DHBT Yazılı ve DHBT Mülakatlarındaki Adaletsizliği Cimere Bildiriyoruz !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DHBT Dersleri olarak kanayan adaletsizliği Ülkemizin en etkili kurumuna göndermeye karar verdik.

Daha öncede böyle bir kampanya başlattık ama yine kimseden ses çıkmadı. Bu durumun mağdurları bu başlıktaki yolları seyretsinler tekrar tekrar aynı şekilde cevap vermek oldukça bizi yoruyor.

Aramızda malesef Teknolojiyi kullanmayan aman yazmayalım başkası uğraşsın diyenler var.

Mağdur olanlar sizlere sesleniyoruz evet sizlere hepiniz mağdur iseniz ülkemizin karar merci olan cimere Şikayetlerimizi iletmesini ve gerekirse bu konuda çözüm olmazsa Sayın Cumhurbaşkanımıza bir şekilde ulaşıp bu konudaki adaletsizliği ve giderilmesi gereken eksik yerleri söyleyeceğiz.

Son zamanlarda gerek normal yaşantımın yoğunluğu gerek dünya meşgaleleri ve bir takım olaylardan dolayı bu konularda şahsımız adına bizlerde sessiz kaldık.

Bazı konuları da Cumhurbaşkanımıza bir dosya gönderme niyetinde olduğumuz gibi bu konuyuda dahil etme kararı aldık.(Diyanetteki Adaletsizlik-Haksız Yere Görevden Almalar)

DHBT Mağduriyeti kimse yaşamamalı daha önce eksik gördüğümüz bu konu ile alakalı bilgileri sitemizde başlıklar halinde her fırsatta açmıştık. Adil bir sınav sistemi olması gerekiyor.

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

DHBT Yazılı Sınav Sisteminde Öncelikli Olarak Düzeltilmesi Gereken En Önemli Sorun

1-Mezunlar Kpss’ye hangi düzeyde girerlerse DHBT Sınavınada o düzeyde girmeleri : Başından beri senelerdir hatalı bir uygulama bireyler Diğer Lisans’dan mezun olanların en çok canları yandıkları ve keşke mezun olmsaydık demeleri.

Evet kişi İHL lisesi ve ya Ön Lisans ilahiyat okumuş bunun yanı sıra da DİĞER Lisans Mezunu bu kişi doğal olarak KPSS sınavına mezuniyetine göre Lisans olarak girmektedir. 

Peki buraya kadar güzelde DHBT ( Din Hizmetleri Alan Bilgisi) Testi Sınavına sistemdeki maddeden dolayı Neden Lisans olarak girmekte.

Belki kişi sadece İHL veya Ön Lisans okudu ?

Bu kişi Lisans düzeyinde eğitim almamasına rağmen KPSS sınavına Lisans olarak girmesinden dolayı DHBT yazılı sınavına neden Lisans olarak girmek zorunda ?

Sizce burada bir adalet söz konusu mu ?

[better-ads type=”banner” banner=”8655″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

DHBT Mülakat Sınavında Sisteminde Öncelikli Olarak Düzeltilmesi Gereken En Önemli Sorun

1- DHBT Sınav Kategorisi İHL şartı :  İmam Hatip Lisesi okumak her ne kadar bir ayrıcalıkta olsa DHBT Mülakat sınavında kişinin Kuran Kursu Öğretici , İmam Hatiplik ve Müezzinlik bilgileri zaten Mülakat yolu ile ölçülmekte ve buradaki yetkililer işin ehli hocalar ve bunun neticesinde bir puanlama yapmaktalar.

Seneler öncesi yaşı geçmiş farklı meşgaleleri olan veya bir şekilde İHL okuyamamış olanlar aramızda var bunlardan bir tanesi de benim hatta 20 yaşında Kuran Kursuna giderek Kuranı öğrenen biri olup atanmış birisi olarak bunu yazıyorum ve önceden açıktan okuma diye bir şey bu kadar yaygın değildi yine  bulunduğum yerde bile imam hatip lisesi 2007 yılında açılmıştı.

Kuran Kursu için Kütahya Bölge Yatılı Kuran Kursuna geldim mevcut memleketimden ayrılıp 500 Km uzaklıkta bir yer.

[better-ads type=”banner” banner=”8866″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Bu ve benzeri sebeplerden okuyamadık hızlandırılmış eğitim 2 yıl açıktan oda sayı olması durumunda bu konuda MEB’E şikayet ve öneride bulundum ama netice alamadım.

Aramızda bu mağduriyeti bir şekilde yaşamış olanlar var ve 2016 öncesinde bu İHL şartı yok idi .

Şimdi burada yaşanan mağduriyetinde giderilmesini devletimizden talep etme durumundayız.

Bu zamana kadar böyle bir konu açmadım ama gelen talepler üzerine hızlı bir şekilde konuyu açıyorum.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″ lazy-load=””][/better-ads]

Kelimeler içinde cümle düşüklükleri olabilir. Anlamlandırmaya çalışın kervan yolda düzelir derdi hep hocam yazıyı yayınlayalım gerekli güncelleme işlemlerini yapacağım.

İlk talebi ben yaptım yine şimdi söz sizde ve buraya cimere yazdığım yazıyı atıyorum sizler sizlerde atın e -devletten giriş yapın yazın.

Hatta attığınız yazının ekran görüntüsünü alıp kesip bizede gönderebilirsiniz..

Onların sayısını tutalım ve toplu bir şekilde ayriyetten konu ile ilgilenilmesi için bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımıza istatistikleri verelim.

Cimer DhbtÖrnek olarak gönderdiğimiz yazıyı site olarak buraya ekliyorum. Bu konuda artık tek ses olalım.

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

 

Konumuzu 27.05.2020 tarihi ile açılmıştır.

Başlangıç ve zaman bakımından ilk kez tarih düşüyorum ilerde soranlar için ve güncellemeler olsa da bu tarih kalacaktır.

Bu şekilde arşiv olarak.

Cimere yaptığımız şikayete verilen cevabı sizlerin takdirine bırakıyoruz. Cumhurbaşkanımızın haberi var mı acaba ?

Kurumlara yapılan adaletsizlikler ortada iken basit geçiştirmeli cevaplar sizleri ne kadar tatmin eder bilemeyiz.

Üstelik emsal karar 2016 yılında var mağdurlar için çözüm bile bulmak yerine verilen üç beş satırlık demokojik kelimeler ile bir yere varamayacağını bir kez daha Diyanet İşleri Başkanlığı göstermiş oldu. ! Cimer Dhbt Yanit

 

[better-ads type=”banner” banner=”9146″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″][/better-ads]

Bu konuda son zamanlarda sosyal medya hattımıza gelen mesajlar neticesinde konuyu bulmakta zorluk çekenler için buyurun burada durumu bu şekilde olanlar CİMERE durumu bildirsinler gelen yanıtları burada paylaşalım. Sosyal Medya üzerinden yanıtları gönderin yayınlayalım sesiniz olalım !

[better-ads type=”banner” banner=”8654″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”1″ lazy-load=””][/better-ads]

Yorumlarda ne yapılacak denmiş tekrardan yaptığımız önceki paylaşımı paylaştım ve bu konuda ne kadar çalışma yapılsa da işlem değiştirilmeyecek ama en azından DHBT düzeyi Kpss düzeyinde değil de mezuniyet derecesine göre olmalı diyerekten çalışmamız arşiv amaçlı burada duracaktır.

 

DHBT Yazılı ve DHBT Mülakatlarındaki Adaletsizliği Cimere Bildiriyoruz !

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Slm 2021 itibaren imam hatip lisesi okulu mezun olma şartı varmı ben sadece ilahiyat önlisans mezunu yum imam olabilir miyim

    Cevapla