHBT Yazılı sınavına da o düzeyde gireceksiniz.Başarılar kardeşim ayrıca tüm detaylar zaten sitemizde yazmaktadır.

   Cevapla
 3. 10 Şubat 2024, 22:14

  Hocam hayırlı akşamlar sorum şu ilahiyat önlisans mezunuyum ayrıca açıköğretim imam hatip lisesi son sınıf okuyorum dhbtye imam hatip + önlisanstan girebilirmiyim cevaplarsanız memnun olurum

  Cevapla
 4. Hocam ben ön lisanstan mezun yeni mezun oldum 2022 yılanda yapılan kpss sınavına girdim dhbt sınavına gidemedim orta öğretim düzeyinden girecektim henüz mezun olmadığım için eğer girmiş olsaydım şuan benim işime yararmıydı bu puan bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Yönetici 7 Şubat 2024, 07:39

   Diyanet Kuran kursu alımı ve DHBT Mülakatında belirtilen kategorilere sahip olsaydınız Diyanetin sözlü sınavı için mülakata başvuru yapardınız.

   Cevapla
 5. Hocam benim sormak istediğim ben İmam Hatip lisesi mezunuyum fakat başka bir bolumden önlisans mezunuyum kuran kursu öğretici olmak istiyorum bu sınava girebilir miyim gireceksemde kpss onlisanstan mi olacak bilgi verirseniz aydınlatırsanız sevinirim

  Cevapla
  • Yönetici 11 Ocak 2024, 21:47

   Kuran Kursu Öğreticisi olmak istiyorsanız İmam Hatip Lisesi alımları üzerinden biraz zor olmakla birlikte sınavlara kpss ve yazılıya ön lisans üzerinden DHBT Mülakat sınavına ise belirlenen kategoride alım olursa girersiniz.

   Cevapla
 6. Hocam benim sormak istediğim ben 4 yıllık finans mezunuyum kurs öğreticiliği yapmak için iki yıllık açıktan önlisans okusam onlisansdan sınava girsem kabul ediliyor mu cevaplarsanız çok sevinirim çünkü normalde sistem böyle birşeyi kabul etmiyor

  Cevapla
  • Yönetici 2 Ocak 2024, 17:14

   Ön Lisans ilahiyat alımlarında bu sene bayanlara Kuran Kursu Öğreticilerine kadro verilmedi.Normalde alım oluyordu önümüzdeki DHBT sınavı ve DHBT Mülakatları için net bir şey söylemek cok zor.

   Cevapla
 7. Hocam aslında sormak istediğim lisans kpss lisans dhbt giriyor hangi alandan mezunsan o alana baş vuruyorsun fakat ihl +hafız + önlisan ilahiyat + başka bölüm lisans olduğunda alım olduğunda lisans olarak geçerli oluyormu başka bölüm olduğundan ilahiyat önlisansımı sayılıyor bunu merakettim daha lisans okuyorum olmuyorsa okumaya devam etmeyeceğim cevap verirseniz çok sevinirim

  Cevapla
  • Yönetici 21 Eylül 2023, 12:18

   Okumaya devam edin DHBT Yazılı Sınavını Lisans OLarak Gireceksiniz.Diğer Bahetttiğiniz olay ise DHBT Kategorileri Mülakat ile İlgili Yazılı Sınavdan Sonra DHBT Mülakat Sınavı yapılır.Diyanet Personel Alımları esnasında orada başvuru yapar iken kategorinize göre secim yapıp o kategoriden DHBT Mülakat Sınavına gireceksiniz.Sakın okumayı bırakacağım falan demeyin.Rabbim muvaffak eylesin.

   Cevapla
 8. Bennim hafızlık var imam hatip ve ilahiyat önlisans mezunuyum lisans olarak dil anlatımı ve edebiyat okuyorum ben dhbt lisansdanmı girecem yani başka bölüm oluyormu bilmiyorum

  Cevapla
  • Yönetici 21 Eylül 2023, 00:33

   DHBT Sınavına Girecek olan adaylar mezun oldukları ve kpss girdikleri düzeyde DHBT Sınavına girerler.

   Cevapla
 9. Merhaba
  Ben İhl okudum ve hafızlığım var. Hafız öğreticisi veya öğretici olmam için 2024 dhbt ye mi girmem gerekir. Tam bilmiyorum bana yol gösterir misiniz?

  Cevapla
 10. İlahiyat 4. Sınıftayım dhbt ye lisans üzerinden girdim atamalar şubatta oluyor diplomayı alamıyorum o tarihte aceba ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 11. 30 Kasım 2022, 22:52

  Hocam selamın aleyküm ben şu an açıköğretİm ihl 12.sınıf öğrencisiyim KPSS dhbt ye girdim. Ancak mülakata çağırırlarsa gidebiliyor muyum? Müdürüm mezun olabilir belgesi veriyoruz dedi doğru mudur?

  Cevapla
  • Yönetici 1 Aralık 2022, 18:29

   Mülakata girmende bir sorun yaşamazsın.Atama işlemlerinde diploman gerekli.Sen okuluna devam ed zaten alımlara kadar mezun olabilisin.

   Cevapla
 12. Lisans 4. Sınıf öğrencisiyim dhbt ye girdim atamalar şubatta oluyor ve diplomam elimde olmuyor yinede atanabilir miyim hocam ?

 13. 2002 dhbt sınavına girebilmek kpss puan şartı nedir?

  Cevapla
 14. 2022 dhbt sınavına girmek için kpss puan şartı var mı

  Cevapla
 15. dhbt ye girmek için 60 puan şartı yazıyor

  Cevapla
 16. ön lisans kpss den 58 aldım dhbt sınavına girebilirmiyim?

  Cevapla
 17. dhbrt sınavı için kpss den kaç almamız gerekiyor

  Cevapla
 18. 2022 kpss 60 puan alma şartı varmı veya kaç puan alma şartı var

  Cevapla
  • Yönetici 15 Kasım 2022, 09:29

   böyle bir şart yok.Bazen KPSS 4 DHBT sınav sonucu 60 ve aşağısı ile ekil fahri vb başvurular olmayabiliyor.

   Cevapla
 19. Hocam ben ticaret lisesi cikisliyim acikogretimden ilahiyat önlisans mezunuyum bu sene onlisanslar için de kontenjan açılır mı hafız değilim

  Cevapla
  • Yönetici 24 Ekim 2022, 22:01

   hayırlısı bu konuda bir şey diyemiyoruz.Ama açılsa bile cok yüksek bir puan alınmalı.

   Cevapla
 20. hocam ben imamhatip lisesi mezunuyum fizyoterapi önisans mezunuyum kpssye önlisans kategorisinden girdim dhbt ye ortaöğretimden girebilir miyim?

  Cevapla
 21. Selamün aleyküm hocam ben önlisans mezunuyom kpss ye önlisans tan basvuru yaptim dgs yle su anda uzaktan eğitim birinci siniftayim yani dort yilliga tamamliycam inşallah sorum şu olacak ben dhbtt ye lisans olarak basvuru yapabiliyor muyum

  Cevapla
 22. 9 Eylül 2022, 15:57

  selamun aleyküm hocam ben bu sene ilahiyat lisans son sınıf öğrencisi olacağım kpss ortaöğretime başvuru yaptım dhbt ye de gireceğim inşallah aklıma takılan soru ben dhbt ye ortaöğretimden girsem herhangi bir sorun olmaz değilmi. çünkü şuan elimde olan diplomam ihl diploması sınava girdiğimdede henüz son sınıfta oluyorum yani lisans diplomam elimde olmuyor.
  cevap verirseniz çok sevinirim

  Cevapla
  • Yönetici 9 Eylül 2022, 19:26

   Lisans girebilirdin.Lisans mezunu olursan orta ogretım dhbt puanında lısantan yararlanamazsın.

   Cevapla
 23. Selamun Aleykum hocam ilahiyat önlisans mezunuyum .Düz lise çıkışlıyım ,Kuranım güzel .Düz lise çıkışlı ve önlisans ilahiyat mezunlarına kkö olarak atanma şansı veriliyormu.Dhbt sınavına giricem böyle bir imkanım varsa

  Cevapla
  • Yönetici 17 Ağustos 2022, 08:54

   Son zamanlarda mülakat icin kategori acılmadı hocam bu durumda magdur edilen cok insan var ama siz yinede sınava girin ayrıca aşırı derecede yüksek bir puan almanız lazım

   Cevapla
  • Hocam 12 sinif okuyan imamhatip ogrencisi kpss ve dhbt giren bir kisi bu seneki mulakata girrebiliyormu

   Cevap vverirseniz cok memmun olurum

   Cevapla
 24. Hocam kpss ön lisansa başvuru yaptım lakin dhbt mülakat sınavına kadar mezun olamayabilirim yeni öğrendim mezun olma şartı varmış sanırım doğru mu? Doğruysa 2024 e kadar boşa mı çıkmış olacak mülakata kadar başarılı olsam dahi? Tavsiyelerinizi de eksik etmeyin lütfen şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Yönetici 12 Ağustos 2022, 05:06

   Atanma şartlarında mezuniyet durumu ve diploma zorunluluğu esastır.DHBT yazılı kategorisi ile DHBT Mülakat kategorileri ayrıdır.Detaylı bilgi vermeniz durumunda daha net yardımcı olabiliriz.

   Cevapla
   • İşletme lisans mezunuyum.
    Önlisans ilahiyat dhbt girebilir miyim?

    Cevapla
    • Yönetici 30 Ağustos 2022, 13:09

     sınava girseniz bile ilgili mezuniyetiniz yoksa atamalarda işinize yaramaz.daha detaylı bilgi vermeniz lazım

     Cevapla
    • Hocam selamun aleyküm kpss önlisans başvurusu yaptım önlisans mezunu değilim dhbtye girebiliyorum bildiğim kadarıyla hafız artı ihl mezunuyum bu sınavları geçtikten sonra en son imamlık mülakatında herhangi bir sorun olur mu ve ya nasıl olır

     Cevapla
 25. hocam selamun aleyküm. ben açıköğretim ilahiyat önlisans ve başka bir bölümden lisans mezunuyum. aynı zamanda imam hatip lisesi mezunuyum. KPSS lisans sınavına girdim. DHBT ikinci kısımda lisans soruları mı yoksa önlisans sorularıyla mı karşılaşacağım?

  • Yönetici 8 Ağustos 2022, 09:42

   lisans soruları ile karsılaşacaksın biliyoruz bu hic adil değil bizde şikayet ettik hatta bizde bu şekilde atandık.Allah büyük

   Cevapla
 26. 25 Temmuz 2022, 18:43

  Hocam selamun aleyküm ben başka bir alanda lisans ve önlisans ilahiyat mezunuyum. Dhbt ye de gireceğim inşAllah ve bu yıl ilitama başlayacağım. Şimdi ben diyanet kkö ataması için diğer lisans kategorisinde mi sayılacağım yoksa ilitam yaptığım için lisans düzeyinde sayılma imkanım var mı?

  Cevapla
  • Yönetici 27 Temmuz 2022, 00:01

   diplomayı ilitamdan alana kadar ön lisans üzerinden değerlendirilirsiniz.İlitam bittiği an lisans olursunuz yazılıya kpss ve dhbt lisans atamalarda yani dhbt mülakatta 12 tane kategori var ona göre değerlendirilirsiniz.

   Cevapla
 27. Hocam hayırlı günler. Ben İHL mezunuyum, başka alanda lisans 4. Sınıf öğrencisiyim. Kpss ortaoğretime girsem kkö den atanabilir miyim? Hafız şartı devam ediyor mu?

  Cevapla
  • Hocam iyi çaışmalar ben Anadolu lisesi mezunuyum hafızlık belgem var ve müezzin olmak istiyorum dhbt sınavına girebilir miyim bu sene

   Cevapla
   • Yönetici 22 Temmuz 2022, 11:23

    sınava girersin ama en az dengi okul mezunu olman lazım aksi takdirde atama işlemi olmaz.sana bir tavsiye sen kpss ve dhbt ye gir kardeşim bu sene hemenimam hatip acık lise kaydı yap hızlandırılmış oku anca o şekilde kurtarabilirsin.

    Cevapla
 28. Merhaba, Lisans mezunuyum bu yıl Kpss’ye başvurumu gerçekleştirdim ancak genel kültür, genel yeteceğin yanında eğitim bilimleri ve Öabt oturumlarına da katılacağım. Diyanet yalnızca gk, gy+dhbt puanını yeterli buluyor. Bu durumda eğitim bilimleri ve öabt ye girmemin olumsuz bir sonucu olur mu?

  Cevapla
  • Yönetici 5 Temmuz 2022, 11:11

   hayır olmaz arkadaşım inşallah başarılı olursun selamlar.

   Cevapla
  • Selam aleyküm hocam ben hafızım ama belgem yok 9.6 sınav var fakat tam olarak hazır değilim sınav kazanamayabilirim kpps ve dhbt den ortalama 60 alırsam mülakata çağrılır miyim ocakta gireceğim hafızlık sınavını büyük ihtimalle kazanırım hocam cevap verirseniz çok memnun olurum

   Cevapla
   • Yönetici 10 Temmuz 2022, 11:32

    hafızlık belgesi olursa atama işlemi cok kolay olur başarılar siz puanları alın atanma zamanında bu meseleleri konuşuuz inşallah

    Cevapla
 29. Merhaba, ben bu yıl ilahiyat 4. Sınıf öğrencisi olacağım. Bu yıl kpss’ye sadece dhbt’ye girebilmek için başvurdum. O yüzden sorum şu: 2022’nin Dhbt’si ile 2023’ün Kpss’si bir arada kullanılabilir mi ?

  Cevapla
 30. Kpss ye 2022 de girecek olan öğrenci sonrasında dhbtye 2022 de girse
  2023 de olacak olan kpss ye tekrar grmesi gerekirmi
  Yoksa kpss de dbht gibi 2 yillik hakki tutma olanagna sahipmidir

  Cevaplarsanz cok sevinrim. Makaleleri okudum goremedim bu cevabi …

  Cevapla
  • Yönetici 2 Haziran 2022, 15:09

   aldığınız puan 2 yıl gecerlidir hocam 2023 de isterseniz ayrı kpss sınavına girebilirsiniz dhbt senenin cift yıllarında yapılıyor.

   Cevapla
 31. Lütfen cevap!!!
  Şuan aöf ilahiyat önlisans bitti . 6 dersim kaldı . 5 tanesini yazokulunda diğer 1 tanesinde tekders sınavında veririm inşallah. Bu durumda önlisans üzeri başvuru /(yada tercihmiydi) yapabilirmiyim dhbtye. ? Eğer mezun olduktan sonra bu puanınızı kullanabilirsiniz derseniz , dhbt beni otomatikman ortaöğretim üzeri değerlendirmezmi?

  Cevapla
  • Yönetici 1 Haziran 2022, 11:21

   Kpss ye hangi düzeyde girerseniz DHBT sınavıda sizi o kategoride kabul eder sonadan mezun olsanızda yazılı puanınız Kpss ye girdiğiniz düzeyde olur kpss ye ön lisans üzerinden başvuru yaparsanız daha iyi olur.

   Cevapla
 32. 24 Şubat 2022, 12:33

  Ben 2 yıllık İlahiyat Önlisans mezunuyum. Bu sene maalesef DHBT sınavına müracaat etmekte gecikmişim. 2 yılda bir oluyormuş, onu öğrenmiş oldum.

  Cevapla
  • Yönetici 24 Şubat 2022, 17:50

   başvurular başlamadı kardeşim ne gecikmesi.

   Cevapla
   • Hocam selamun aleyküm ben ihl mezunuyum ve şu an ilahiyat 4. Sınıfım kpss lisansa baş vurdum ancak lisans mezunu değilim dhbt ye lisans mezunu olmadan lisans puanıyla başvuruda bulunabilir miyim yapacağım başvuruda benim hangi eğitim düzeyinden atamam olur

    Cevapla
 33. Hocam dib son alımlarda kkö için en az ihl+hafız şartı getirdi..sonraki alımlarda bu değişir mi ihl mezunu olarak dhbt sınavına girip kkö olabilirmiyim alım olurmu 2022de

  Cevapla
  • Yönetici 11 Şubat 2022, 22:48

   alım olacak inşallah mutlak her sene azda olsa alım yapılmaya calışılır.Şuan icin dediğiniz dogru hafız değilseniz bile en azından ihl ni ön lisansa cıkarmanızı tavsiye ederiz.İlerleyen sürecler daha zorlu günlere gebe olabilir.

   Cevapla
 34. Şuan ilahiyat önlisans 1.sınıf okuyorum 2023 de inşaAllah mezun olurum
  dhpt ve kpss 2022 sonunda olacak olması sebebiyle benim bu sınavlra ortaöğretim değilde önlisansdan katılmam daha iyi olmaz mı
  Çünkü onlar sonuçlanana ve m0lakat olana kadar mezun olmuş oluruz

  Cevapla
 35. imam hatip ve ilahiyat ön lisans mezunuyum kpss den 72 aldım sözleşmeli imamlık yapabilmem için yeterli mi.Yoksa dhbt sınavına girmem şarmı.Şart ise diyanetin sözleşmeli alımı için şartlarına baktığımda göremedim.Hangi kaçıncı maddesi dhbt yi şart olduğuna işaret ediyor.Allah razı olsun cevaplarınız için.

  Cevapla
  • Yönetici 10 Ocak 2022, 13:24

   Diyanetin alım mülakatlarında da DHBT + KPSS şartı belirtilmiştir.Dikkatli bakınız güzel kardeşim.Allah sizden de razı olsun.

   Cevapla
 36. imam hatip ve ilahiyat ön lisans mezunuyum kpss 72 aldım.Şuan bu şartlar sözleşmeli imamlık için dhbt şartmı.Şart diyorsanız sözleşmeli imamlık alımlarıları şartlarında göremedim.hangi kaçıncı şartı dhbt ye işaret ediyor.

  Cevapla
 37. Hocam, ben 2022 dhbtye girdiğim zaman ilahiyat 4. sınıf oluyorum dhbtye hangi düzeyde gireceğim kpssyede 3.sinif bitiminde gireceğim Onada hangi duzeYden girecegİM

  Cevapla
 38. Ben liseyi imam hatip bitirdim.suan halkla ilişkiler önlisans mezunuyum.sinava yine de girebilir miyim ?

  Cevapla
 39. Hocam selamın aleyküm. Ben (diğer lisan + ilahiyat önlisans+ ihl/lise ) kategorisindeyim.açıktan ihl yide bitirdim. ben sistemde başvururken ihl önlisan ve diğer lise diplomamı gizleyip, (diğer lisans +ihl) kategorisine başvuru yaptım. Sistem kabul etti. İlerde bi sıkıntı olmu acep.

  Cevapla
 40. Selamünaleyküm hocam. İlahiyat lisans(ilitam) mezunuyum. Diyanette Kuran kursu ogreticiligi için kpss ye girmeyi düşünüyorum. Sorularım var cevaplarsanız sevinirim;
  1- Kpss lisans sınavında egitim bilimleri sınavına girmemiz gerekiyor mu? Ya da kpss de hangi sınavlara girmemiz gerekiyor?
  2- formasyonum yok. Diyanete atanmak için formasyon şartı var mı?

  Cevapla
 41. 4 Kasım 2021, 10:05

  Hayırlı günler hocam. İşletme lisans mezunu ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. İnşallah Ales ile beraber bu sene yükseklisansa başlayacağım. Yaşım 42. İstanbul Ümraniye’de oturuyorum. Din görevlisi olarak müracaat etmek istiyorum. KPSS sınavlarında yaş sınırı var. Nasıl yol alabilirim ? Yorumlarda yaş sınırı olmadığını okudum. Müracaatın ne şekilde olacağı konusunda herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Nerelere müracaat edebilirim ?

  Cevapla
  • Yönetici 4 Kasım 2021, 19:29

   hocam ilgili acıklamalar sitemizde mevcut ama mail adresinizi konturol ederseniz dönüş yapabilirsiniz.

   Cevapla
 42. İhl mezunuyum. 2022 yılında önlisans ilahiyat ikinci sınıf okuyacağım. 2022 dhbtye önlisanstan girip aynı dönem atanabilir miyim yoksa sonraki dönemde mi tercih yapmam gerekiyor ?

  Cevapla
 43. ihl mezunuyum, lisans diplomam başka bi alandan yine de sınavlara girip atanabilir miyim.

  Cevapla
  • Yönetici 7 Eylül 2021, 21:33

   evet girip atanabilirsiniz.sınavları geçerseniz.

   Cevapla
   • 24 Aralık 2021, 10:08

    Hocam ihl mezunuyum, resmi bir kurumda devlet memuru olarak görev yapıyorum, 44 yaşındayım, kpss ve dhbt sınavlarına girmek, Kur’an kursu öğreticisi olmak ve kurumlar arası geçişle diyabette çalışmak istiyorum, yaş sınırı engeli var mıdır?

    Cevapla
    • Yönetici 24 Aralık 2021, 10:41

     yaş sınırı engeli yok ama kurumlar arası geçiş son yıllarda epey zorlaştı .yinede mücadeleye devam inşallah hayırlı olsun

     Cevapla
 44. Selamunaleyküm hocam. ben ilahiyat 2.sınıf öğrencisiyim dhbt sınavına girip çalışmak istiyorum kuran kursunda. aynı zamanda okuluma devam edebiliyor muyum?

  Cevapla
  • Yönetici 28 Temmuz 2021, 14:47

   diplomalar olmadan atanma işlemi olmaz.mevcut diplomanızla dhbt sınavlarında başarı gösterir atanırsanız hiçbir sorun olmaz.

   Cevapla
 45. Merhaba,
  Ben ilahiyat lisans okurken önlisanstan 2020 de dhbt ye girmiştim. 91 puan aldım. Bu ay okul bitiyor. Lisans mezunu oluyorum ve KPSS öğretmenlik sınavına başvurmak istiyorum. Lisans mezunu olmam DHBT mülakatına çağrılıp atanmama engel olur mu?

  Cevapla
  • Yönetici 7 Haziran 2021, 10:25

   olmaz hocam aksin yarar sağlar ilgili kategorinize göre mülakata gireceksiniz güzel bir puan atanınca baklavaları gönderirsiniz artık

   Cevapla
  • S.a hocam ben düz lise çıkışlı ilahiyat önlisans mezunuyum. Dhbt ye girdim. Malum ihl + önlisans katagorisi açıldı. Şu an ihl derslerini verdiğim dönemde ihl önlisans katagorisine hak kazanır mıyım

   Cevapla
   • Yönetici 27 Temmuz 2021, 21:36

    diplomanız olduğu sürece hak kazanırsınız.başarılar dilerim sizlere.

    Cevapla
    • selamün aleyküm hpcam ben açıköğretimden imamhatip mezunuyum önlisans sosyal hizmet mezunuyumşuan 2.ünv cocuk gelişim okuyorum 4-6 yaş da görev almak istiyorum. kpssde ve dhbt de hangi bölümden ortaöğretim olarak mı önlisas olarak mı sınava gireceğim.2 .i aynı olmak zorunda galiba ilahiyat mezunu olmadığım için neyapacagım.

     Cevapla
     • Yönetici 25 Aralık 2021, 22:05

      ön lisanstan gireceksiniz sınava ikiside aynı olmak zorunda yazılı sınavlarının.daha sonra mülakat sınavından uygun kategoriden mülakatı sınavını gevip atanmanız gerekli

 46. Ben anadolu lisesi mezunuyum. İktisat lisans mezunu oldum. İlahiyat önlisans aöf’e kayıt oldum. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışmak istiyorum. İnşallah yapabilirsem Kur’an Kursu Öğreticisi olmak istiyorum. Yorumu düzenleme seçeneğini bulamadığım için yazmayı unuttuğum eğitim bilgilerimi ayrı bir yorum olarak yazdım.

  Cevapla
  • Yönetici 5 Haziran 2021, 17:25

   okulunuz bittiğinde sınavları kazanmanız durumunda diyanet işleri başkanlığında calışabilirsiniz.

   Cevapla
   • Ben şöyle bir yazı okudum. Yazı metnini aşağıya kopyala yapıştır yaptım.
    Yazıda bahsedilen Diyanetin alım yaptığı ”12 ayrı mezuniyet durumu” nedir? “Diyanetin kategorileri” nelerdir? Ve Diyanetin alım yaptığı “puan türleri” nelerdir? (kpss p1 p2 p3 gibi mi bu puanlar hangileridir)
    Bu konular hakkında bilgi verebilirseniz çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler, emeğinize sağlık.

    İLGİLİ YAZI:
    “İnternette dolaşan hiçbir puana bakmayın. Hangi puan alanın avantajlı olduğu belli olmaz. 2016 kpss ve 2016 dhbt sınavı sonrası puanlar açıklandıktan sonra, Diyanet bugüne kadar aldığı ve değişim olmazsa bundan sonra da alacağı 12 ayrı mezuniyet durumuna göre her kategoride ihtiyaç duyduğu personel sayısının 3 katını sözlü sınava çağıracaktır. İşte o zaman puanlar netleşir. Bir de Diyanet’e başvuran adaylar içinde en yüksek puandan başlanır. Onun için kendinizi yetersiz görüp başvurmakta kararsız kalmak yerine mutlaka hem kpss hem dhbt bölümüne başvuru yapın. Ve her 2 kategoride de elinizde puan olsun.”

    Cevapla
    • Aşağıya bu soruma cevap yazmışsınız kusura bakmayın şimdi gördüm sağolun hayırlı günler.

     Cevapla
  • Kuran kursu öğreticisi sadece bayanlar mı oluyor yoksa erkek adaylar da kuran kursu öğreticisi olabiliyor mu?

   Cevapla
  • Selamun aleykum hocam
   Ben 2004 2005 mezunuyum su an iki yıllık ilahiyat kayıt olmak istoyirum
   Bunun için nasi l bir yol izleyeyim
   Diyanette görev almak istiyorum

   Cevapla
   • Yönetici 30 Ocak 2022, 23:37

    aleykümselam öncelikle diyanette görev yapabilmenin şartları en az imam hatip lisesi mezunu olmak ve dhbt yazılı ve mülakat sınavlarından başarılı olmakla mümkün.2 sorunuza gelince ön lisans ilahiyat bölümünü acıktan okuyabilirsiniz.Bunun için şartlar coğu üniversitenin açık bölümlerinde aynıdır.Anadolu üniversitesi veya Atatürk Üniversitesinin 2 yıllık ön lisans bölümlerini inceleyebilir veya telefonla bilgi alabilirsiniz.Resmi sitelerinde tüm detaylar mevcuttur.

    Cevapla
 47. selamun aleyküm hocam ben kpss ye diğer lisanstan girdim dhbt yede diğer lisans olarak girdim puan hesaplamamda ösym yanlşlık yapmış kpss den gelicek olan yüzde 30 luk puanı vermemiş bende dilekçe yazdım bana cevap olarak her hangi bi yanlşlık yok dediler benim sorum şu dhbt ye diğer lianstan girince kpss deki puan eklenmiyormu nasıl oluyor

  Cevapla
 48. Hocam beN duzlise mezunuyum ilahiyat önlisans okuyorum bu yıl bitecek inşaallah şimdi ben kpss dhbt sınavından başarılı olsam bile atamam olmayacakmi fark dersleri verip ihl den mi mezun Olmam mı lazım

  Cevapla
  • Yönetici 21 Mayıs 2021, 21:30

   mevcut kategorilerden birini sectiğinizde yani sadece ilahiyat ön lisanstan başarılı olursanız atamanız olur.

   Cevapla
  • Selamün aleyküm. Şöyle bir yazı okudum.
   Diyanetin alım yaptığı “12 ayrı mezuniyet durumu” nedir? Yazıda bahsedilen “diyanetin kategorileri” nelerdir? Ve diyanetin alım yaptığı “puan türleri” nelerdir? (kpss p1, p2 gibi mi)
   Bu konular hakkında bilgi verebilirseniz çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler, emeğinize sağlık.

   İLGİLİ YAZI:
   “İnternette dolaşan hiçbir puana bakmayın. Hangi puan alanın avantajlı olduğu belli olmaz. 2016 KPSS ve 2016 DHBT sınavı sonrası puanlar açıklandıktan sonra, DİYANET bugüne kadar aldığı ve değişim olmazsa bundan sonra da alacağı 12 ayrı mezuniyet durumuna göre her kategoride ihtiyaç duyduğu personel sayısının üç katını sözlü sınava çağıracaktır. İşte o zaman puanlar netleşir. Bir de DİYANET’e başvuran adaylar içinde en yüksek puandan başlanır. Onun için kendinizi yetersiz görüp başvurmakta kararsız kalmak yerine mutlaka hem KPSS hem de DHBT bölümüne başvuru yapın ve her iki kategoride de elinizde puan olsun.”

   Cevapla
 49. 17 Mayıs 2021, 20:52

  2022 dhbt sınavı tekrar olucakmı

  Cevapla
 50. 16 Mayıs 2021, 17:10

  ben aöl okuyorum lise son dhbt sınavına girmek için ilk olarak hangi sınava girmem gerekir bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

  Cevapla
  • Yönetici 17 Mayıs 2021, 04:48

   Kpss sinavina giriceksin güzel kardeşim sitede yazılarımizi mutlaka oku. ? Rabbim muvaffak eylesin. ?

   Cevapla
 51. Kkö için mülakat olduğunda başvuru yapacağım fakat onlisanstan çift diplomam var. Mulakata ilhiyat onlisans+ihl+hafız kategorisinden basvuracaktim ama +diğer onlisans im da var. Bu durumda kategori açılmazsa ne yapacağım

  Cevapla
 52. Dhbt puanım 66 hafızım ortaöğretim puanı atanır mıyım

  Cevapla
 53. 5 Mayıs 2021, 14:20

  2020 KPSS ortaöğretime girdim aynı zamanda 2020 DHBT ortaöğretime girdim ve 90.8 puan aldım.İlahiyat fakültesini de bu yaz bitiriyorum ve ağustosta öğretmenlik için KPSS lisansa gireceğim.Lisansa girersem kpss ortaöğretim ve dhbt puanım yanar mı.(2021 in sonunda yapılacak dhbt sözlü sınavına çağırılır mıyım?)

  Cevapla
  • Yönetici 7 Mayıs 2021, 22:07

   puanın yanmaz.başarılar dilerim atanmanı garanti gözü ile bakıyorum kıymetli kardeşim benim.Rabbim ilmini arttırsın.

   Cevapla
   • 14 Mayıs 2021, 22:43

    Çok teşekkür ederim hocam

    Cevapla
    • Merhaba, ben iki üniversite mezunuyum bu yıl kpss önlisanstan radyoloji bölümü için kpss ye gireceğim ama ilahiyat önlisans içinde dhbt ye girmek istiyorum. Kpss önlisansa radyoloji icin girdikten sonra dhbt ye ilahiyat için başvurabilir miyim ?

     Cevapla
   • Hocam ben ilahiyat ikinci sınıfa geçeceğim inşaallah. 2022 yılında ilk defa KPSS ye gireceğim ve sonrasında DHBT sınavına gireceğim. Bu iki sınavdan da yeterli bir puan alırsam ve mülakatı da geçersem diyanette kuran kursu öğreticisi olabilir miyim ?
    Girmem gereken başka bir sınav var mı?
    Cevaplarsanız çok sevinirim Allah razı olsun.

    Cevapla
 54. Ben 2022 de ihl le den mezun olacağım 2022 de kpss dhbt olacakmı bilginiz varsa sevinirim teşekkür ederim şimdiden

  Cevapla
  • Yönetici 1 Nisan 2021, 15:21

   olucak tabikide hem kpss hemde dhbt sınavlarına başvuru yapmayı sakın unutmayın ve takip edin.başarılar dilerim.

   Cevapla
 55. 11 Mart 2021, 21:44

  Hocam Selamun Aleyküm, atama şartlarında evraklarda İhl’den sonra İlahiyat Fakültesi diploması yazıyor. Lakin ben düz lise+İlahiyat mezunuyum. Şimdi benim atamam yapılmaz mı? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

  Cevapla
 56. 9 Mart 2021, 14:14

  Merhaba Kpss P3’ten 58 puan aldım. Başarılı olabilmem için, DHBT’den en az kaç puan almam gerekir?

  Cevapla
  • Yönetici 10 Mart 2021, 10:41

   herhangi bir şey söylemek mümkün değil hangi kateoriden giriceksin bilmiyorum ama 75 ile mülakata cagrılabilirsin diye düşünüyorum.

   Cevapla
 57. Selamun aleyküm hocam.
  Ben 2012 onlisans adalet mezunuyum.
  Bu sene de onlisans ilahiyattan mezun oldum.
  Suan da da ihl fark derslerini veriyorum.

  Sorum su: Atanırken, diger onlisans+ihl puani
  Ilahiyat onlisans+ihl sine göre puani baya düşük.

  Ben başvuru yaparken nasil yapacağım hocam?
  Kpssye girdigim de ilahiyat onlisansi daha okuyordum.

  Dhbt sozlusune diger onlisans+ihl olarak başvuru yapabilir miyim.
  Yoksa en son hangi onlisanstan mezun olduysam o mu geçerli?
  Lütfen cevap verin kimse bilmiyor cevabini

  Cevapla
  • Yönetici 6 Mart 2021, 22:44

   ön lisans diplomanı gizleyip ihl+diğer önlisans olarak düşünüyorsun anladığım kadarı ile KPSS sistemine kayıt yaptırdıgın şekilde cıkar ama sana tavsiyem ihl+ilahiyat önlisanstan girmen puanlara aldanma ters köşe yapabilir onlar her dönem değişir.

   Cevapla
   • Evet hocam ilahiyat önlisans tan değilde diger mezun olduğum onlisans+ihl den girmek istiyorum.
    Böyle bir sansim var yani doğrumu anladim ?
    Dhbt başvuruda sadece onlisans yaziyor.

    Cevapla
    • Yönetici 7 Mart 2021, 07:25

     Kpss sinavina girerken egitim bilgilerini ilahiyat on lisans olarak göster ? önceden oluyodu şuan sistem kabul edermi bilmiyorum. Misal diploma bilgisi güncel olmayinca o diplomayı sistem görmüyordu. Kpss yani dhbt yazilisi aynı olacak sonucta. DHBT Mülakat başvurusunda dedigin işlemi yapicaksin. Sistem kabul edicekmi uyari vericekmi suan icin bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim önceden bubdurum mevcuttu. Ve lakin ihl + ön lisans daha mantıklı her ne kadar puan düşüyor gibi olsada…. tabi ozaman gelsin dedigim şekilde gecerli olucakmi göreceğiz. Bu zamana kadar böyle bir soru gelmedi kendimde denemiş degilim. ? Önceki sisteme göre yapabiliyodun. Son güncel sistem nasıl kabul edermi bilemiyorum.

     Cevapla
 58. 30 Ocak 2021, 16:04

  İstanbul illitam 3.sınıf öğrenciyim dhbt sınavına başvururken lisans düzeyinde mi başvurmam mı kolaylaştırır atanmamı önlisans düzeyinden başvurmam mı?

  Cevapla
  • Yönetici 30 Ocak 2021, 20:11

   KPSS hangi düzeyde girdi isen o şekilde yap.Bu konuda ben karar veremem sen karar vericeksin hocam :)

   Cevapla
  • Merhaba hocam ben ihl mezunuyum şu anda önlisans ilahiyat öğrencisiyim dhbt ye hazırlanayacağım fakat nerden başlayacağımı hangi kitapları alacağımı bilmiyorum dhbt 1 dhbt 2 var birde tüm adaylar var ben bunlardan hangisinden sorumluyum lütfen detaylı açıklama yapabilir misiniz eminim bu konu herkesin kafasını karıştırıyor şimdiden çok teşekkür ediyorum

   Cevapla
 59. Selamün aleyküm,
  Ben 4 yıllık işletme bölümü mezunuyum.Bu sene nasip olur ise 2 yıllık ilahiyat bitireceğim.İmam yada müezzin olabilir miyim? Hangi dhbt ye girmem gerekli konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 60. Selamun aleyküm. Kız meslek lisesi okudum.işletme lisans mezunuyum. 2 yıllık ilahiyat önlisans okuyorum kuran kursu öğreticisi olabilmek için, lisans mezunları önlisanstan başvuru yapamaz deniyor.lisanstan başvuru yaparsada kuran kursu öğreticisi olamaz yazıyor biçok yerde. Acaba benim durumumda olan bir kişi nasıl bir yol izlerse kuran kursu öğreticisi olabilir. Acaba rica etsem bilgi verip yardımcı olabilir misiniz.teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Yönetici 5 Ocak 2021, 11:32

   bu konuda hep bilgi verdik neden okumuyosunuz.KPSS yer girdiğin düzeyde DHBT ye giriceksin yazılı sınava o yüzden kabul etmiyor.Sınava başvuru yaptınız mı ? Başvurular bitti bu arada.Tekarar başvuru verilir mi tam emin değilim.

   Cevapla
   • Hocam bende lisans kamu mezunuyum ve bu sene de ilahiyat önlisans 2 sınıfdayım kkö olabilir miyim,birde kpss lisans mı yoksa önlisans ilahiyattan mı basvurmam gerekir

    Cevapla
    • Yönetici 20 Mart 2023, 17:03

     lisans olarak başvuru yapıp mülakata kategorinizde alım varsa olabilirsiniz.Kolay gelsin cok calışmalısınız

     Cevapla
 61. 2 Ocak 2021, 15:37

  Selamün Aleyküm Hocam Ben İmam hatip lisesi mezunuyum bu yüzden dhbt ortaöğretim kategorisine giriyorum fakat Açıköğretim sosyoloji lisans mezunum olduğum için de kpss lisans kategorisine girebiliyorum. Dhbt ortaöğretim bölümünden gireceğim için kpss kategorimide mi ortaöğretimden seçmem gerekiyor yoksa lisantan girebilir miyim bunun hakkında bir fikriniz var mı Allah razı olsun hocam yardımlarınız için

  Cevapla
  • Yönetici 2 Ocak 2021, 17:12

   kpss de ne düzeyde girdi iseniz dhbt başvurusuda o şekilde olacak.DHBT Mülakat sınavında durum farklı.

   Cevapla
 62. SORUM VAR ? Kpss sınavı sonucu 75 aldım dhbt sınavı na da başvur dum . Kpss de tercih yapıp olur da atanirsam dhbt sınavı iptal olurr mu

  Cevapla
 63. merhaba ben imamhatipde son sınıfım dhbt ye girmek istiyorum fakat ortaöğretim kpss ye girdim dhbtye başvuru yapabilirmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 28 Aralık 2020, 23:30

   kardeşim tekrardan başvuru hakkı verirlerse başvuru yapabilirsin konuyu buradan ara ara takip et.

   Cevapla
   • Hocam ben İHL mezunuyum dhbt sınavına girip i.h.liselerinde mrslek dersi hocası olmak istiyorum. Yalniz edebiyat bolumunden mezunum dhbtye ne düzeyde basvurabilirim ?

    Cevapla
    • Yönetici 22 Ekim 2022, 14:28

     DHBT Milli eğitim bünyesi ile alakalı değildir.Diyanet bünyesinde görev yapmak icindir.Detaylar sitemizde mevcut DHBT Hakkında bölümümüzdeki yazıları lütfe detaylı okuyunuz.

     Cevapla
 64. Hocam ben imam hatip lisesi mezunuyum.Ama ilahiyat değil başka bir lisans bölümü mezunuyum yani alakasız bi bölüm.Bu durumda kpss de orta öğretim seviyesine mi girmem gerekiyordu dhbt için? Yardımcı olursanız sevinirim.Yani ben hangi düzeyde dhbtye giricem anlamadım?

  Cevapla
 65. Selamun aleyküm hocam ben kpss ortaöğretime girdim ama bugün DHBT ortaöğretim tarihi ertelendi ben değişiklik hakkı olursa DHBT lisansla başvurmak istiyorum acaba mümkün mü bu sene lisansdan mezum olucağım da. bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Yönetici 1 Aralık 2020, 18:12

   şimdilik başvurular ve sistem kapalı ek başvuru hakkı verilse bile düzenleme getilir mi bunu bilmiyoruz.Biraz sabır tahimini düşüncem ek başvuru verilir yönünde şimdilik bu kadar bilgi verebilirim kardeşim.

   Cevapla
 66. Sa hocam kpss 2020 den puan hesaplanamadi diyor.dhbt ye girebilirmiyim ne yapmam lazim

  Cevapla
 67. Hocam merabalar.kpss onlisans 2020 58 puan aldim?.dhbt den kac almam gerek .bir bilginiz varmi.70 diyolar.dogrumu.

  Cevapla
  • Yönetici 26 Kasım 2020, 11:54

   öyle bir şey yok DHBT den yüksek puan almaya gayret edelim.Lütfen söylentiler yerine sitemizde yazıları okuyun.

   Cevapla
 68. Hocam maşallah her şeyi söylemişsiniz teşekkür ederiz ?
  bişi soracaktım yeni kpss sınavından çıktık şimdi dhbt sınavına girmek için kpss puanımız kaç olmalı söylermisiniz☺️

  Cevapla
 69. KPSS Ortaöğretim sınavına başvurdum, aynı şekilde DHBT ortaöğretim sınavına başvurdum. Sadece birinci oturuma mı katılacağım ikinci oturumlar Önlisans ve Lisans düzeyinde sınava girenler için mi?

  Cevapla
  • Yönetici 18 Kasım 2020, 19:49

   hayır kardeşim DHBT 1 denen bölüm tüm mezuniyetler icin gecerli.DHBT 2 NİN DERSLERİDE tüm mezuniyet derecesine göre değişir.zorluk seviyesi yani siz sınava girince dhbt 1 de dhbt 2 de yapıcaksınız.

   Cevapla
   • Selamün aleyküm hocam lisans bu yıl bittj benim sorum şu. Lisans kpss den herhangi bir baraj belirlendi mi dhbt sınavına kriter olarak ?

    Cevapla
 70. Halen anlamış değilim.
  Ortaöğretim imam hatip mezunu DHBT sınavına başvurmak için, Kpss sınavına katılmış olmak zorunlu şartı varmıdır.??

  Cevapla
  • Yönetici 14 Kasım 2020, 17:53

   :D neyini anlamadınız var tabikide kpss + dhbt sınavı olmak üzere 2 tane yazılı sınav şarttır.bizmi anlatamıyoruz acaba artık kendimden şüphe edicem.ama bence bu soruları soranlar detaylı okumuyor.

   Cevapla
  • Merhabalar ben geleneksel Türk el sanatları mezunu olacağım bu yılki dhbt AIhl mezunu olduğum için ortaöğretim den başvurdum sorum şu başka bölümden mezun olduğum için dhbt puanı geçersiz olmaz değil mi

   Cevapla
 71. Selamunaleykum. Ben 2020 lisans kpss ye girmedim. 2020 ortaögretim kpssye girecegim. 2020 dhbtye lisans düzeyinden girersem seneye de lisans kpssye girsem bu seneki dhbt puanimla birlikte kullanabilir miyim? Sorumu daha net ifade etmem gerekirse: görev alabilmek icin kpss ve dhbt düzeyinin uyumlu olması gerekiyor. Aynı zamanda da aynı yıl şartı var mı? Yani 2020 dhbt ve 2021 kpss puanlarımı birlikte kullanabilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 14 Kasım 2020, 08:34

   bu kadar yorum yazmak yerine ve görüyorum güzelde ifade etmişsin ve akıllısında uyum şartı var tabikide yani. yazıların icinde sordugun sorunun cevabı mevcut ama ;)

   Cevapla
 72. selamün aleyküm
  ihl mezunuyum hafızlık belgesi var dün kayıt yaptım dhbt ortaöğretim olarak ihl+hafız olarak girme seçeneği varmı ayrı bi yerden seçiyormuyuz korkum şu ihl+hafız olan 55 küsür puan yetiyor hafız olmayan ihl 80 küsür ben ihl+hafız da girmek istiyorum bi yanlış yaptımmı

  Cevapla
  • Yönetici 13 Kasım 2020, 20:35

   yağmamışsındır kardeşim DHBT yazılı ile ilgili başvurular ÖSYM YE DİĞERİ DHBT Mülakat atanmak icin orada bu ayrıntıyı kesinlikle belirtmelisin.aksi taktirde dediğin olay başınıza gelebilir.

   Cevapla
 73. Kpss ye ortaöğretim den girmiş ancak dhbt ye önlisans olarak başvuru yapılabilinir mı ? Not: ÖSYM sistemi kabul ediyor.

  Cevapla
  • Yönetici 13 Kasım 2020, 18:31

   cok ilginç cemal hocam bizde bu durumda sistem kabul etmedi.bu ileriki zamanda düzelecek cünkü önceden bu secme durumu bile yoktu.kpss ile dhbt aynı düzeyde olması gerektiğini söylüyor bize klavuzda belirtilen maddelere binaen yazdım.

   Cevapla
 74. Hocam soracak soru bırakmadınız Allah razı olsun inşAllah

  Cevapla
  • Yönetici 12 Kasım 2020, 10:35

   cansın kardeşim böyle oku canımızı ye.sizdende Rabbim razı olsun DHBT sınavında cümlemize başarılar.

   Cevapla
 75. hocam ihl mezunuyum kpss örta öğretimden dhbt ye girebilmek için belirli bir puan varmı
  yani şu kadarın üzerinde almasan girmezsin şeklinde

  Cevapla
 76. 2020 kpssye iibf mezunu olarak girdim şuan ilahiyat 4. sınıf öğrencisiyim kpssye başru yapamıyorum çünkü ‘dhbt ye gireceğiniz öğretim düzeyi zorunludur’ şeklinde uyarı veriyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Yönetici 11 Kasım 2020, 19:10

   başka bölümden mezuniyetin varmı ? kpss diye girdiğin düzeyde DHBT başvurusunu yapmana izin vermesi gerekir.Aksi takdirde tez zamanda ösym yi arayarak durumu anlat yoksa senelerin boşa gidere kardeşim.

   Cevapla
 77. Sa hocam 2020 kpss ye başvurdum fakat sınava girmedim 2019 da girmiştim 2020 dhbt ye başvurum onaylandı dhbt ye girince puanım hesaplanır mı 2019 ‘daki puanım geçerli olur mu

  Cevapla
  • Yönetici 10 Kasım 2020, 00:53

   olmaması lazım klavuzu incelemedim.velakin ösym ye bir sorun isterseniz bu sene ufak bir değişiklik olabilir.

   Cevapla
 78. 6 Kasım 2020, 15:31

  SA.BEN İLAHİYAT LİSANS 3.SINIF ÖĞRENCİSİYİM.BEN ORTAÖĞRETİM DHBTY GİREBİLİRMİYİM

  Cevapla
 79. 4 Kasım 2020, 12:31

  Selamun aleykum hocam nasılsınız ben bu sene ilahiyat son sınıf öğrencisiyim ve lisans sınavına girdim 70 aldım haziranda mezun olacam inşallah dhpty de lisans düzeyinde girecem inşallah bu sene atama olursa ocakta beni alırlarmı acaba

  Cevapla
  • Yönetici 4 Kasım 2020, 12:41

   sen terbiyeni bir topla önce.whatsapa yazdıgın son terbiyesiz mesajın ve benim bir üstte dediğimi anlayamacak edebsiz insan.sitede sordugun sorunun cevabı mevcut.

   Cevapla
 80. hocam 2018 kpss ye girdim bu sene kaçırdım ,sadece ihl mezunuyum 2020 dhbt ye girip kazanıp ,imam olabililr miyiym?

  Cevapla
 81. S.a hocam ben ilahiyat önlisas mezunuyum kpss önlisasa girdim dhbt ye kayıt yapacağım ama kpss puanının en az 60 olması gerekiyor herhalde sınav sonuçları 26 kasımda açıklanacak dhbt kayıtları 16 kasımda bitiyor nasıl olacak

  Cevapla
 82. Hocam ben önlisans ilahiyat mezunuyum aynı zamanda başka bir bölümden lisans bitirdiğim için kpss lisans sınavına girdim . Dhbt sınavı için lisans düzeyinde başvuru mu yapmam gerekiyor.

  Cevapla
 83. 2018 kpss puanım var dhbt sınavına 2020 de girsem geçerli olur mu

  Cevapla
 84. Hocam kpss lisans sınavından 58 aldım dhbtye girmek için 60 puan almak gerekiyor diye duydum şimdi dhbt sınavına giremeyecekmiyim yada ondan yüksek alsamda K.K.Ö Olunmuyor mu?

  Cevapla
  • Yönetici 23 Ekim 2020, 21:28

   bu duyumları kimler söylüyor bıktık artık biz sitemizi takip edin lütfen böyle bir durum yok.Siz yazılınıza calışın sitemizde tüm bilgiler mevcut.
   üstelik lisans öğrencisisiniz diğerlerinden bir farkınız olsun lütfen biraz sitemizi araştırın en azından.

   Cevapla
 85. Genel kültürden netim olmadığı için puan hesaplama yapılmadı,. ÖSYM yi aradım sordum dhbt sınavına girersiniz ama puanınız hesaplanmaz dediler formaliteden girmiş kendinizi denemiş olursunuz dediler. Sizin kesin Bi bilginiz varmı girebilirsiniz dediniz. Yardımcı olurmusun uz benimle iletişime geçebilir isiniz hocam lütfen

  Cevapla
  • Yönetici 22 Ekim 2020, 13:01

   gerek siteden gerekse whatsaptan bu konu hakkında bilgi verdim kardeşim dediğim gibi yap.Sen @Zehra hocaya bakma ;)

   Cevapla
 86. selamun aleykum,
  kpss lisans 2020 ye girmiştim.
  Genel Kültürden netim eksiye düştüğünden puanım hesaplanmamış, Dhbt ye giremeyecek miyim?

  Cevapla
 87. Hocam ben teknik liseden mezunum(düz) şu an lisans ilahiyat 2.sınıfım , bu dhbt için hangi kategoriden gireceğim ve kpss için ortaöğretim kpssye başvurdum nasıl olacak

  Cevapla
  • Yönetici 17 Ekim 2020, 10:35

   kpss ye ne düzeyde girerseniz DHBT yazılı sınavıda o sekılde olacak.! buna siz karar vericeksiniz

   Cevapla
 88. S.a ben normal lise bitirdim kpss ye başvurdum dhbt ye başvuru yapamazmiyim

  Cevapla
 89. 4 Ekim 2020, 20:04

  İlahiyat önlisans dan başvurmuştum bu sene açık imam hayip lise sini bitirdim lise + önlisans dan mi basvurabilirim

  Cevapla
 90. Üslubunuza dikkat edin. Posta koyar gibi cevap yazmayın! Ben diğer soruları okumak zorunda değilim sizde benim sorduğumu cevaplamak zorunda değilsiniz. Haddinizi bilin.

  Cevapla
 91. Hocam ben ilahiyat lisans mezunu bi bayanim. Kuran kursu hocaligi icin mulakata cagrlmam icin en az kac almam gerek dhbt den

  Cevapla
 92. S.a 2 yıllık ilahiyat mezunuyum kpss ye girmedim sadece dhbt ye başvurabilirmiyim

  Cevapla
 93. Lisans İlahiyat mezunuyum. Kpss genel kültür genel yeteneğe girdim dhbt yi bekliyorum. Kpss genel kültür genel yetenekten bir puan barajı varmı? Kaç alırsam dhbt ye girebiliyorum?

  Cevapla
 94. 30 Eylül 2020, 07:10

  Ben bu yıl işletme lisans düzeyinde kpss sınavına girdim. Önlisans ilahiyat mezunuyum. Dhbt sınavına başvuru hakkım var mı

  Cevapla
 95. Selamun aleykum. Iki sene önceki kpss puanıyla dhbt sınavına girilebilir mi?

  Cevapla
 96. Hocam selamun aleykum. Ben 2019 kpss ye girdim 2020 de girmedim , bu yıl ki dhbt ye girme hakkım var mı yani geçen yıl ki kpss puanım geçerli olur mu bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim

  Cevapla
 97. 2018 de imam hatip üzerinden dhbtye girdm 77 puan aldım mülakata çağrılmadım bu puanla bu seneki mülakata başvuru yapalirsin diyorlar doğrumudur acaba?

  Cevapla
 98. Merhabalar Efendim,
  Ben imamhatip lisesinden mezunum diplomam var sınava girdim üniversiteyi kazandım ama gitmedim aradan 1 sene geçti şu anda DHBT sınavına girmek istiyorum, daha önce hiç kpssye girmedim nasıl yapabilirim yani ne yapabilirim?

  Cevapla
  • Yönetici 27 Eylül 2020, 11:56

   kıymetli hocam kpss ye girmelisiniz kpss girdi iseniz DHBT yazılı sınavı ve sonrası DHBT Mülakat şeklindedir.

   Cevapla
 99. Hocam selamün aleyküm ben 2018 de KPSS ortaöğretimden girdim sınava bu senede bitirdim önlisansı
  Bu seneki KPSS ye de ön lisanstan başvurdum
  Yeni alım yapacak ekimde başvuruları var ben ön lisanstan mı başvurmam gerekiyor

  Cevapla
  • Yönetici 27 Eylül 2020, 11:36

   canım kardeşim cevabı whatsapp dan verdim mesajını anca görüyorum burdan selamlar başarılar.

   Cevapla
 100. Slm hocam meslek lisesi okudum sonra ilahiyat önlisans bitirdim 2020 dhbt sınavına girebilir miyim

  Cevapla
 101. Hocam Merhaba.Kpssye girdik güzel bi puan aldık ama ilahiyat ya da açıköğretimden ilahiyat okumadık DHBT sınavına da girdik İlla açıköğretim ilahiyat ya da ilahiyat mezunu mu olmak lazım yani imam hatip mezunuyum ama ilahiyat vb üniversite veya açıköğretim ilahiyat okumadım yani katılamaz mıyım?

  Cevapla
  • Yönetici 26 Eylül 2020, 20:24

   katılırsınız sitemizde DHBT Kategorileri VAR YAZILI VE DHBT Mülakat kategorilerine mutlaka bakınız.

   Cevapla
 102. Selamun Aleykum.Hocam diğer lisans+önlisans+normal lise çıkışlıyım. İmamlık için kontenjanımızın olmadığı söyleniyor. Ya imam hatip bitirmek gerekiyor fark dersleri vererek ya da ilitam bitirmek gerekiyorumuş,
  Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
  • Yönetici 22 Eylül 2020, 22:36

   ön lisans ilahiyat ise doğru bende şimdi ihl sine yazıldım bu konu ile ilgili sitemizde bir cok yazı mevcut

   Cevapla
 103. hocam selamun aleykum diğer lisans + ön lisans ilahiyat + imam hatip lisesi çıkışlı olmayanların durumu nedir yani diyanetin açtığı mülakat kadrolarında bu kişilere kontenjan yok mu ya da dhbt ye girebiliyorlar mı ben bu sene lisans kpss ye girdim fakat durumum tm olarak ne bilmiyorum boşada kürek çekmek istemiyorum

  Cevapla
  • Yönetici 21 Eylül 2020, 23:32

   kategoriniz gayet güzel alımda oluyor hayırlısı olsun boşa kürek cekmiyorsunuz merak etmeyin.calışmaya devam edin.

   Cevapla
 104. 20 Eylül 2020, 21:48

  selamın aleyküm hocam ben imamhatip lisesi mezunuyum ve ilahiyat 3. sınıfım. Kpss ve dhbt ye ortaöğretim düzeyinde girebilir miyim?

  Cevapla
 105. Selamun aleyküm hocam
  Dhbt için kpss den 60 almak zorunlu diye bir şey duydum böyle bir durum var mıdır.

  Cevapla
 106. Hocam İHL mezunuyum bu sene hemşirelik kazandım kpss ye de kayıt yaptım dhbt sınavına da gireceğim ama sınavı kazanırsam hem hemşirelik okuyup hem de bir cami de muezzinlik yapilabilirmi

  Cevapla
 107. Dhbt’ye girmek için kpss’den 60 alma şartı var mı

  Cevapla
 108. 18 Eylül 2020, 09:10

  memur olmak icin yas siniri yok deyince camideki arapca hocam öss ye girdim.su an ilahiyat önlisans 1.sinifi bitirdim.kpss ye kayit oldum.ve babam kore gazisiydi.sehit yakini kapsamindayim.52 yasindayim.durumumu degerlendirir misiniz.

  Cevapla
  • Yönetici 18 Eylül 2020, 10:03

   bu azim var iken hepsi olur inşallah yaş sınırı yok hocanız doğru demiş hakkınızda hayırlısı olsun.

   Cevapla
 109. Hocam selamın aleyküm. Ben lisans 4 yıllık bir bolum okuyorum son sınıfa. Geçtim ayriyeten ön lisans ilahiyat 2.sınıfa geçtim henuz mezun olamadım 2021 de olucam inşallah. Benım sormak ıstedığim ben şuan ön lisans sınavına girebılırmıyım dhbt yede aynı şekilde. Bana girsemde mezun gorunmedıgım için mulakata çağrılmıyıcagım soylendı doğru mu. Bırde ben sınavlara girsemde bu puanlarım 2 yıl. Geçeli olucak ve diğer bir sorum dhbt alımları her yıl mı oluyor yoksa sınavlar gibi 2 yılda bir mı oluyor.

  Cevapla
  • Yönetici 4 Eylül 2020, 11:12

   konuyla ilgili yorumları okumalısın.yinede kısa bir cevap kpss sınavına hangi şekilde girerseniz dhbt yazılı sınavınada o şekilde giriceksiniz.DHBT Mülakat sınavını sonra konuşuruz onlara kafa takma olurmu.Puan iki yıl gecerli.Rabbim ilmini bereketli eylesin. dua ile.

   Cevapla
 110. Ali erbaş açıklama yapmış geçen sene daha sonraki senelerde sigara içen imam olamayacak şeklinde internetten araştırın a boy boy çıkıyor çok korkuyorum valla

  Cevapla
  • Yönetici 31 Ağustos 2020, 00:50

   kardeşim ne alakası var ya onumu anlatıyorsun nasıl bir bağdaştırma yaptın ilginç sende sigarı bırak madem alınmıyorsa

 111. Hocam sigara kullanan bu sınava alınmayacakmı veyahut test gibi bişey yapılacakmı

  Cevapla
 112. Hocam düz lise kredi mi tamamladım ama imam hatip devam ediyor şuan 11.sınıfı okuyacam zorunlu yüzyüze eğitim olduğundan önümüzdeki aylarda yapılacak olan kpss veye dhbt ye girebilirmiyim

  Cevapla
 113. Merhabalar. Ben şu an lisans 3. sınıfı bitirdim 4’e geçtim. Kpss başvurumu lisanstan yaptım, önlisans için de başvuru yapabilir miyim? Yani hem lisanstan hem de önlisanstan dhbt’ye girebilir miyim?

  Cevapla
 114. SELAMUN ALEYKÜM HOCAM BEN AİHL MEZUNUYUM DHBT YE KATILMAK İSTİYORUM EK OLARAK HANGİ KPSS SINAVINA BAŞVURMAM GEREKİR?

  Cevapla
  • Yönetici 26 Ağustos 2020, 11:54

   normal kpss sınavına başvuru yapacaksınız.ek olarak diye bir şey yok arkasından DHBT sınavına başvuracaksınız.

   Cevapla
 115. Selamun aleyküm hocam. Yazıyı okudum, cevaplara da göz attım lakin kendi durumum hakkında cevap bulamadım. Ben imam hatip lisesi mezunuyum. Daha sonra matematik bölümünü okudum 4 yıllık. Geçen yıl mezun oldum. Lisans diplomamı aldım. Bu yıl lisans kpss ye kayıt yaptım. Dhbt ye gitmek istiyorum. Lisans düzeyinde mi gircem? Şu an ortaokul kpss ye kayıt yaptıramıyorum lisansa kaydım olduğu için. Cevap verirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 116. Hocam ben imam hatip okuyorum 4. Sınıf kpssye girdikten sonra bu dönem dhbtye girebilicekmiyim bu yıl iki sene geçerlilik süresi varya bunların

  Cevapla
 117. 11 Ağustos 2020, 13:03

  anlatamamışım, whatsapp’tan iletişime geçin diye yazdığınız telefon numarası benim, üyelerinizden birinden mesaj geldi

  Cevapla
 118. Selamun Aleykum Hocam, Ben İmam Hatip’i açıktan okudum şu an İlahiyat’ı örgün okuyorum, hazırlık bitti birinci sınıfa geçtim. Sınava hangi kategoride girebilirim

  Cevapla
 119. Hocam ben anadolu lisesi mezunuyum şu an İlahiyat 2. sınıfım ben dhbt ye girebilir miyim ? orta öğretim kpss ve dhbt ye girip okurken çalışmak istiyorum ben. yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 120. Kpss dr sade ve alan yeterliliğe mi gireceğiz yoksa eğitim bilimlerine de mi gireceğiz acil cevap verirseniz sevirim teşekkür ederim

  Cevapla
  • Yönetici 13 Temmuz 2020, 12:17

   lisans genel kültür genel yetenek

   Cevapla
   • Merhaba hocam, KPSS genel kültür genel yetenek sınavına gireceğim bu yıl ve sonrasında tabiki Dbht sınavına gireceğim. Hayalim olan bu mesleği inşallah hakkıyla yapabilirim hayırlısıyla atanırım. Dbht ye giriş için KPSS puan şartı var mı varsa kaçtır ?

    Cevapla
  • Hocam, ilahiyat önlisans mezunuyum, ÖSYM nin sınav takviminde sadece dhbt yazıyor 1 yada 2 diye belirtilmemiş başvuru esnasında mı seçiliyor?
   İkinci sorum da sudur:
   İki sınavda da(kpss/dhbt) onlisans kategorisinde basvuruda bulunmam lâzım doğru mu?
   (İlk kez gireceğim dhbt’ye bilgi verirseniz çok sevinirim. Rabbim râzı olsun. )

   Cevapla
   • Yönetici 2 Ağustos 2020, 15:21

    DHBT 2 BÖLÜMDEN OLUŞUR.DHBT 2 sizin yazıda belirttiğiniz şey ile ÖSYM nin belirtiği aynı değildir. 0 543 643 73 90 whatsaptan mesaj atın pazartesi günü dönüş yapacağım inşallah.Şuan alel acele yayınlayıp yanıt veriyorum.hayırlı günler

    Cevapla
    • 10 Ağustos 2020, 20:42

     merhaba, siteyle alakam olmamasına rağmen buraya benim numaram yazılmış, doğal olarak tanımadığım bir numaradan mesaj geldi. İletişim sisteminiz çalışmadığı için bu yorumun altına yazmak durumunda kaldım, numarayı kaldırır veya düzeltirseniz sevinirim. Teşekkürler

     Cevapla
     • Yönetici 10 Ağustos 2020, 23:33

      merhaba kardeşim dediğin gibi bir durum yok kimsenin numarasını kafamıza göre almayız bildirim cubuğunamı tıkladınız ne yaptınız bilmiyorum kastınız bildirimler ise sorun sizde whatsapp hattımızada kimse bize dönüş yapmadan bizde yapmayız.bildirimleri sitemizden kaldırın.sorununuz devam ederse whatpsapp butonundan detaylı tekrar bilgi verin.

    • 11 Ağustos 2020, 13:31

     hocam anlatamamışım, burda whatsapp iletişim numarası diye yazdığınız numara benim numaram. bir üyenizden mesaj geldi, onu değiştirmenizi istedim.

     Cevapla
 121. Hocam selamun aleyküm ben imamhatip lisesi mezunuyum şu an ilahiyat önlisans okuyorum ve hafızlık yapıyorum 1 yıl sonra ikiside bitecek ben şimdi kpss ve dhpt ye hangi alandan başvuru yapacagım puanım iyi gelirse 1 yıl bekletebilirmiyim mezun olunca yani kuran kursu ögreticisi olmak için

  Cevapla
 122. Selamunaleykum hocam kkö için hangi sınavdan iyi bir puan almalıyım kpss mi dhbt mı?

  Cevapla
 123. 6 Temmuz 2020, 18:52

  Sa hocam dhbt ile alakalı bi sorum olacaktı Bendeniz hafizim aynı zamanda matematik öğretmenliği mezunuyum fakat imam yada müezzin olmak istiyorum 2019 lisans kpss ye girdim 88 puan aldım aynı zamanda aöf önlisans ilahiyat okuyorum 2020 de mezun oluyorum 2020 dhbt ye girebilmem için tekrardan 2020 lisans kpss ye girmem gerekli mi yoksa 2019 puanıyla 2020 dhbt ye başvuru hakkım var mı

  Cevapla
 124. selamun aleykum acil dönüş yaparsanız çok sevinirim ben imam hatip mezunuyum ama önlisans çocukgelişimi mezunuyumda ayrıca dhbtye girme hakkım düşüyor mu lütfen acil bilgilendirebilir misiniz :(

  Cevapla
  • Yönetici 1 Temmuz 2020, 23:16

   canım kardeşim hepsi sitede olmakla beraber,sorunuza yanıt olarak tekrar yazayım.DHBT Sınavına mutlaka girin düşme diye bir şey söz konusu değil.

   Cevapla
 125. selamun aleykum
  ben ilahiyat 3.sinifa geçtim imam hatip mezunu değilim anadolu lisesi mezunuyum ve hafızım dhpt sınavına girebilir mıyım
  lisans mi önlisans mi ?

  Cevapla
 126. Selamun aleykum hocam
  İlahiyat 3. sınıf öğrencisiyim yani 2021’de mezun olacağım. aralıktaki dhbt sınavına girmek için 2020 kpss’ye de girmem gerekiyor mu? Ayrıca mezun olmadığım için lisans KPSS’ sine ye girebiliyor muyum?
  DHBT iki yılda bir yapıldığı için seneye 2021 kpss’si ve 2020 dhbt puanıyla mı atama yapılacak?
  Yardımcı olursanız memnun olurum.

  Cevapla
 127. Selamun aleykum hocam.
  Whatsap grubunuz var mi ? Varsa beni de ekleyebilir misiniz ? Allah razı olsun insaallah.
  05316132866

  Cevapla
 128. Selamlar. Ben ilahiyat 3.sınıf öğrencisiyim, önümüzdeki dhbt sınavına ön lisans olarak mı yoksa lisans olarak mı girmem gerekiyor. İlk mülakat alımında lisans olarak girme imkanım olur mu?

  Cevapla
  • Yönetici 15 Haziran 2020, 23:21

   sizin okulu bitirmeniz ve mülakatın ne zaman yapılacağına bağlı bu durum biraz.Bence lisans olarak girin DHBT yazılı sınava

   Cevapla
 129. Selamün aleyküm hocam 29.07.1985 doğumluyum. 2020 yılında yapılacak DHBT sınavına girebiliyormuyum yoksa yaşa mı takılıyorum

  Cevapla
 130. hocam ben 2019 da kpss ye girmiştim. bu sene aralık ta olacak dhbt için tekrar kpss ye girmem gerekiyor mu yoksa 2019 da girdiğim kpss geçerli olur mu ?

  Cevapla
 131. 10 Haziran 2020, 20:11

  selamun aleyküm hocam açıköğretim imam hatip lisesi okuyorum önümüzdeki sene 2021 de bitiyor normalde lisans mezunuyum bu aralıktaki dhbt sınavına başvursam girebilir miyim ?

  Cevapla
  • Yönetici 11 Haziran 2020, 02:13

   sorunuza whatsaptan yanıt vermekle birlikte tekrardan burdan yazalım.KPSS + DHBT Yazılı sınavlara Lisans olarak giriceksiniz.DHBT Mülakata göre kategorinize göre giriceksiniz.

   Cevapla
  • surekli aynı bildiriler geliyor sürekli

   Cevapla
   • Yönetici 13 Temmuz 2020, 14:15

    Yapıcak birşey yok bildirimlerimizi iptal edün hiç gelmesin. Whatsapp a sürekli aynı sorular geliyor. İster istemez hala okumayanlar var bizde memnun değiliz ama bıktık aynı sorulardan en azından tekrar okumayanlar icin paylaşım yapıyoruz. Sitemizi takip edenler ve bilgi sahibi olanlar bizi biraz anlayışla karşılasın ?

    Cevapla
 132. 7 Haziran 2020, 20:40

  Selamunaleykum hocam ben imam hatip mezunuyum ilahiyat 3.sıniftayım lisans Kpss ve Dhbt ye girebiliyorum ama mulakatın lisans bitmesine 4,5 ay kala olma ihtimali var mulakatta lisans diplomamı isterlermi eğer isterlerse 4 yıllık ilahiyat okuyanların 2.sınıfa geçtiklerinde önlisanstan başvurabilirler diye bir haber okudum bu durumda Kpss ve dhbt ye önlisanstan mı başvurmam gerekiyor? Simdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Yönetici 8 Haziran 2020, 14:24

   ihtimallerle iş yapmayın.Eğer biticek ise ilahiyat lisans kesinlikle ilahiyat lisans olarak girmenizi tavsiye ederim kıymetli kardeşim.

   Cevapla
 133. Hocam ben önlisans ilahiyat 1. Sınıf okuyorum ve imam hatip lisesi mezunuyum 2020 kpss ve dhbt sınavına önlisantan mı gireceğim yoksa ortaöğretimden mi ?
  Önlisans ilahiyat tan 2021 haziranda mezunum inşallah

  Cevapla
  • Yönetici 1 Haziran 2020, 20:58

   İkisinden de girebilirsiniz secim size ait hocam.

   Cevapla
   • Selamın aleyküm hocam ben diğer lisans + ilahiyat önlisans mezunuyum sınava lisans düzeyinden gireceğim ama atamalarda hangi kategoride geziçiyorum anlamadım lisans olarak mı atanıcam.

    Cevapla
    • Yönetici 4 Haziran 2020, 14:47

     hayır dhbt mülakat sınavına ön lisans ilahiyatkategorisini secmelisiniz.DHBT Mülakata kategorileri sitemizde mevcut sizde İHL cıkışlı değilsiniz hakkımız yenmekte.bu konuda yazımı okuyun CİMERE şikayette bulunuyoruz.

     Cevapla
 134. hocam selamun aleyküm ben ilahiyat 4. sınıfım haziran ayında mezun oluyorum inşallah. dhpt sınavı için hangi yolları izlemem gerekiyor lisans kpss den kaç almam gerekir dhpt ye başvurabilmek için. yardımcı olur musunuz hocam.

  Cevapla
 135. Hocam selamün aleyküm ben önlisans ilahiyat 1. Sınıfım bunun dışında diğer lisans 3. Sınıf okuyorum hocam ben lisanstan kpssye girersem eğer alım olduğu zaman lisanstan kpss ve dhbt ye girdiğim için lisanstanda mezun olmam gerekirmi yoksa önlisanstan mezun olmam yeterli midir

  Cevapla
  • Yönetici 25 Mayıs 2020, 22:05

   ön lisanstan girmenizi tavsiye ederim.tabi lisanstan alım nası olur bilmemekle birlikte kpss ve dhbt yazılısı aynı düzlemde olur.yani kpss hangi şekilde girerseniz.ön lisanstan mezun olmanız yeterli cünkü dhbt mülakat sınavında da kategorinize göre gireceksiniz.orada dhbt ön lisans olarak girceksiniz mülakata her halukarda.bu bağlamda ön lisanstan girmek daha avantajlı hem lisans soruları daha ağır hemde aldığınız eğitim zaten ön lisans modunda yazılıyada tavsiyem ön lisans olması ben şuan lisans mezunuyum misal bu konuda ön lisans ilahiyat var ama yazılıya lisans gireceğim mecbur. siz mezun olmadınız ön lisans kesinlikle tavsiyem tabi buna siz karar vericeksiniz.başarılar.

   Cevapla
 136. Hocam selamun aleykum imam hatip menzunuyum ilk önce kpss ye mi girmek gerekiyor kpss tarihi hakkinda bilgi verir misiniz ? Suan dhbt 27 aralik die gosteriyo
  Kpssnin hangi sinavina gircem ?

  Cevapla
 137. Kpss başvurusu yaparken DHBT ye gireceğimizi söylüyor muyuz? Zira önceki sınavlarda belirtmiştim 1kere. Bu sene lisans mezunu olarak gireceğim

  Cevapla
 138. hocam ben 4 yıllık ibf mezunuyum. bu yıl da ilahiyat önlisans bitiyor. dgs ye girip ilahiyatı 4 yıllığa tamamlayabilir miyim. önceden lisans diplomamın olması sorun olur mu?

  Cevapla
 139. Düz lise+ 4yıllık iibf mezunuyum. Şuan AÖF ilahiyat 2 yıllık okuyorum. Bu yıl mezunum.
  Ben dhbt sınavına başvurmak için öncesinde ki kpss ye 2020 lisans mi önlisans olarak mi başvurmalıyım?
  Dhbt sınavına hangi alanda başvuracak ? Ne yapmalıyım. Yardımcı olabilir misiniz ?

  Cevapla
  • Yönetici 7 Mayıs 2020, 16:26

   DHBT yazılıya KPSS sınavına hangi düzeyde girerseniz o şekilde olacak ve siz yazılı sınava 4 yıllık mezun olduğunuz için Lisans giriceksiniz.

   Cevapla
 140. 19 Nisan 2020, 14:14

  Hocam ama anadolu lisesi mezunuyum. Ilahiyat onlisanstan bu sene mezun olunca diyelim alim yaptılar başvuru yapabiliyorum öyle mi?

  Cevapla
  • Yönetici 19 Nisan 2020, 14:25

   bana bunu böyle söylemediniz kardeşim.ihl ve dengi okul olmalı aynı zamanda mezun olsanızda giremezsiniz başvuru yapamazsınız.orta ögretimden girmişiniz ihl ve değil.olmaz.

   Cevapla
 141. 19 Nisan 2020, 14:05

  Selamun aleykum hocam.suan önlisans son sınıftayım mezun olacağım inşallah.2018 de kpss dhbt ortaöğretim sınavına girdim 70 aldim. Mezun olduktan sonra alim yapılırsa bu puanla başvuru yapma imkanım olur mu? Allah razı olsun

  Cevapla
  • Yönetici 19 Nisan 2020, 14:11

   2018 in puanı ile alım bi ihtimal korona kalkarsa.alım olursa başvuru yapabilirsiniz.

   Cevapla
   • Selamünaleyküm Hocam, ben 2018’de dhbt den 73 puan aldım. Ortaöğretim düzeyinden girmiştim sınava. Şu an hafızlık belgem var ve önlisans bahar dönemi 1.sınıfım. Ben bu sene dhbt’ye başvuru yaparken ihl+hafız olarak mı yoksa önlisans+hafız olarak mı başvuru yapacağım?
    Çünkü başvuru sürecinde ben önlisans son sınıf güz döneminde olacağım ne yapmam lazım?
    Bi de 4 – 6 yaş sertifika zorunlu diyorlar doğru mu?

    Cevapla
    • Yönetici 6 Mayıs 2020, 23:06

     Bi de 4 – 6 yaş sertifika zorunlu diyorlar doğru mu? bu doğru değil şuan için ama diğer sorunuz için ihl+ön lisans+hafız olarak girerseniz cok büyük ihtimalle kazanma durumunuz var kpss ye hangi durumda girerseniz DHBT yazılıya da o şekilde girersiniz sınava.başarılar.

     Cevapla
     • Sağolun Hocam, hakkınızı helal edin zamanınızı alıyorum soru sorarak ama ben ortaöğretim mezunu olarak sınava gireceğim diye ortaöğretim ihl konularının bi çoğunu bitirdim. 2020 dhbt ye ihl +hafız olarak girersem çok daha fazla soru yapacağımı düşünüyorum. Önlisans olarak başvuru yapsam dhbt den sonra mülakata kadar mezun olamazsam (mezun olmazsam mülakata giremiyormuşum)
      bi sonraki alımı beklemek istemiyorum.
      Ama başvuru yaparken de önlisans son sınıf olacağımdan dolayı dhbt’ye ortaöğretimden başvuru yapsam kabul ederler mi atanabilir miyim?
      Siz ne önerirsiniz Hocam önlisans derslerine çalışmaya başlayıp önlisans +hafız +ihl olarak mı sınava başvuru yapmalıyım, yoksa eğer sadece ihl+hafız olarak başvuru yapmalıyım?

     • Yönetici 7 Mayıs 2020, 16:25

      kabul ederler hocam

    • Selamun aleyküm benim bir sorum olucaktı ben ön lisans ilahiyat 1.sınıfm ve diğer lisansta 3. sınıf başka bir bölüm okuyorum. Ben diğer lisans+ önlisanstan başvuru yaparsam eğer mülakata kadar iki bölümden de mezun olmam gerekirmi yoksa sadece ön lisans yeterlimidir

     Cevapla
     • Yönetici 14 Mayıs 2020, 21:14

      mezun olmanız ve diplomalar elinizde olması gerekir hocam.dikkatli başvuru yapın.

 142. Merhabalar. İslami ilimler 4. Sınıf öğrencisiyim. Ancak okulum bir yıl uzadığı için 2021’de mezun olacağım. 2020 KPSS ve 2020 DHBT sınavına lisans kategorisinden mi gireceğim? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Yönetici 16 Nisan 2020, 23:04

   kpss başvurusunu lisans üzerinden yapma hakkı tanınmış ise evet lisanstan giriceksiniz.

   Cevapla
 143. merhaba 2016 lise mezunuyum dhbt sınavına girebilir miyim

  Cevapla
 144. Merhaba ortaöğretim kpss ye giricem dhbt ile beraber kuran kursu öğreticisi olmak için kpss den 80 alsam mülakata cagrilirmiyim

  Cevapla
  • Yönetici 12 Nisan 2020, 13:15

   güzel bir alım olursa çağırılırsınız.alım sayısına bağlı hocam başarılar.

   Cevapla
 145. 8 Nisan 2020, 00:02

  Selam aleykum hocam ben dhbtye girmek istiyorum imhatip lise mezunuyum ben hangi kpss ye gircem tarih belli mi bide dhbtnin tarihi bana yardımcı olursanız çok memnun olurum kafam cok karışık her bir sitede tarihler farkli lütfen hocam beni aydinlatin allah razi olsun insallah

  Cevapla
  • Yönetici 11 Nisan 2020, 03:01

   aleykümselam DHBT sınavına elbette girin.Tarihler Korona vürüsü nedeni ile değişmekte.DHBT Haberleri bölümünde en son güncel tarih mevcut ÖSYM’nin sitesinden de bakabilirsiniz.şimdiden panik yapmayın.sakin kafanızıda hic karıştırmayın.

   Cevapla
 146. Selamünaleyküm hocam ben İslami İlimler 3. Sınıf öğrencisiyim bu sene kpss lisans ve DİKAB alan sınavına girebilir miyim? Aynı zamanda iki yıllık bir bölümden de mezunum siz ne önerirsiniz ön lisansa mı gireyim ya da Lisansa girebiliyorsam lisans kpss ye mi girmeliyim? Ne tavsiye edersiniz hocam. Şimdiden Allah razı olsun

  Cevapla
  • Yönetici 28 Mart 2020, 11:51

   aleykümselam kıymetli kardeşim.Kpss hangi branşta giricekseniz DHBT sınavınada o şekilde girebilirsiniz.ama atanma durumu ve mülakat durumu olduğunda
   mezuniyet yani diplomaınızı isterler.bence diplomanız hangisinden varsa ondan girin.

   Cevapla
 147. HOCAM HAYIRLI GÜNLER.BEN 4 YILLIK TARİH BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.YILLAR SONRA 2 YILLIK İLAHİYAT ÖN LİSANSI BİTİRDİM.AYNI ZAMANDA BİR KAMU KURUMUNDA MEMURUM.FAKAT İMAM HATİP OLMA İSTEĞİM OLDUKÇA FAZLA.BEN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?

  Cevapla
  • Yönetici 25 Mart 2020, 11:45

   kpss ve dhbt sınavlarına girmelisiniz.kadrolu memursanız kurumdan kuruma atama olduğu zaman mutlaka başvurmalsınız.

   Cevapla
 148. 29 Şubat 2020, 11:56

  Tamam hocam,ben teşekkür ederim.

  Cevapla
 149. 28 Şubat 2020, 21:19

  Hocam selamlar.Benim nakil ile ilgili bir sorum olacaktı.

  Diyelim müezzin olarak atandım,aradan kaç yıl geçtikten sonra nakil hakkı olabiliyor acaba ve nakil için ne yapılır,sınava mı giriliyor,nasıl yürüyor yani bu işler bir bilginiz var mı?

  Ben nasip olurda müezzin olursam kendi memleketime geri dönmeyi çok istiyorum,30 yaşındayım,dogma,büyüme Tokat/Turhallıyım.Kendi memleketimde bi camide müezzin açıgı olursa dönmek isterim,memleketine nakil yapmama gibi bir kural yok degil mi?

  Cevapla
 150. İşte bizim katagoride 60 kişi alsalar olur mu olsa 74den 70 inermi

  Cevapla
 151. Selamun aleyküm hocam dhbt puanım 70.200 2.alımda müezzinlik gelirmi

  Cevapla
 152. 13 Ocak 2020, 14:45

  Hocam ben O.Türkcesi dersinden Vize:45 Final:55 aldım,ortalamam 53(sınıf geçme notu 60) ve karşısında F3 ile kaldı yazıyor.Peki bana şimdi bütünleme sınavına girme hakkı verilmiyecek mi yani?

  Cevapla
 153. 28 Aralık 2019, 11:45

  Dualarım sizinle.Allah yardımcınız olsun,inşallah istediginiz yere gelirsiniz.Allah saglık ve huzur versin.

  Cevapla
  • Selamun Aleykum ben şuan 11. Sınıf ihl öğrencisiyim 2020 Kpss dhbt sınav tarihinde 12. Sınıfı oluyor olacağım sınava ortaöğretim olarak girebilir miyim. Sınav puanı 2 yıl geçerli olduğu için girilebilir yazıyor ama size de bir sormak istedim.

   Cevapla
   • Yönetici 3 Şubat 2020, 09:55

    sınava girebilirsin güzel kardeşim hatta gir sınava

    Cevapla
   • Selamunaleykum kardesim ben ihl mezunuyum artı haziranda da lisans ilahiyat bitireceğim benim kazanma ihtimalim nedir sizce birde kuran kursu öğreticisi olmak için 4 6 yaş cocuk geldiim sertifikası isteniyormuş internette boyle seyler dolanıyor doğruluk payı nedir sizce ?

    Cevapla
 154. 27 Aralık 2019, 16:44

  Selamün Aleyküm .Soracagım soruyla ilgili bi başlık bulamadım,ben de buradan sorayım dedim:)Hocam daha önce sizle burada konuşmuştuk siz de benim gibi sınavsız ilitama başladıgınızı söylemiştiniz,ben de o yüzden bu konuda belki bi bilginiz vardır diye düşündüm.

  Soruma gelirsek:Ben sınavsız ilitama E Devlet üzerinden kayıt oldugumdan dolayı üniversiteye gidip ÖGRENCİ BELGESİni almadım.Şimdi maddelere baktım sınavda TC,Sınav giriş belgesi ve de ögrenci belgesi yanımızda getirmemizi istiyorlar.Benim ayrıca Sınav Giriş Belgesinde fotograf çıkmamış,görünmüyor.Acaba TC ve bu fotografsız Sınava Giriş Belgesi ile sınava gitsem ve ÖGRENCİ BELGESİni götürmezsem sınavda bi sıkıntı olur mu?Ben aslında bu soruyu üniversiteyi arayıp sordum fotosuz Sınav Giriş Belgesi ve TC ile sınava girebilirsin,ögrenci belgesi olmasa da olur dediler.Ama ben yine de içim daha rahat etsin diye teyit amaçlı birde size sorayım dedim:)

  Anlamadıgım 2 şey var,madem bu Ögrenci Belgesi sıanvda yanında getirmek şart degil o zaman nedne olmalı diye yazmışlar.Diger mevzuda bende foto neden çıkmadı acaba?Güncel degil desem daha 3 ay önce kayıt oldum,haftada bir falan mı güncellemeliydim acaba.

  Cevapla
  • Yönetici 27 Aralık 2019, 22:33

   kıymetli kardeşim pek yanıt bulamadığım için mesajlarına yanıt veremiyorum.takipte olman güzel fırsat buldukca istişare edeceğiz.ama biraz zor gibi görünüyor.Epey sıkıntılarımız var dua beklerim senden.

   Cevapla
 155. Düz lise, ilahiyat dışı fen fakultesi farklı bir 4 yıllık bölümden mezunum. Önlisans ilahiyat okuyorum…
  Lisans kpss ye girecegim. Dhbt nin onlisans sınavına girebir miyim?

  Cevapla
 156. Iyi gunler ben lisans isletme mezunuyum.ilahiyat on lisans okuyorum .ilahiyattan atanabilmem mumkun mudur on lisans olarak.lutfen cevaplayin.

  Cevapla
  • Yönetici 21 Aralık 2019, 21:17

   dhbt yazılı sınavına lisans olarak giriceksiniz.ön lisan mezunu iseniz dhbt mülakattan ilgili kategoride sınava girer ve atanırsınız.

   Cevapla
 157. 6 Aralık 2019, 17:16

  Hocam sizden alıntı yapamadım buradan ayrı mesaj halinde cevap veriyim:)Hatırladım sizle daha önce de başka bir zaman buradan konuşmuştuk,İLİTAM a ben de başvuracagım demiştiniz:)İyi sevindim bu müjdeli haberinize,dünden belli içime bir kurt düşmüştü.Fıkın hocamız canlı derste dmişti ki size de haksızlık oldu biliyorum dedi bu AYM kararını kastederek,demek ki hocamız yanlış anladı meseleyi,o 2018 ve 2019 ları da kapsar zannetti heralde.Yani bende mantiken düşündüm ilke geregi kanunlar geriye işlemez,e bizde para yatırmışız,sınava girmişiz(vize).

  Diger yazdıgınız kısma gelirsek,ben DİGER LİSANS+İLAHİYAT ÖN LİSANS mezunuyum:)Biliyorsunuz kurallar geregi saçma bir şekilde İLAHİYAT LİSANS diplomamız olmadıgı halde DHBT yazılı sınavına LİSANS alanından giriyoruz.Bi düzeltmediler gitti şu işi.Bu da yetmedi işte bildiginiz üzre daha DİGER LİSANS+İLAHİYAT ÖN LİSANS olanları sözlü mülakata da çagırmıyorla,imam hatip mezunlugu da isiyorlar paşalarımız…Ben de işte arkadaşımın tavsiyesi üzerine sınavsız İLİTAM a başvurdum.inşallah sizde,ben de mezun oluruz:)

  Hocam bu arada twitter dan beni ekliyebilirmisiniz acaba,arada orada konuşuruz.Whatsabım yok malesef,facebook ta yok,twitterim de yoktu da bir iş dolasıyla açmak zorunda kalmıştım.Bu sosyal medyadan nedense hazzetmedim pek.Dilerseniz ben twitter adresimi veriyim,siz beni eklerseiniz.Adresim:GSEmre60

  Cevapla
 158. 5 Aralık 2019, 19:22

  Selamün Aleyküm.Hocam ben 2014 yılında İlahiyat Ön Lisans mezunu oldum.Bu sene de diploma puanı ile sınavsız İlitama başvurdum ve kazandım.Daha sonra Anayasa Mahkemesi Sınavsız İlitam ı iptal ettigini duyduk ama bu iptal etme bizim başvurumuzu yapmamızdan ve para yatırmamızdan sonra oldu.Şimdi bu degişiklik acaba 2019 sonrası için mi geçerlidir yoksa bizi baglar mı?

  Cevapla
  • Yönetici 6 Aralık 2019, 01:08

   bağlamaz kormayın bizde öyle yaptık sıkıntı yok yani ;) ama siz lisans olarak değil lisansınız yoksa daha ön lisans olarak sınava giriceksiniz.

   Cevapla
 159. 2020 dhbt başvuruları ne zaman

  Cevapla
 160. S.a düz lise mezunuyum hafızlık belgem var müezzinlik için dhbt ye girebilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 16 Ekim 2019, 23:51

   Girseniz bile atanamazsınız ilahiyat ön lisans ilahiyat imam hatip okullarından bir tanesinden mezun olmanız gerekir.

   Cevapla
   • selamın aleyküm hocam. İlahiyat 3.sınıfım şuan 2020 dhbt ye gitmek istiyorum çünkü mezun olduğum sene sınav yok şuan hangi bölümden girebilirim dhbt ye ihl mezunuyum orta öğretimden mi yoksa önlisans mi yoksa lisans mi anlayamadım pek şimdiden teşekkürler

    Cevapla
 161. Selamûn aleykûm hocam size zahmet bu soruyu-sorunu çözmeye yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Ders çalışamıyorum hedef var ama (diyanette görev almak )hedefe giden yoldan emin değilim .
  Şuan 3.Sınıf ilahiyattayım ve meslek lisesi çıkışlıyım
  DHBT 2020’de gelecek sene ben 4.Sınıf olacağım o zaman
  İmam hatip felan okumamışım okul bitmeyene kadar da diploma vermezler . Bu durumlar göz önüne alındığında son sınıfta DHBT ye girebilir miyim acaba
  Bir de KPSS ye girebilir miyim DHBT için bir de girsem hangi düzeyde girebilirim lisans düzeyinde son sınıfta girebilir miyim acaba diploma kaç ay sonra verilir son sınıf olacağım için.
  Bu sorum çözülmediği için sıkıntı olmuş içimde ders çalışamıyorum yardımcı olun lütfen Allah rızası için

  Cevapla
 162. Ben 2 yıllık ilahiyat mezunuyum ama lisede imam hatip okumadım meslek lisesi dhbt sınavına girebilirim degilmi imam hatip li şartı yok degilmi

  Cevapla
 163. 2020 dhbt sınavı ne zaman belli olacak

  Cevapla
 164. Hayırlı günler. Ben imam hatip mezunuyum ama kamu yönetimi 2. Sınıfım ben kpss sınavına lise mi yoksa önlisansdan mı giricem

  Cevapla
 165. Selamünaleyküm Hocam. Bu sene DHBT sınavına hazırlanacağım. Daha önce benim yoruma DHBT kitabı almayın diye uyarıda bulunmuşsunuz. Peki, DHBT sınavına nasıl hazırlanayım? Tavsiyeleriniz nelerdir ?

  Cevapla
  • Yönetici 24 Eylül 2019, 09:44

   Bu konuda bir cok yazımız var hocam sitemizde. Dediklerimizi uyguladığınız zaman güzel sonuclar alıcaksınız inşallah

   Cevapla
  • Selamunaleykum kardesim bende bir soru sormak istiyorum ihl mezunuyum artı haziran ayında da 4 yıllık ilahiyat mezunu olacağım kuran kursu öğreticisi olmak için 4 6 yaş egitim sertifikası şartmış diye birseyler dönüyor internette doğruluk payı var mi acaba birde benim kuran kursi öğreticisi olma ihtimalim yuksek midir acaba?

   Cevapla
 166. Selamun aleykum hocam ben bu sene lisans ilahiyat. 2.sınıfım eğer altan ders birakmazaam 2020 deki kpss/dhbt sınavına girip yeterli puan alırsam atanirmiyim?teşekkürler?(düz lise mezunuyum)

  Cevapla
  • Yönetici 20 Eylül 2019, 11:17

   dhbt sınavına ön lisans olarak girin. Dhbt mülakat sınavını kazandıktan sonra atanmak icin diploma şart. Ozamana kadar bitirirseniz atama işlemi olur başarılar.

   Cevapla
 167. Selamün aleyküm hocam en iyi ilahiyat neresi eğitim açısindan şimdiden Allah razı olsun.

  Cevapla
  • Yönetici 5 Eylül 2019, 10:24

   Hepsi güzeldir ankara İstanbul samsun başlıcalarıdır. Hayırlısı olsun sizin adınıza…

   Cevapla
 168. Lise mezunü Aihl mezunu olarak atanmak mümkünmü ima olarak kaç puan almamız gerekir .

  Cevapla
 169. Selamün Aleyküm bir sorum olcaktıda imam hatip lisesinden mezun olmuş birisi vekil imamlık yapabilirmi yada lisans ilahiyat okumak daha avantajmı katar teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • Yönetici 5 Eylül 2019, 10:22

   Yapabilir ama mutlaka dhbt sınavına girmeniz gerekli.

   Cevapla
  • Hayırlı günler ben ihl mezunuyum.şuan ilahiyat 3. Sınıf okuyorum. Önlisanstan sınava girip ilk alımda atanabilirmiyim. Ya da ortaöğretime girmek mi mantıklı .ilk atamada atanmak istihorum hangisinden girmelihim teşekürler.

   Cevapla
   • Yönetici 2 Mart 2020, 20:59

    ön lisans diploman var ise dedin gibi olur diğer türlü orta öğretim mi lisansmı okulunun bitmesine göre sen karar vermelisin hocam

    Cevapla
 170. Aynen onu sormuştum ama bazı yerlerde b kadro olarak okudum. :( öğretmenlik mesleği genelde a kadro oluyordu bende şaşırdım. Sınava çalışıcam da ona göre kpss kitabı alacaktım. İki kadroda da ortak mıdır genel kültür genel yetenek?

  Cevapla
  • Yönetici 31 Ağustos 2019, 21:32

   tahminen evet hocam :) Başarılar dilerim sizlere.ben epeydir ilgilenemediğim icin geri kaldık biraz bu konularda….

   Cevapla
 171. Cevabınız için çok teşekkürler son bir sorum olacaktı kpss lisans sınavı bizler için a grubu mu b kadro mu? Genel yetenek genel kültür ortak sanırım ama yinede sormak istedim.

  Cevapla
 172. 30 Ağustos 2019, 15:16

  Kuran kursu öğreticisi olmanın başka yolu yok mu dhbt ye girmek şart mı?
  Çünkü konuları çok ağır dhbt nin lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 173. Merhabalar biliyorum sorulmuştur belki ama hala anlayamadım sormak istedim. Lisans tarih bölümünü bitirdim. Ayrıca imam hatip lisesi mezunuyum. Sınava başvuru yaparken LİSANS KPSS ne gircem buraya kadar tamam. Dhbt ye başvuru yaparken ORTAÖĞRETİM dhbt mi yoksa lisans dhbt mi başvuru yapmam lazım? Çünkü kpss sınavı lisans olunca dhbt ortaöğretim düzeyinde giremem diye düşündüm emin olamadım. Uzun oldu kusura bakmayın…

  Cevapla
  • Yönetici 29 Ağustos 2019, 18:00

   DHBT sınavına KPSS de hangi mezuniyete göre girdi iseniz DHBT Sınavınada aynı şekilde giriceksiniz yazılı sınav kpss ve dhbt ‘de lisans olacak.DHBT Mülakat sınavında farklı yapıcaksınız.başarılar dileriz.

   Cevapla
 174. ilahiyat okumadan sadece imamhatip lisesi mezunu olarak dhbt sınavına girsem atanabilir miyim?

  Cevapla
  • Yönetici 27 Ağustos 2019, 11:34

   Cok zor ama imkansız değil. Bayanlar için ön lisans bile yetersiz.lisanstan ilahiyat bitirmek daha yararlı ve avantajlı. Başarılar dileriz.

   Cevapla
 175. Aof ilahiyat son sınıftayım 2 yıllık. 2020 lisans kpss sine girebilirim(mezun olmadım özellikle onlisansa da girebileyim diye) dhbt sinavina girmek istiyorum.ilahiyat 2 yıllık olduğu icin kpss ile dhbt ye 2 yıllık olarak mi başvuru yapmalıyım
  .kafam çok karıştı aydınlatabilecek birisi varsa cvp verebilir mi lütfen

  Cevapla
  • Yönetici 14 Ağustos 2019, 12:00

   mezun veya mezun olma durumundakiler girebilir.siz iki yıllık ön lisans ilahiyat olarak dhbt sınavına girin velakin dhbt mülakat sınavında mezun olup diploma almanız şart atanmak icin.

   Cevapla
 176. 2020 dhbt ne zaman

  Cevapla
 177. 2020 kpss ve dhbt ye ne zaman çalışmalıyım

  Cevapla
 178. 2020 dhbt için hangi kitaplara çalışmalıyım

  Cevapla
  • Yönetici 12 Ağustos 2019, 22:26

   bu konu ile ilgili sitemizde dhbt kitapları ve dhbt tavsiyeleri diye arama yaparsanız ilgili sonucları göreceksiniz.