İmam Hatip Mezunları Dışındaki İlahiyat Ön Lisanslar Alınmayacak Haberi Yalan !

Değerli arkadaşlar nerelerden cıkıyor bilinmiyor ama İlahiyat Ön Lisans Mezunlarının Kuran Kursu Öğreticisi ve İmam Hatip olarak görev yapılmayacak ve sayre söylentiler asılsız haberler mevcut.

Facebook Grubumuzdan ve sitenin yorumlarına böyle bir dedikodu veryansın edenler var şuan icin böyle bir şey söz konusu değildir.

Malumunuz gerek dhbt başvuruları gerekse alımlarla ilgili kategorilerin mevcut durumları ortadadır.İstisnai durumlar olabilir.

Bu istisnai durumlardan bir tanesi ramazan ayı öncesi iş kur tarafından alınan vekil imam hatiplik sınavında  ve müezzinlik sınavında meydana geldi. Bu şartlar ışığında konuyu ele alırsak bir çok maddeyi değiştirebiliriz.Tabiki bu olaylara bakıp alımların böyle olacağı gibi bir durum söz konusu değildir.

Bunun diğer sınavlar ve alımlar için şuanda Diyanet İşleri Başkanlığında herhangi bir açıklama ve yasal bir bildiri yayınlanmamakla beraber ortaklıkta ilginç şeyler atılıp kafa karışlığına ve psikoloji bozukluklarına yol açmak isteyenlerin uydurduğu bir haberdir.

İlgili kararlarla ilgili resmi belge olan varsa bizlere de bi zahmet ulaştırsın.Sitemize de Müftülerin aldığı kararname olduğunu dile getirenlere bu belgeyi bize yollamalarını rica ediyoruz. Aynı zamanda bununla ilgili bir karar alınacaksa bu Müftülerin kararı ve insiyatifine bırakılmayacak kadar önemli bir konudur.

Kimsenin hayelleri ile oynamaya gerek yoktur. Değerli arkadaşlar bununla ilgili Kararı verecek olan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığıdır. İlgili karar yayınlanırsa Resmi Gazete de yayınlanır .Bugüne kadar böyle bir şey mevcut değildir.

İmam Hatip arkadaşlarımız da Kuran Kursu Öğreticisi aday arkadaşlarımız İlahiyat Ön Lisans bölümünden mezun olmanız veya mezun durumunda olmanız hasebiyle , Dhbt Sınavı ve  Dhbt Mülakatı için yeterlidir. Mevcut olan 12 kategoriden İlahiyat Ön Lisans Kategorisinden dhbt sınavlara başvuru yapabilir ve atamanız bu yönde gercekleşir.

Mevcut Kategorileri bir daha ekliyorum burada malum hala soran kardeşlerim var.İlgili kategoriler şu şekildedir değerli hocalarım.

Değerli arkadaşlar ihtiyaca binaen alım olur.Camilerin vs durumlarına göre mesela ihl mezunu ile lisans mezunu aynı yerlerde değerlendirilmez.Bazen alım ilanlarında bu kuran kursu ögreticisi olsun imam hatip olsun adam diyorki falanca kategori neden yok kalktı mı ? hayır arkadaşlar her kategorinin belli özellikleri var açılacak yerde demek ki o bölümün kriterine uymuyor ki kategorisi yok.Bunu idrak edin.

2017-Yılı içerisinde İlahiyat ön lisans mezunu olup imam hatip lisesi okumayan Kuran Kursu Öğreticisi Fahri olarak görev yapan yine aynı şekilde imam hatiplik görevini yapan bir çok arkadaşımız mevcuttur.

İlgili konu ile alakalı bir gelişme veya haber olursa bu başlık altında yayınlanacaktır.

Son alımlarla birlikte kategorilerde değişikik yapılmış ve hafız olan kardeşlerimizin hakkı yenilmektedir.Bu konuda bir haber yazımı yapılacaktır değerli arkadaşlar bunu bimer cimere ve ilgili yerlere bildirmeyi unutmayın.

 

 

Facebook Grubumuz Alttaki Linkten Takip Edebilir Anında Bilgi Sahibi Olabilirsiniz.

Facebook Sayfamıza Giriş İçin Tıklayınız !

11 Yorumlar
 1. m diyor

  Siz ayrım yapmamaktan bahsediyosun bakın en son alıma diğer lisans ilahiyat önlisans katagorisi var mı ona ihl yi eklemişler

  1. dhbtdersleri diyor

   farkındayım adaletsizlik var insanları ihl okumaya zorluyorlar ve ihl okumayanlar özellikle bu konuda mağdur oysaki kendini geliştirip hafız olmuş sırf ihl yok diye giremiyor değişiklik var ama ön lisans kategorisi tümden kalkıcak diye bir şey söyleyenler vardı en azından bu konuda ön lisans mezunlarının alım da cağrıldığını kanıtlamış olduk yapılan değişiklikleri yazının devamına ekleyecem teşekkürler .

   1. kübranur diyor

    Zorlasinlar bir zahmet.. imam hatip okumak kolay degil onlisansta gorulen dersler oku gir sinava gec..nerde kaldi 30 cuz ezberleri hitabet dersleri hani tevsir arapca 4 yil bitiren fahri veya imam olabilior demekki yeterli goruluyor..Duz liseliyi onlisans al ne ezber ve ne kiraat ..Diyanetin kesin karari olmali ya alacak o sekilde yada onlisansi bitirtip kontejan açmamak olmicak ..Adaleti din kurumu bu sekle cevirirse diger kurumlara hic bakmamak lazim

    1. dhbtdersleri diyor

     dini kurumlar liselerden mi başlıyor cok merak edıyorumnasıl kuran okuyosun ben 20 yaşından sonra ön lisans bitirdim lisansın yanında bır senede kıraat egıtımı aldım diyanet işleri başkanlığının kursunda cok şükür atandım.bana 4 yıllık yatarak gecilen iki ezberi olmayan bir fıkıh sorusunu bıle yapamayan ıhl zorlugundanmı bahsedıyorsun.(istisna olanları kastetmiyorum.) ayrıca okula gıtmeyıp acıktan okuyup omrunu hafızlıga verenler var burada bunu söylüyorsunuz hiçbir şekilde bu iş liselere bırakılmamalı kökten cözüm ihl alımı olmasın görelim bakalım kac tanesi okulllara gidecek.

     1. Özge diyor

      Çok doğrusun kardeşim

 2. Arzu diyor

  Şimdi ben düz lise mezunuyum on lisans ilahiyat okuyorum ama başvuru yapamıyorum kpss puanım var

  1. dhbtdersleri diyor

   dhbt sınavına gırmedı iseniz başvurunuz olmaz aynı zamanda görev almak icin ön lisans ilahiyat diploması da gerekli hocam

 3. Busra diyor

  Selamün aleyküm hocam ben imam hatip lisesi mezunuyum şuan ilahiyat okuyorum daha mezun olmadım (3. Sinifa geçtim) geçen dönem sosyal hizmetler önlisans mezunu oldum dhbt için önlisans mi yoksa ortaöğretim düzeyine mi girmem gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. dhbtdersleri diyor

   Kpss başvurunuz ön lisanstan olur dhbt icin imam hatip katrgorisini secersiniz başvuruda yapma iki başvuruda ayrı ayrı.

 4. Özge diyor

  Imam hatipi şart olsun diyenler,herkes sizin gibi ayni sartlarda okumuyo benim imam hatibe gitmek imkanim olsaydi elbet okurdum yoktu napabilirim lisemi disardan duz lise olarak bitirdim imam hatip olarak bitirmeyide isterdim ancak hafta sonul gel dediler nasi gidebilirdim imkanim yoktu,onlisans ilahiyar okuyorum kimsiniz ki bnm okadar emegimi yok saymalari icin boykot yapiyosunuz Allah tan korkun Allah tan Onxa alimler vardirki okur yazarli bile olmayan olmadan alim olan ilim kalemden once kalpten gelir.

  1. dhbtdersleri diyor

   Evey hocam malesef gidişat bu yönde. Umarım değişiklik olur ama yinede zannetmiyorum. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.